Jak zvládnout vánoční úklid bez stresu

Období vánočních svátků si asi všichni přejeme trávit v kruhu nejbližších ve svátečně uklizeném a vyzdobeném domě. Skutečnost je ale taková, že pod tíhou všech úkolů, které je před Vánocemi třeba zvládnout, už někdy na důkladný úklid nezbude moc času.

Přesto by se přípravy domova neměly stát důvodem ke stresu a nervozitě. Jen je třeba síly napnout správným směrem a občas zkrátka trošku přimhouřit oko. Klíčem k úspěchu je brzy začít. Ačkoliv úklid celého domu může vypadat hrozivě, pokud se rozdělí do dílčích kroků, jde to snáz. Postupovat lze po jednotlivých místnostech. Na náročnější prostory si nechte více času. Za pár dní bude uklízení za vámi a můžete se věnovat dalším úkolům, kterých s koncem roku bývá víc než dost.

Nebuďte na to sami

Zkuste zapojit do práce také další členy domácnosti. Pokud se k tomu nemají, oslovte úklidovou firmu. V současné době už tyto služby bývají dostupné i v menších městech. Individuální nabídky na výpomoc v domácnosti lze nalézt třeba na webu hlidacky.cz. V tomto případě však platí dvojnásob, že na tuto činnost je potřeba myslet včas.

Usnadněte si práci

Při úklidu postupujte efektivně. Pokud je možné nějakou činnost zjednodušit, udělejte to. Účinné čisticí prostředky jsou základ, díky nim odpadne nekonečné drhnutí usazenin v koupelně. Zdlouhavé leštění oken hadrem lze nahradit vysavačem na okna, práci si můžete usnadnit ale i obyčejnou stěrkou. K setření podlah se vybavte dobrým mopem a vysávání prachu nechte na robotovi.

Na poslední chvíli

Jestliže už mnoho času nezbývá, neplýtvejte silami zbytečně a soustřeďte svou pozornost na zvelebení částí domu, kde se bude odehrávat příprava svátečního menu, slavnostní večeře a posezení kolem vánočního stromku. Úklid komory bude muset počkat na jaro, teď je přednější udělat místo v lednici, umýt kuchyňskou linku, zvelebit jídelní stůl a jeho okolí.

Vstup do domu je vizitka

Stejné péče jako interiéru by se mělo dostat také prostoru kolem vstupu do domu. Zameťte před prahem, ukliďte přebytečné svršky, uložte nenošené páry bot a podle možností umístěte na dveře vánoční věnec.

Začnete-li klesat na mysli, uvědomte si, že kouzlo Vánoc nespočívá v dokonalosti uklizeného domova, ale v pohodové atmosféře v kruhu rodiny a přátel. Vánoční svátky jsou příliš krátké na to, abyste si dělali starosti s úklidem.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock

Jak zvládnout vánoční úklid bez stresu