Pro teplo i na vaření

Chalupy a chaty budeme v letošním roce nejspíš mnohem více využívat i na podzim a v zimě. Nastal čas podívat se, jak jsme na tom s vytápěním stavení.

Jestli si budete pořizovat nové vytápění, možná stojí za úvahu volit takový typ, který vyhřeje i sousední místnosti, popřípadě se na něm dá vařit nebo ohřívat voda.
K takovým účelům sloužila pec. V té se topilo, peklo, na plátech sporáku se vařilo, v kamnovci se ohřívala voda a za pecí spalo. S vařením i topením pomohou i sporáky a kamna na pevná paliva. Dnes ovšem máme mnoho dalších možností.


Dbejte na bezpečnost a pravidelně revidujte spalinové cesty a komín


Sporák na tuhá paliva s teplovodním výměníkem propojuje výhody spotřebiče určeného k vaření a kotle na ústřední vytápění. Model 9112-V. Foto KVS Moravia.

 

Dnešní chalupáři pece v kuchyni často doplňují o elektrický sporák a troubu, aby nemuseli každý den kvůli přípravě jídla zatápět. foto Vladimír Hájek

 

Teplovzdušné krby s kvalitní krbovou vložkou nás potěší pohledem do plamenů a díky teplovzdušným rozvodům a soustavě ventilátorů vyhřejí i další místnosti v domě. Foto FTV Prima

 

Kamna Hestia na dřevo a dřevěné brikety mají výkon 5 až 11 kW a plášť z matných černých kachlů. Vytopíte s nimi prostor 100 až 220 m³ a na plotně můžete vařit. Foto Želetavská kamna.

 

Kulatá akumulační krbová kamna Colona od výrobce Leda mají výkon 1,8 kW. Celková akumulace tepla je 13,9 kWh. Účinnost 83 %. V provedení smalt. Foto KRBY-KAMNA-TURNA

 

Dřevozplynovací dvouplášťová teplovzdušná kamna se dvěma spalovacími komorami Pyro Tube nabídnou hru plamenů a krásně hřejí. Systém dvoukomorového spalování má účinnost více než 85 %, air-wash systém zajistí samočištění skla i snadné ovládání spalovacího vzduchu. O 40 % nižší spotřeba paliva. Foto LS-kamna.

 

 

Připravila: Helena Štětinová
Foto: Vladimír Hájek, FTV Prima a se souhlasem firem LS-kamna, KRBY-KAMNA-TURNA,  Želetavská kamna, KVS Moravia

 

Pro teplo i na vaření