Houpačka do zahrady

Máte v zahradě u chalupy houpačku? Pohupování patří k příjemnému relaxování. Stříška nabídne stín, v němž si můžeme číst. Jak si správně vybrat?

 

Lakovaná houpačka ze severské borovice (Mountfield)

 

Zásadním kritériem výběru je váha, kterou houpačku můžeme zatížit, dále si musíme uvědomit, jak často budeme houpačku používat a zapomenout nesmíme ani na její stabilitu.
Zahradní houpačky se stejně jako nábytek vyrábějí z různých typů dřeva a kovů nebo hliníku. Ty dřevěné bývají obvykle dražší, obzvlášť jsou li vyrobeny z exotického materiálu. Jsou robustnější a chalupě skutečně sluší. Dřevěné houpačky mají vysokou nosnost. Je dobré pořídit si k nim pohodlné vysoké polstrování v barvě, která odpovídá fasádě chalupy nebo zahradnímu zákoutí, ve kterém je umístěna.

 

Houpací zahradní křeslo z konstrukcí, možno vybavit pláštěnkou proti dešti (Nábytek Mirek)

Kovové zahradní houpačky jsou cenově méně náročné. K chalupě se hodí klasické kovové provedení, aby bylo příjemnější na dotek, kombinuje s teplejšími materiály, například dřevem, užitým na područkách a sedácích a samozřejmě s textilními polstry a polštáři. Moderní design houpaček, například hliníkových a podobně, se uplatní spíše u chat. Při výběru dbejte na bezpečnost. Možná, že se vám již také stalo, že se silný vítr opřel do stříšky houpačky a převrhl ji nebo ji posouval po zahradě. Pokud ji máte na větrném místě, je dobré houpačku ukotvit.

Houpačky mohou mít klasickou podobu lavičky, ale mít můžete i houpací křeslo, lehátko, nebo dokonce dvojlůžko v altánku. Cena se pohybuje od přibližně 1 300 Kč po několik desítek tisíc. Ovlivňuje ji provedení, druh a kvalita materiálu, ze kterého je vyrobena.

TEXT: HELENA ŠTĚTINOVÁ
FOTO ARCHIV FIREM

 

Vybíráte novou zahradní houpačku? Širokou nabídku naleznete na www.give.cz/zahradni-houpacky

 


 

Houpačka do zahrady