Papírové ozdoby

V paměti je máme jako sněhové vločky, které jsme rok co rok před Vánocemi vystřihovali v hodinách výtvarky. Z papíru se ale dají vykouzlit i složitější dekorace, které jsou navíc téměř zadarmo.

Vánoce strávené na chatě či chalupě, třeba i pronajaté, mají své zvláštní kouzlo, někdy nám však mohou chybět propriety potřebné k přivolání té pravé sváteční nálady. Vypomoci si můžeme papírem ve všech možných podobách. Budeme mít naprosto jedinečnou výzdobu a ještě šetrnou jak k naší peněžence, tak zejména k přírodě.
Dobře poslouží čtvrtka i vlnitá lepenka, pauzák, staré pohlednice, noviny, časopisy či notové zápisy, ubrousky a vzorované balicí papíry. Vybavit se můžeme také barevným, zlatým, stříbrným, krepovým, plástvovým či velurovým papírem.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Vánoční dekorace:

Hvězdný svícen

Věnce na dveře i vrátka

Ten perník voní!

Malované podložky pod hrnky

Andílci z polínek

________________________________________________________________________

Jednoduché i plastické tvary

Vystřihnout či vyřezat můžeme z papíru jak zmiňované sněhové vločky, tak hvězdy, anděly, tvary klasických skleněných ozdob, drahokamy, květy, zvířata, sáňky, domečky, krajinky, betlémy atd. Můžeme jim dát i trojrozměrnou podobu, tehdy se uplatní například technika origami a také papírový provázek, který si můžeme stočit sami.
K ozdobení poslouží pastelky, vodové, temperové či akrylové barvy, spreje, razítka, samolepky a tapety, washi pásky. Třpytivý vzhled docílíme pomocí korálků, flitrů a glitrů.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Pavel Veselý, Petr Živný, Fler, Flowerpress a Shutterstock

Papírové ozdoby