Koupelna a WC na zahradě

Foto: Shutterstock

Proč si nedopřát život na letní prosluněné zahradě se vším všudy? Kromě letní kuchyně a posezení pod střechou oceníte i možnost zajít si venku na toaletu nebo se osprchovat.

Smysl budování venkovních alternativ k tomu, co máte už v domě, je jednoduchý: nemusíte ztrácet čas docházením dovnitř a přezouváním, slunce či dešťovka mnohdy ušetří náklady na provoz chalupy a zatopit si dřevem pod vanou či v kamnech koupacího sudu je nadmíru romantické.

Jednoduchá řešení

Lidé často neváhají investovat do pohodlí značné částky, ale trendem je jednoduchost využívající maximum toho, co vám příroda a dostupné zdroje mohou nabídnout samy. Řešíte-li tedy venkovní záchod, zvažte kompostovací toaletu. Může stát v tradiční kadibudce, ale nemusíte kopat díru a pak řešit zápach. Návod na stavbu (bedna s plastovým vědrem a horním otvorem se záchodovým prkýnkem) najdete třeba na našem webu, ale lze koupit i tovární výrobky. Kompostovací toaleta se po použití zasypává organickým materiálem (hrabankou, pilinami, drceným dřevním odpadem) a po naplnění se po nějaké době vyklopí na kompost hmota podobná rašelině.

Jinou možností je použít chemickou toaletu. To už je nákladnější a méně ekologické, ale pohodlné. Výhodou je snadná a dostupná možnost vylévání zásobníku do záchodu v domě.

Hospodaření s vodou

Komfortní je vybudovat venkovní sociální zařízení v zahradní chatce nebo postavit samostatnou malou stavbu. Lze k tomu přistoupit buď důsledně, nebo tak trochu v „tropickém“ stylu. V prvním případě je nutné přivést vodu a kanalizaci a obojí napojit na sítě, což dává smysl v případě, že není vzdálenost příliš dlouhá: každý metr stojí tisíce.
Druhou možností je vybudovat sprchový box v podobě zástěny, vykopat mělkou vsakovací jámu a vysypat ji štěrkem, na ni položit dřevěný rošt a instalovat zahradní sprchu. Teplou vodu zajistí souprava pro solární ohřev, kempingová sprcha (černý plastový vak, v němž vodu přihřeje slunce) či načerněný sud ve výšce kvůli spádu, do nějž se voda dopouští z hadice. Na sezonní použití je to dobré a levné řešení a pro sprchování je možné využívat dešťovou vodu ze zásobníku u okapů.

Kouzlo staré vany

Příznivci ekologického způsobu života dávají rádi nové funkce různým věcem, které už dosloužily v původní funkci. Tím se lze inspirovat třeba při vybudování jednoduché letní koupelny v podobě staré plechové vany, která se postaví na dostatečně stabilní podstavec. Pod vanou se vybuduje ohniště a vodu v ní pak celkem rychle ohřeje rozdělaný oheň. Je to levné, koupání pod korunami stromů může být skvělým zážitkem, ale vyžaduje to samozřejmě určitou obezřetnost.

Dobré rady

  • Pro kompostovací toaletu je nutné mít několik uzavíratelných nádob, obsah by měl před vysypáním na kompost několik týdnů zrát.
  • Nejjednodušším řešením pro rychlé venkovní osprchování je kupovaná zahradní sprcha, napojená hadicí na vodovod.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Koupelna a WC na zahradě