Bezpečná okna a dveře

Z dlouhodobých policejních statistik vyplývá, že místem, kudy zloději pronikají do bytu nejčastěji, jsou až v 85 % případů vstupní dveře. Poté následují okna a sklepní či spížní okénka, balkony, případně domovní světlíky. Věnovat patřičnou pozornost těmto slabým místům v domě či bytě se proto jistě vyplatí.

Dveře a okna jsou nezbytnými doplňky našich domovů. Umožňují nám kontakt s vnějším světem, otevírají přístup k dennímu světlu, zároveň ale musí chránit naše soukromí a bezpečí. Vybrat vhodné dveře či okna proto není snadný úkol. V první řadě záleží na tom, kam je chceme zabudovat a jakou míru bezpečí od nich očekáváme. Při výběru oken i dveří na rodinný domek, na chatu či do chalupy je třeba dbát také na vzhled a estetické ztvárnění, které většinou vyplyne z celkového vzhledu objektu.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Zabezpečení:

Elektronické systémy zabezpečení

Zamykací systémy pro chatu a chalupu

Nenechte si vykrást kůlnu

________________________________________________________________________

V případě oken lze nabídku rozdělit podle použitého materiálu do dvou základních skupin – dřevo a plast. Použití každého z nich má svá pro i proti a vybrat si musí každý sám. Co se dřevěných oken týče, Baumax nabízí širokou škálu euro-oken v nejrůznějších velikostech z borového masivu opatřeného odolnou lazurou v několika odstínech. Okna z plastových profilů se dodávají v barvě bílé, avšak na zakázku jsou možné i jiné. Prosklení zajišťuje bez ohledu na materiál či velikost izolační dvojsklo s předepsanými tepelně-izolačními parametry. Zvlášť je k dostání bohatý sortiment okenního kování. Nabídku doplňují sklepní okna plechová, která se běžně prodávají v barvě bílé a hnědé, a kompletní sortiment střešních oken Velux včetně doplňků a příslušenství (žaluzie, markýzy, rolety apod.).

Z bezpečnostních prvků připadají u oken v úvahu v první řadě napevno instalované kovové mříže. Nevyžaduje to žádné složitější stavební práce, mříže se zvenčí jednoduše zapustí do hmoždinek ve zdi speciálními šrouby s tzv. trhací hlavou, takže je nelze posléze odšroubovat. Dalším řešením je instalace předokenních žaluzií. Nabídka zahrnuje jak systémy montované na okna dodatečně, tak již v průběhu hrubé stavby domu. Celý mechanismus je pak ukrytý v „kapsách“ ve zdivu nad okenními otvory. Protože i rozbitá skleněná výplň představuje kritický článek v bezpečnosti domu či bytu, lze instalovat na okna ještě bezpečnostní fólii, která neomezí světelnou propustnost okna ani výhled ven.

Výběr vhodných dveří se rovněž odvíjí od použitého materiálu (dřevo a dřevěné materiály, plast), je však o něco složitější. V první řadě lze nabídku rozdělit na dveře vstupní a interiérové. Ty první samozřejmě musí splňovat navíc požadavky na maximální bezpečnost, což se týká i použitých zárubní (měly by být výhradně ocelové, zabetonované pevně do podlahy i dveřního otvoru předepsaných rozměrů). Dodávají se přitom v šířce 80 či 90 cm. Šíře dveří interiérových naproti tomu začíná již u 60 cm. I tady jsou běžná ocelová „futra“, nicméně na zakázku lze dodat také zárubně obložkové zhotovené ze dřeva mořeného v různých odstínech. Tyto zárubně v podobě stavebnice se přitom dají snadno instalovat i na starší zárubně ocelové bez zbytečného bourání a nepořádku v bytě. Fixují se pomocí několika vrutů a montážní polyuretanové pěny.

Dveřní křídla mohou být taktéž z dřevěného masivu (smrk či borovice), levnější jsou pak aglomerované dřevěné materiály potažené fólií v barvách dřeva nebo v základní bílé barvě. Podobně jako u dveří vchodových lze i v tomto případě zvolit dveřní křídlo prosklené (výplň je k dostání zvlášť v několika dezénech). Samozřejmostí je bohatá nabídka kování v ohromné škále tvarů či zpracování a další doplňky i bezpečnostní prvky. Sortiment v tomto směru završuje nabídka dveří shrnovacích určených do interiéru, které se nabízejí rovněž v celé řadě dezénů (imitace přírodního dřeva či kůže).

