Kostkovaný vzor v interiéru

Kostkovaný či károvaný vzor patří v interiérovém designu k nestárnoucí klasice. Pro svůj oblíbený styl si každý najde ten svůj.

ložní povlečení z kanafasu

Spaní v kanafasu jako za starých časů (Foto: Textil Zítka)

Kostkovaný vzor vzniká při tkaní tak, že se použijí nejméně dvě barvy v osnově i v útku. V různých regionech se během staletí vývoje tkalcovského řemesla vytvořily ustálené barevné kombinace a vzory, a přestože se jedná stále o káro, můžeme vybírat z široké palety variant tohoto motivu.

modrý kostkovaný ubrus

U některých látek je dobře patrné střídání barevných nití v osnově a v útku (Foto: Fler, helaF)

kostkované ložní prádlo

Vzorovaný textil skýtá příležitost k různým kombinacím (Foto: Textil Zítka)

Kanafas do chalupy

U nás se tradičně kostkovaný vzor vetkával do kanafasu – nejprve konopných, později lněných a bavlněných látek, které patřily ke každodennímu životu a používaly se jak na ložní prádlo, tak na oblečení. Vzor byl zpravidla tvořen základní režnou barvou v kombinaci s modrou či červenou, postupem času také se zelenou, žlutou a fialovou. Podle počtu barevných nití v osnově a v útku vznikaly různě velké kostky. Textilní doplňky v tomto stylu najdeme i dnes v mnoha českých chalupách na ložním prádle, závěsech, chňapkách, ubrusech, utěrkách a dalších výrobcích, které dokreslují útulnou atmosféru s kouzlem starých časů.

Současný kanafas

Současný kanafas vyniká výraznější barevností bez použití režného odstínu (Foto: Fler, by Ma Ja)

modré kostkované textilní doplňky

Pomocí správně vybraných doplňků se chalupa promění k nepoznání (Foto: Textil Zítka)

Elegantní káro

Po celém světě bychom však tradičních károvaných vzorů našli celou řadu. K těm nejznámějším patří skotská kostka neboli tartan, vzor typický pro vlněné tkaniny, jímž se kdysi zdobily kilty obyvatel severní části britských ostrovů. Skladba barev a proporce kára byly přesně dány rodovými tradicemi ve Skotsku a současné výrobky se těmi historickými volně inspirují. Objevují se tlumené odstíny zelené, modré a červené, ale i neutrální béžová a šedá, což je předurčuje především k použití v elegantních interiérech v pánském stylu, ať už na čalounění, dekorační polštářky, či hřejivé plédy, ale třeba také na povlečení.

kostkovaé polštáře

Potahy ve stejné barevnosti, jejichž vzor se mírně liší, vypadají lépe než dva stejné kousky (Foto: WestwingNow)

křeslo se skotskou kostkou

Potahová látka se skotskou kostkou dokáže v interiéru divy (Foto: Beliani)

Do této kategorie elegantních kostek původem ze Skotska patří třeba také vzor esterházy, který dostal název podle rakousko-uherského šlechtice, jenž si oblíbil tkaniny s tímto motivem.

Moderní kostky

Své místo mají kostky i v moderním interiéru, i když tartan a drobné pepito zde najdou uplatnění spíš výjimečně. Naopak velké vzory s jemnou linkou v neutrálních tónech bílé a šedé či černé se těší velké oblibě i u milovníků soudobého designu.

moderní kostkované povlečení

Kostky patří i do moderního interiéru (Foto: IKEA)

Dokonalý potisk

Zatímco dříve býval určitý vzor spojený i s charakteristickým materiálem, pro současné výrobky už to příliš neplatí. Různé vzory najdeme na polyesteru, bavlně i flísu. Je to dáno tím, že kostkované látky už dnes nevznikají jen na tkalcovských stavech střídáním barevných nití, ale někdy je motiv pouze tištěný a látka je pohledová pouze z lícové strany. A zatímco třeba u potahové látky na polštářek nás taková drobnost trápit nemusí, u látky na závěsy bychom mohli této volby litovat.

károvaná deka

Káro v neutrálních tónech působí elegantně (Foto: WestwingNow)

Jak kostky kombinovat

Kostkovaný vzor se nejsnáze kombinuje s jednobarevnými kousky, mezi nimiž snáze vynikne a bezpečně upoutá pozornost. Velkého efektu však můžeme dosáhnout také tím, že k němu zvolíme jiný vhodný geometrický nebo květinový dezén. Pak je více než propracovanost samotného vzoru důležitá jeho proporce a barevnost. Kombinaci můžeme založit na vzájemně ladících odstínech nebo naopak použít kontrastní barvy.

Text: Veronika Cerhová
Foto: se svolením firem Textil Zítka, IKEA, WestwingNow, iFantazue, Scandishop, H&M, Beliani, Fler/by Ma Ja, Fler/helaF

Kostkovaný vzor v interiéru