Věnce na dveře i vrátka


Zelený věnec pověšený na dveře do domu je obdobou adventního věnce se čtyřmi svíčkami na stůl. Hlásá, že vánoční svátky se již nezadržitelně blíží.

Věnec určený k zavěšení na vchodové dveře domu anebo vrata do dvora se tradičně pokrýval zeleným chvojím, obvykle trvanlivými jedlovými větvičkami. Dnes se tvůrci předhánějí v nejrůznějších nápadech, jak a čím korpus věnce ozdobit. Připevňuje se k němu řada dalších materiálů. Ze živých jsou osvědčenými například výhony jalovce, túje, douglasky, smrku, borovice, zimostrázu a břečťanu. Zajímavé jsou i jako mix, v němž se prolínají tóny zelené včetně bílého či žlutého panašování. Jindy se nechá vyniknout korpus uvitý z větví kroucené vrby nebo ze silných prutů ratanu. Pokud pracujeme se slaměným či polystyrenovým korpusem, nemusíme jej nutně zakrýt větvičkami, můžeme jej celý umně ovázat širokou stuhou či pruhy juty a pak rovnou přejít ke zdobení.
Nejčastěji se volí červené, fialové a bílé prvky, které na zeleném podkladu vyniknou. Drobná jablíčka a bobule v červené a oranžové barvě doplní ořechy, šišky, žaludy, kaštany a další plody přírody. Vánoce připomenou stuhy v typických barvách – červené, bílé, zelené stříbrné či zlaté. Punc vznešenosti jim dodá několik lesklých nebo třpytivých kouliček ze skla, jemnost zase perličky a korálky. Originální a často usměvavé jsou drobné motivy z balzy – domečky, sněhuláci, srdíčka -, které můžeme na věnec také přivázat či přilepit. Podobně použít se dají hvězdy a srdce vytvarovaná z plechu či drátu, slaměné, textilní a filcové vánoční ozdoby.

www.fler.cz

Text: Martina Lžičačová
Foto: Flowerpress, Shutterstock a archiv firem

Věnce na dveře i vrátka


Komentáře

Napsat komentář


Dobré rady

  • Na věnec o velkém průměru si připravte patřičně silný korpus. Příliš tenký věnec nevypadá dobře.
  • Dveře a vrátka lze ozdobit i „věncem“ ve tvaru srdce nebo jen závěsem z několika svázaných větví.
  • Věnec nebo jen jeho části můžete nastříkat bílým či stříbrným sprejem, abyste vytvořili dojem zasněžení.
  • Nebojte se využít různých výtvarných technik. Na dveře můžete připevnit závěsy vzniklé drátováním, háčkováním, pletením, filcováním, při výrobě věnců využít sušené i umělé květiny.