Podlahy jako ze dřeva

Rubrika: Interiér

Dřevěné podlahy mají své kouzlo, hodně vydrží a zvláště ty masivní se dají velmi dobře renovovat. Přesto se nehodí všude, obzvláště do míst, kde se často vyskytuje vlhko a střídá se teplo a chlad.

Vinylové podlahy Wineo nabízejí širokou paletu dekorů a barev dřeva (KPP)

Neobejdete se bez krásné kresby a přívětivých barev dřeva? Použijte imitace. Dlažby a obklady ze dřeva mají v naší zemi dlouhou tradici. Ale v chatách a chalupách, které nejsou celoročně obývány, se často mění klima a dřevo, které neustále pracuje, pak trpí a nedělá mu dobře ani zvýšená vlhkost v místnosti. Díky revolučním výrobním technologiím dnes vzhled i strukturu dřeva nabízejí materiály, u kterých bychom to ještě nedávno neočekávali.

Keramické obklady se strukturou dřeva se hodí na podlahy ve všech místnostech (RAKO)

Keramika, laminát i vinyl

Tak například obklady a dlažby se vzhledem dřeva použijeme všude tam, kde bychom si dřevo přáli mít, ale kvůli vlhkosti nebo většímu zatížení podlahy je nemůžeme nebo nechceme použít.

Laminátové podlahy jsou vhodnou alternativou k podlahám ze skutečného dřeva. Tyto podlahy sestávají z odolné ochranné vrstvy (fólie), z vrstvy dekoračního papíru, speciálně upravené nosné desky HDF a protitahového laminátu. Montují se pomocí suchého zámku, tzv. systémem click, což je suchý spoj bez lepení, kdy se lamely pouze zaklapnou a ukládají jako plovoucí na rovný a suchý podklad.

Vinyl se v poslední době stává konkurentem jak laminátu, oproti němuž je měkčí na došlap a méně hlučný, tak dřevěným podlahám, protože snese větší zátěž. Vinylové podlahy jsou rozměrově stálé, ve srovnání s krytinami z masivního dřeva nesesychají, je však zapotřebí dodržet několikamilimetrovou dilatační spáru u stěn. Dekor dřeva ovšem může nést i měkčené (homogenní) PVC v rolích.

Dlaždice ze série FS Bretagne o rozměru 45 x 45 cm vypadají, že jsou složeny z několika různě patinovaných prkének (Keramika Soukup)

Dřevoplast a beton

Dřevoplastová prkna jsou určena pro stavbu teras, na obklady budov i pro stavbu plotů. Jejich výhodou je, že jsou téměř bezúdržbové. K úklidu nám postačí zahradní hadice a voda. Na první pohled jsou přitom k nerozeznání od pravých dřevěných prken. Na trhu jsou WPC terasová prkna plná (například WPC Woodplastic®), která se liší jak barvou, tak drážkováním na povrchu. Všechna prkna jsou opatřena protiskluzovou vrstvou, takže na nich neuklouzneme ani v dešti nebo u bazénu. Pak existují levnější verze, které ale mají oproti velmi kvalitním plným produktům dutý profil.

Vzhled dřevěné dlažby může mít i beton (například od firmy Beton Brož, Presbeton, Diton, Pressbeton a dalších), který dokáže věrně napodobit dřevěná prkna a hranoly. A to nejen strukturou, ale také barevností, umístěním suků a vzhledem letokruhů či všech přírodních nepravidelností. Na první pohled máte pocit, že schody, chodníčky a jejich obruby, lemy kolem vegetace, palisády, opěrné zídky a volně stojící ploty či terasy jsou ze dřeva.

Vinylový dílec DESIGNline® Connect má na dlouhé straně zámek Unilin, který se zamyká pod úhlem cca 30 °. Spoje dokonale těsní (KPP)


Tip

Který materiál je nejvýhodnější? Pokud hledáte snadnou údržbu, přitom měkký a teplý povrch, volte vinylovou podlahu. Chcete-li propojit interiér s exteriérem či použít stejný materiál na podlahu i na schody, kupte keramickou dlažbu. Ta se také snadno udržuje. Pokud je pro vás důležité i ekologické hledisko, pak jsou pravou volbou ekologické podlahy.

Text: Helena Štětinová

Foto: Archiv firem

 

Podlahy jako ze dřeva