Rozzářené Vánoce

Rubrika: Interiér, Vánoce

Svíčky, elektrická světýlka i praskající oheň v krbu nebo kamnech spolehlivě zaženou nevlídnost blátivé zimy a vykouzlí hřejivou kulisu pro všechna dějství nejkrásnějších svátků v roce.

Vánoční svátky v klasické chalupě můžeme zažít ve stejném duchu jako naši předkové. Podřídíme tomu výzdobu z ryze přírodních materiálů a pravých svíček. Nad vchod umístíme lucernu, aby symbolicky ukazovala cestu zbloudilým pocestným. Dozajista přiláká i pravého českého Ježíška.

V čirém skle se odráží plamen svíčky a okolní světla. Teplo rozvine vůni pomerančů a koření (PartyLite)

Poslové Vánoc

Věčné Betlémské světlo přidá výzdobě duchovní rovinu. Do Evropy ho každoročně před Vánoci přiváží vlakem skauti, od nich si můžeme na určených zastávkách a dalších vybraných místech převzít plamínek do vlastní lampičky.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Vánoce:

Betlémy okouzlují i dnes

Svícny za oknem

Dřevěné Vánoce

Andělská křídla

Skleněné Vánoce

Perníkové Vánoce

________________________________________________________________________
Kometě podobná moravská hvězda, jejíž vznik lze vystopovat u protestantské církve Moravských bratří, se s adventem původně nespojovala. Dnes se hvězdy vyrábějí jak papírové, tak plastové a svíčku v nich nahradily žárovky.

Světelné řetězy vhodné i do exteriéru rázem promění zasněžený smrček ve vánoční stromeček

Kouzlo svíček

Svíčky na stromečku většina z nás vyměnila za bezpečnější elektrická světýlka. Pro umocnění slavnostní chvíle postačí několik zapálených prskavek. Svíček se samozřejmě nemusíme vzdát, kromě adventního věnce či lustru jimi ozdobíme okna, krbové římsy atd. Chybět by neměly ani na sváteční tabuli.
Nemusíme se omezovat jen na interiér. Vyznačíme jimi cestičku ke vchodovým dveřím či schodiště. V závěsných svícnech jimi oživíme holé větve stromů.

Světelné řetězy rozzáří každý kout

S pomocí elektřiny

Kromě vánočního stromečku můžeme světelnými řetězy ozdobit i stromy na zahradě. Pro drobnější dekorace, ale i tam, kde by přívodní kabely působily rušivě, dobře poslouží světýlka napájená bateriemi.

Zářivé odlesky

Letošním Vánocům bude vévodit bílá i stříbrná barva a sklo, které záři světel ještě znásobí. Podobný efekt má umístění ozdob, svící či žároviček před zrcadlo.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock a archiv firem

Rozzářené Vánoce