Bezpečí především

Vchodové dveře by měly být nejen funkční a pohledné, musí také splňovat požadavky na zvýšenou bezpečnost. Prvním předpokladem jsou proto bytelné dveře včetně zárubní a dostatečně odolné zámky. Dveře by se měly otevírat vždy jen dovnitř a měly by být uzamykatelné v několika bodech. Rozhodně se vyplatí pořídit dveřní křídlo vyztužené či opatřené z vnitřní strany odolným plechem, které zamezí zlodějům vyříznout zámek. Dveře by měly rovněž odolávat násilnému vysazení z pantů – toto umožní pojistka dveřních závěsů, která se upevňuje nad panty vruty z vnitřní strany bytu. Vstupní dveře přitom musí být vsazené do ocelových zárubní zajištěných proti násilnému překonání. Bezpečnostní uzamykací systém i těch nejdokonalejších vstupních dveří je totiž možné vyřadit násilným roztažením kovové zárubně ve střední části obyčejným heverem (časté je to zejména v panelových bytech). Proto je nutné prostor mezi stavebním otvorem a zárubní vyplnit betonem, což lze provést i dodatečně. Stačí nad oběma svislými částmi zárubně vysekat otvory velké 10 x 10 cm. Tudy se pak dovnitř vpraví řídký beton, případně ocelové pruty. Otvory pro jazýčky zámku v zárubni je ovšem nutné předem zaslepit špalíčky odpovídajících rozměrů, které se po vytvrzení betonu opět vytáhnou či vysekají.
Samotné dveřní křídlo musí být pevné, tuhé a nesmí se působením síly prohýbat – zloděj nemůže mezi křídlo a zárubeň nasadit páčidlo. Nejvíc ohrožená jsou místa v rozích a dále nad a pod zámkem. U dveří, jež jsou zavěšené jen na dvou »pantech«, je další kritické místo mezi závěsy.

Životně nezbytný je bezpečný zámek. Staré dveřní zámky s obyčejnými či dozickými klíči váš domov nezabezpečí. Totéž platí i o běžném zámku s cylindrickou vložkou. Nezbytná je moderní patentní vložka odolná proti odvrtání (vrták se při dotyku s ní zlomí),vyhmatání či otevření pomocí planžety. Zvýšenou ochranu vložky před rozlomením pomocí hasáku umožní montáž bezpečnostního kování, jež musí být upevněné vždy zevnitř. Ideální jsou typy, kde je přístupná pouze úzká štěrbina, jíž se do zámku zasouvá klíč. Tato kování se vyrábějí z tzv. legované oceli, na které si »vyláme zuby« pila na kov, vrták i páčidlo. Cylindrická vložka je pak uložená v zámkovém mechanismu uvnitř desky dveřního křídla. Kromě toho odborníci doporučují dveře ještě doplnit tzv. přídavným vrchním zámkem. Je to další zámek s cylindrickou vložkou, která při zamknutí vysune 2 až 4 kalené ocelové kolíky do pouzdra přišroubovaného na dveřní zárubni. Dveře jsou pak odolné i proti vyražení. Ještě větší bezpečnost umožní tzv. rozvorový zámek, který při zamknutí vysune do zárubně pevný ocelový pásek, tzv. závoru. Ideální je mechanismus, který vysouvá závory nejen do stran, ale i nahoru a dolů. Takové dveře zloději nepřekonají ani při roztahování zárubní heverem. Nejnovější typy zámků pak bývají doplněné dokonce elektronickými obvody, jež umožňují dálkové ovládání či signalizaci odemčeného nebo uzamčeného stavu.
Z dodatečných bezpečnostních opatření je možné vchodové dveře ještě doplnit tzv. nůžkovými mřížemi, které se uzavírají a uzamykají nezávisle na dveřním křídle. Samozřejmostí je rovněž panoramatické bezpečnostní kukátko, které odhalí i člověka přikrčeného dole za dveřmi; užitečným doplňkem je mechanický vymezovač otevřených dveří. Zvláštní kategorii tvoří elektronické zabezpečení celého bytu, na které jsou napojené rovněž vchodové dveře a veškerá okna. Instalaci těchto systémů je ovšem zapotřebí svěřit autorizované firmě.

