Skříňka se zinkovými dvířky

Rubrika: Dílna, Tvoříme

Nová výplň dvířek ze zdobeného zinku promění starší skříňku v originální kus nábytku.

Skříňka se zinkovým dvířky

Z dvířek skříňky vyjmeme nebo vyřízneme výplně. Připravíme si zinkové desky, které budou na všech stranách o 2 cm větší než původní výplně. Povrch lesklého zinku nejprve ztmavíme patinou. Použijeme přípravek na patinování kovu, například značku Lefranc & Bourgeois na olejové bázi (20 ml za 97 Kč), vodovou patinu Maimeri (60 ml za 99 Kč) či Tif (100 ml za 305 Kč) nebo pastu Baroque art (234 Kč), které koupíme v prodejně s výtvarnými potřebami. Pak do desek vyklepeme ozdobný motiv. Desky přilepíme zezadu na rámy dvířek neoprenovým lepidlem a pak připevníme čalounickými hřebíčky. Pro ně si předem připravíme pomocí šídla nebo vrtačky dírky. Ještě můžeme vyměnit nábytkové úchytky za kovové kapsové, se stejnou povrchovou úpravou jako nové výplně.

Kromě přípravku na patinování, neoprenového lepidla, čalounických hřebíčků a šídla budeme dále potřebovat důlčík o průměru 4 mm, paličku, gumovou nebo jinou měkkou podložku, papír, kousek izolepy nebo samolepky a mastnou tužku.

Skříňka se zinkovým dvířky

  1. Kresbu, která je jednou čtvrtinou motivu, zvětšíme na požadovanou velikost. To uděláme čtyřikrát, čímž získáme kompletní obrázek
  2. Mastnou tužkou si na lícu zinkové desky vyznačíme dvě středové linie – výšku a šířku. Ke značce přilepíme papíry s motivem. Na každý bod kresby přiložíme důlčík a klepneme paličkou
  3. Odstraníme papír, pod desku umístíme gumovou podložku (zmírní údery a umožní kovu získat objem). Na každý bod znovu přiložíme důlčík a důkladně klepneme paličkou, abychom do kovu udělali dírku.

 

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ARCHIV

Skříňka se zinkovými dvířky