Zahradní houpačky

Houpačka může nést prvky lidové architektury. Foto: Shutterstock

Zatímco ještě před pár lety se výběr houpaček omezoval na dětské závěsné a lavičkové, v současnosti přibývají každou sezónu nové typy nabízející různé možnosti relaxace.

Většina z nás má ve vzpomínkách na dětství právě houpačku s ohrádkou nebo jen prkénko přichycené dvěma lanky buď na silné větvi stromu, nebo ve dveřní zárubni. Pro svůj akční rádius jsou nejmladšími milovníky houpavého pohybu stále vyhledávané. Oproti tomu lavice nabízejí poklidnější stejnoměrné houpání, při němž se dá příjemně klábosit či číst. Pohupování jako uklidňující doplněk nabízejí závěsná křesla, lenošky nebo lůžka často doplněná stříškami či moskytiérami.

Samostatně stojící lavicové houpačky a křesla nahradí klasický venkovní nábytek. Foto: Shutterstock

Materiál a design

Dětské houpačky se vyrábějí ze dřeva či plastu, jehož výhodou je bezúdržbovost, která je vykoupena nižší životností i nosností. Dřevěné typy ustojí nárazy, odolají mrazu a slunci. Přesto bychom i je měli na zimu uskladnit, aby dřevo nepraskalo a lana nehnila.
Nosná konstrukce lavičkových houpaček, křesílek a lehátek se vyrábí ze dřeva, oceli či slitin hliníku. Dřevo potřebuje údržbu v podobě nátěrů. Bez něho se po pár letech neobejde ani lakovaný kov. Sedací či lehací část může být ze dřeva, kovu, ratanového, kovového nebo plastového výpletu či textilie vhodné pro venkovní použití.

Design bychom měli volit s ohledem na okolí, tedy stavbu a zahradu. Dřevěné houpačky může zdobit řezba, dětské mohou být součástí herních prvků, mít podobu zvířat, odkazovat na filmový příběh atd.

Třímístná houpací lavice se stříškou Berlin Honey je vhodná pouze pro kryté plochy. 4 490 Kč (Foto: HECHT)

Designové houpací křeslo Dream Money, nosnost 120 kg. 4 290 Kč (Foto: HECHT)

Na co nezapomenout

  • Rozměr zahradní houpačky se odvíjí od velikosti prostoru, který pro ni máte k dispozici a tělesných proporcí všech, kdo ji budou užívat.
  • Vybírejte podle toho, bude-li sloužit pouze k sezení, nebo i jako lehátko.
  • Potřebná nosnost houpačky je dána tělesnou hmotností a počtem houpajících se osob. Počítejte však s určitou hmotnostní rezervou.
  • Pro bezpečnost a životnost houpačky je důležitá kvalita konstrukce, tedy její zpracování a použitý materiál.

K chalupám i dřevěným chatám se výborně hodí houpačka s konstrukcí z neopracovaných kmenů. Foto: Pxhere

Kroky k bezpečí

  • Při koupi se zaměřte na pevnost konstrukce, ostrost hran a vyčnívající části, o něž se lze zranit.
  • Konstrukci umisťujte na rovný podklad.
  • Kolem závěsné houpačky zajistěte dostatek místa, aby při zhoupnutí dítě nenarazilo do pevných předmětů, oči mu neohrožovaly větve, nespadlo na ostré předměty.
  • Před sezónou zkontrolujte pevnost spojů, úvazů, lan, pružin i sedacích částí.
  • Z materiálu by se neměly oddělovat třísky a loupat nátěr, který může spadnout do očí.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock, Pxhere a se svolením firmy HECHT

Zahradní houpačky