Hvězdný svícen

Pro vlastní potěšení nebo jako malý dárek k blížícím se Vánocům si můžete lehce a prakticky zadarmo vyrobit svícen ve tvaru hvězdy.

Kdo si chce vyrobit jeden nebo dva kousky takového držáku na čajové svíčky, vystačí se základními prostředky: rýsovacím trojúhelníkem, kružítkem, tužkou, pilkou, vrtačkou s vykružovacím vrtákem, brusným papírem. Pro výrobu většího množství je lepší zapojit do práce více elektrického nářadí – přímočarou pilu, oscilační brusku, stojanovou vrtačku, případně horní frézku. Postup výroby však bude stále stejný.

Se dnem, nebo bez?

K výrobě budete potřebovat kus prkna o tloušťce alespoň 16 milimetrů, tak vysoká je totiž běžná čajová svíčka. V nejjednodušší variantě otvor pro svíčku vyvrtáte skrz, svíčka tím pádem nebude ležet ve svícnu. Z bezpečnostních důvodů pod svíčku (a svícen) můžete dát nějakou podložku nebo svícen něčím podlepit (třeba další hvězdou bez vyvrtaného otvoru). Z naší zkušenosti však čajová svíčka na dřevěném stole žádné stopy nezanechá, na citlivých površích by ale mohla.
Použijete-li tlustší materiál, můžete vyvrtat slepý otvor, takže svíčka bude „sedět“ přímo ve svícnu. K tomu už ale nebude stačit dostupný vykružovací vrták, ale budete muset použít Forstnerův vrták neboli sukovník, který v potřebném rozměru stojí o poznání víc.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Vánoční dekorace:

Věnce na dveře i vrátka

Ten perník voní!

Malované podložky pod hrnky

Papírové ozdoby

Andílci z polínek

________________________________________________________________________

Pět cípů

Pokud budete dělat hvězdu pěticípou, budete potřebovat materiál o rozměrech aspoň 16 × 16 centimetrů, aby uprostřed zbylo dost „masa“ na otvor o průměru 40 milimetrů. Jak narýsovat pěticípou hvězdu najdete třeba na internetu, o něco jednodušší je konstrukce hvězdy šesticípé: narýsujete kruh a stejně rozevřeným kružítkem kružnici rozdělíte na šest stejných dílů. Pak spojíte příslušné vrcholy, hvězdu tvoří vrcholy dvou trojúhelníků. Šesticípá hvězda je uvnitř masivnější, takže v tomto provedení může být svícen menší, aniž by otvor pro svíčku zeslaboval konstrukci.

Materiál a dokončení

Výsledný vzhled bude ovlivněn také použitým materiálem a povrchovou úpravou. Kromě masivního dřeva můžete použít překližku, která je díky sendvičové konstrukci svarově stabilní a na řezu je pruhovaná, což lze esteticky využít. Přitom si na povrchu stále zachovává kresbu dřeva, kterou lze vhodným nátěrem zvýraznit. Použít můžete také desku MDF, která naopak nabízí jednolitý povrch, který svádí k lakování.

Potřeby

  •  prkno (překližka či MDF)
  •  tužka a kružítko
  •  rýsovací trojúhelník
  •  pila (ruční či elektrická)
  • vrtačka (aku či na 230 V)
  •  vrták ø 40 mm
  •  brusný papír (bruska)
  •  nátěrové hmoty a štětec
  •  alternativně horní frézka

Realizace, text a foto: Tomáš Krásenský

Hvězdný svícen

Hvězdný svícen