Nezapomeňte…

  • Ani instalace nejdokonalejších zámků nezabrání zlodějům proniknout vstupními dveřmi ze sololitu či z palubek přibitých na dřevěném rámu.
  • Pokud chcete mít na vstupních dveřích skleněnou výplň, opatřete ji mřížemi, přestože použijete bezpečnostní sklo. Mříže nainstalujte i do oken, světlíků, sklepních oken apod.
  • Na svazku s klíči nenechávejte štítek se jménem nebo cokoli, co by mohlo vést při ztrátě ke zjištění vaší identity a tedy i k vypátrání adresy.
  • Při odchodu z bytu či domu zamykejte dveře na dva západy! Při odchodu na víkend či dovolenou uzamkněte také okna a balkon.

 

Klasický dozický zámek je rovněž zadlabaný do dveřního křídla. Vstupní dveře do domu či bytu však spolehlivě neochrání. Uplatnění najde výhradně u dveří v interiéru.

Výměnná cylindrická vložka byla patentována Američanem L. Yaleem v roce 1847. Sestává se ze stavítek, kolíků a pružin uložených v těle a bubínku. Moderní vložky vyhlížejí podobně, vynikají ale daleko vyšší bezpečností.

Bezpečnostní kování se štítem z legované oceli se na dveře upevňuje zevnitř. Laciné kování, jež je zvenku přišroubované vruty, nevyhoví. Lze ho rozbít a vložka je pak natolik přístupná, že ji lze rozlomit hasákem.

Pokud nelze na dveře instalovat závoru, vyplatí se je opatřit levnějším přídavným zámkem. Ten bývá umístěný nad hlavním zámkem na vnitřní straně a ovládá se klíčem z obou stran. Lze ho používat i jako zástrčku zevnitř.

Zámky zabezpečené dveře se ještě vyplatí doplnit tzv. vymezovačem pootevřených dveří, což je ocelové rameno umožňující pootevření dveří například pro příjem pošty. Podobný vymezovač lze namontovat také na okna.

Před vysazením ochrání vaše dveře pojistky dveřních závěsů, jež se instalují na zárubeň zevnitř.

K pozorování osob přede dveřmi se vyplatí použít průhledítko, nejlépe panoramatické, jež zobrazuje také prostor těsně přede dveřmi.

Mechanismus zámku i vložku se vyplatí občas promazat speciálním mazadlem. Pokud se dostala do vložky nečistota, povolejte zámečnickou službu.

V místnostech jako je WC či koupelna se vyplatí na dveře instalovat místo klasického zámku s klíčem kování opatřené jednostrannou „klapkou“.

Dveře zahradního domku, dílny s drahou technikou, ale například i sklepní kóje s jízdními koly spolehlivě zabezpečí pevná petlice s kvalitním visacím zámkem.

 

 Instalace bezpečnostního kování

Výměnu cylindrické vložky a montáž bezpečnostního kování na vstupní dveře do domu či bytu zvládne hravě a bez problémů každý šikula.

 

 
Balení s bezpečnostním kováním je vždy opatřené podrobným návodem k instalaci. Nezapomeňte si ho důkladně prostudovat. S výběrem vhodného typu kování vám naši školení prodavači rádi pomohou.

Instalace bezpečnostního kování vyžaduje šroubovák (klasický i křížový) a sadu klíčů, případně klíč stavitelný. Potřebovat budete pravděpodobně také vrtačku s vrtákem předepsaného průměru.

Postup

1. Než se vypravíte pro zámek a kování, zjistěte si u dveří rozteč mezi vyvrtanými otvory závory a střelky.


2. Tělo zámku se jednoduše zasune do otvoru vydlabaného v hraně křídla. Velikost otvoru je normalizovaná.


3. Nyní zámek zafixujte v hraně dveřního křídla dvěma vruty, které jsou součástí dodávky celého zámku.


4. Z přední strany křídla nasaďte do vyvrtaných otvorů vnější kryt zámku. Ideální je kryt s koulí místo kliky.


5. Štít zafixujte stavitelným klíčem z druhé (vnitřní) strany dveří šrouby a podložkami opatřenými drápky.


6. Nyní vsuňte do zámku správným koncem výměnnou cylindrickou vložku. Nasadit ji můžete ještě před krokem č. 4.


7. Vložku v zámku zafixujte dlouhým šroubem, který se nasazuje do otvoru v čelní straně zámku v hraně dveří.

8. Nyní nasaďte druhou (vnitřní) část kování s klikou, která se upevňuje na křídlo rovněž dvěma šrouby.

Zpracováno ve spolupráci s Baumax ČR s.r.o.

Uložit

Bezpečná okna a dveře