Andělská křídla

Rubrika: Interiér, Vánoce

Jak k nám přicházejí Vánoce? Přijíždějí zasněženou krajinou na saních, přináší je v nůši svatý Mikuláš, nebo tiše přilétají na křídlech andělů?

Rozměrný anděl-bruslař je z kovu, malovaný akrylovými barvami (Galerie na Háji)

Vsaďte na poslední možnost a můžete mít andělské Vánoce. Andělé jsou jedním ze symbolů těchto svátků a dokážou navodit tu správnou slavnostní atmosféru. Malé i větší figurky andílků jsou častou vánoční dekorací – pohupují se jako ozdoby na stromečku, doplňují svátečně prostřený stůl, nechybí většinou nad betlémem.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Vánoce:

Betlémy okouzlují i dnes

Rozzářené Vánoce

Svícny za oknem

Dřevěné Vánoce

Skleněné Vánoce

Perníkové Vánoce

________________________________________________________________________

Smaltovaný obraz anděla – poutníka (Lucie Čapková)

Kromě klasické vánoční ozdoby si můžeme pořídit anděla i v jiné podobě – takové, která nás bude těšit po celý rok, nejen o zimních svátcích. Může to být zajímavá dekorativní plastika z keramiky, kamene, kovu, dřeva nebo skla, třeba i ve funkci svícnu. Jindy se může anděl objevit na hodinách nebo ozdobit dózu. Menší andělské plastiky budou mít své místo na stolku nebo na komodě, vyšší posly nebes postavíme přímo na zem tak, aby odevšad dobře vynikli. Andělé se budou vyjímat i na zdi – buď v podobě keramických kachlů, závěsných plastik nebo malovaných obrázků, plechových či papírových figur. Menší plastiky zavěšené od stropu nám můžou poletovat přímo nad hlavou…

I anděl může mít mnoho podob, nevěříte? Vybrat si lze anděla důstojného, s vážnou, zamyšlenou tváří, nebo veselého andílka, kterému kouká uličnictví z očí, či něžnou andělku. Andělská dekorace by vás měla především potěšit, být pro vás symbolem lásky, porozumění, radosti, pohody. A materiál? Volit lze keramiku, kámen, kov, dřevo, sklo, ale i papír nebo textil, některé plastiky kombinují i více materiálů.

www.galerienahaji.cz, www.veselakeramika.wz, www.keramikamlha.webnode.cz, www.keramikavach.cz, www.keramikaokrouhlicka.eu, www.boksa.eu, www.artkeramika.cz/hlustikovi, www.klarajanska.wz.cz, www.homart.cz, http://parez.aspone.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: MICHAL TVRZ A ARCHIV VÝTVARNÍKŮ

Andělská křídla