Zahradní fólie a textilie

Rubrika: Zahrada

Použití netkaných textilií a fólií při pěstování a ochraně rostlin v zahradě je snadné a účinné. Různé typy těchto textilií pomohou při ochraně záhonů před plevelem, mrazem, sluncem i škůdci.

Netkané textilie mají v zahradě poměrně široké využití, především lze s jejich pomocí rostlinám zlepšit podmínky pro růst a vývoj a ochránit je. Zakrytím záhonů se zvýší noční teploty až o tři stupně Celsia, denní teploty dokonce až o sedm stupňů. Textilie rovněž sníží ztráty vody vypařováním, půda se pod textilií prohřeje a sklizeň se tím urychlí minimálně o deset dnů, protože nedochází k teplotním výkyvům.
Zakryté výsevy klíčí dříve a rovnoměrněji a jsou chráněny před škůdci, zároveň textilie nijak nebrání aplikování postřiků proti chorobám nebo zálivkám s příměsí hnojiv. Použití textilií jako mechanické bariéry před škůdci však umožňuje chemickým postřikům se zcela vyhnout.
V nabídce netkaných textilií a fólií pro využití v zahradě může být na první pohled trochu složitá orientace. Ve správném výběru by vám tedy měla pomoci například gramáž, tedy údaj o hmotnosti fólie v gramech na metr čtvereční. V zahradnických potřebách s vyškolenou obsluhou pak požádejte při výběru o doporučení podle toho, k čemu fólii potřebujete.

Podle barvy i použití

V nabídce hobbymarketů či v e-shopech se nejčastěji objevují bílé netkané textilie v gramážích kolem 17 až 20 g/m² a 45 až 50 g/m². Těžší textilie v černém a hnědém provedení se užívají zejména jako podkladový a mulčovací materiál. Vyšší gramáž u nich zajišťuje zvýšenou odolnost proti mechanickému poškození, tmavé barvy pak znásobují nepropustnost UV záření.
Pokud dělí obchodníci textilie podle barev, pak si při výběru zapamatujte, že výrobky bílé barvy jsou nejvhodnější k zakrývání celých rostlin pro svou schopnost propouštět sluneční záření. Sazenice jsou však zároveň chráněny před škůdci, deštěm, chladem i mrazem. Zakrytí záhonů je zároveň prohřeje, tím se urychlí průběh zrání.
Netkané textilie černé barvy nepropouštějí sluneční záření. Schopnost omezit sluneční svit je proto mimo jiné předurčuje k boji proti plevelu.
Hnědé textilie plní stejnou funkci jako černé, navíc však působí velmi přirozeně a z dálky jsou snadno zaměnitelné s hlínou či mulčovací kůrou. Často se tedy využívají k zakrývání okrasných záhonů i při terénních úpravách na veřejných prostranstvích.
Někteří prodejci rozdělují pro snadnější orientaci netkané textilie podle použití. Mulčovací netkané textilie například propouštějí vzduch a vodu, proto jsou vhodné pod kůrové mulče. Mají schopnost zabránit prorůstání plevelů, vytvářet a udržovat mikroklima a půdní vlhkost. Jsou poměrně odolné, vyznačují se dlouhou životností a lze je vícenásobně použít. Krycí textilie mají kromě uvedených vlastností rovněž schopnost uchránit rostliny před mrazem, deštěm a krupobitím a také před škodlivým hmyzem a ptáky.

Bílá textilie s nižší gramáží je vhodná k zakrývání rostlin, které se nesmí příliš zatížit, aby nebyl omezen jejich růst. Používá se především k ochraně rostlin před nepříznivým počasím a škůdci. Například bílou textilii o hmotnosti sedmnáct gramů na metr čtvereční můžete použít k zakrývání výsevů a rychlených rostlin na záhonech nebo ve studeném skleníku, pokud jim hrozí poškození mrazem. Doporučuje se i pro vytváření tunelových krytů na jarní zeleninu. Pro jarní ochranu rostlin na venkovních záhonech před mrazem, ale i pro přezimující rostliny a na tunelové kryty se využívá bílá textilie o hmotnosti kolem třiceti gramů na metr čtvereční.
Mulčovací černá textilie s hmotností čtyřicet pět gramů na metr čtvereční, se hodí k pokrytí záhonu před výsadbou sazenic.
Na stavbu fóliovníků, ale i k ochraně dlouhodobější výsadby nebo jahodových záhonů jsou určeny odolné agrofólie s vysokou trvanlivostí, UV stabilitou a hmotností sto padesát gramů na metr čtvereční. Agrofólie se zpravidla prodávají v cenách za běžný metr v různých šířkách, při šetrném zacházení by měly vydržet přinejmenším čtyři nebo pět let.
Existují rovněž pevnější netkané textilie v šedé barvě, které se používají spíše ve stavebnictví, například jako jedna z podkladových vrstev pod dlažby, která zabrání prorůstání plevele. K podobnému použití jako netkané textilie existují rovněž textilie tkané. Jsou dražší, mají delší životnost.

Aby vydržely co nejdéle

Při pokládání na záhony textilie nejlépe upevníte tak, že zahrnete jejich okraje do půdy. Pokud se bude textilie pravidelně odkrývat, je dobré zatížit okraje dřevěnými deskami nebo kulatinou. Nepoužívejte kameny nebo cihly, které mohou při manipulaci plachty snadno poškodit. Případně použijte textilie se zesíleným okrajem. Ať už upevňujete textilii přihrnutím, nebo zatížením, je vždy nutné zajistit ji co nejlépe proti pohybu větru a nechat dostatečný prostor pro rostliny pod ní.
Při práci s agrofóliemi, které se v zahradě používají především k pokrytí fóliovníků a pařníků, můžete využít i některé pomůcky, které pokládání těchto materiálů usnadňují. K přichycení ke kovovým či plastovým trubkám fóliovníků nebo rámům ze dřeva slouží plastové spojky, které lze i opětovně rozebírat a znovu použít. Tyto spojky jsou vhodné všude tam, kde není možné jednotlivé plachty spojovat například svářením.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock, Archiv firem

Zahradní fólie a textilie

Uložit

Zahradní fólie a textilie