Dřevěné podlahy

Přírodní materiály se hodí kamkoliv. Foto: Shutterstock

Patříte-li k milovníkům přírodních materiálů, pak je pro váš interiér jasnou volbou dřevěná podlaha, která spolehlivě zútulní jakýkoliv prostor.

Možností existuje celá řada, například elegantní parkety, rustikální prkenné podlahy nebo moderní vrstvené krytiny. Při výběru je důležité vzít v úvahu vlastnosti dřeviny, její tvrdost, barvu a kresbu, aby byly v souladu se stylem a využitím místnosti. Je ale také třeba zvážit finanční možnosti, náročnost pokládky a podmínky prostředí, jako je vlhkost či podlahové vytápění.

Do chalupy jasná volba

V selských staveních byly běžné podlahy ze širokých prken z měkkých dřevin přibitých na sraz na trámovém roštu. Novější variantou jsou prkna spojená perem a drážkou, která se buď vruty, nebo sponkami připevní do podkladových hranolů nebo se mohou celoplošně lepit k podkladu. Podlahové palubky ze smrku a borovice, ale i dalších dřevin, jsou k dostání v různých délkách i šířkách, zpravidla od 120 do 220 mm. Jejich vzhled a odolnost pak můžete dále vylepšit dalšími povrchovými úpravami v podobě moření, olejování či lakování.

prkenná podlaha

Prkna lze montovat na rošt nebo celoplošně lepit. Foto: Shutterstock

prkenná podlaha

Podlahy z masivního dřeva můžete snadno renovovat. Foto: Shutterstock

Nadčasové parkety

Další možností jsou oblíbené parketové podlahy, jejichž trvanlivost je v případě kvalitně provedené pokládky prakticky neomezená. Plocha podlahy je složená z parketových vlysů s perem a drážkou v síle 8–22 mm. Volbou uspořádání vznikají na podlaze charakteristické vzory a pro zajímavější optický efekt je možné nakombinovat i více dřevin. Parkety se při pokládce celoplošně lepí k rovnému podkladu speciálním lepidlem. Po nalepení se celá plocha dále tmelí a brousí a povrch se pak uzavře vrstvou laku nebo podlahového oleje, na níž do značné míry závisí odolnost celé podlahy.

pokládka parket

Pro dlouhou životnost parket je důležitá odborná pokládka. Foto: Shutterstock

Podle kresby se parkety řadí do čtyř jakostních tříd, přičemž 1. třída značí parkety s minimálními barevnými odchylkami a 4. třída naopak kusy s výraznou kresbou a suky.

Moderní vrstvené podlahy

Alternativou k masivním dřevěným podlahám jsou dvou- či třívrstvé krytiny, které se liší jak konstrukcí, tak vlastnostmi. Jejich základem je nosná deska. Uprostřed je tažná vrstva a svrchní je nášlapná vrstva. Značnou výhodou oproti masivním podlahám je jejich vyšší stabilita, což se projevuje tím, že nejsou tak náchylné na změny tvaru v důsledku kolísání teploty a vlhkosti v interiéru. Díky tomu je možné tento typ krytiny využít i v místnostech s podlahovým vytápěním.

vícevrstvá dřevěná podlaha

Vícevrstvé podlahy propůjčují interiéru moderní vzhled. Foto: Shutterstock

vrstvená dřevěná podlaha

Konstrukce vrstvených podlah je klíčová pro
jejich tvarovou stabilitu. Foto: Shutterstock

Dalším plusem je snadný způsob jejich pokládky pomocí zámkových spojů, podobně jako u laminátových plovoucích podlah, i když pro větší komfort a tlumení kročejového hluku je vhodnější podlahu nalepit na podklad. Nelze opomenout ani jejich poměrně příznivou cenu ve srovnání s masivními parketami.

Podlahy různých výrobců se liší provedením konstrukčních vrstev, sílou i tvrdostí nášlapné vrstvy, ale také finální povrchovou úpravou v podobě laku či oleje. Na rozdíl od masivních podlah je finální vrstva nanesena už z výroby a po pokládce se povrch krytiny už dále nijak neupravuje. V případě mechanického poškození je však možné podlahy s dostatečně silnou nášlapnou vrstvou renovovat broušením a následným lakováním či olejováním.

vícevrstvá dřevěná krytina

Vícevrstvé krytiny jsou stabilnější při změnách teploty či vlhkosti. Foto: Shutterstock

vícevrstvá dřevěná podlaha

Podlahy mají povrchovou úpravu už z výroby. Foto: Navafloor

Podlahové vytápění

Vícevrstvé dřevěné podlahy jsou uzpůsobené pro použití v kombinaci s nízkoteplotním teplovodním podlahovým vytápěním. Základním předpokladem pro funkčnost podlahy a efektivní vytápění je však správné provedení podlahového topení a dodržení správného technologického postupu při pokládce dřevěné podlahy. U podlahové krytiny je pak důležité sledovat tepelný odpor, jenž by neměl přesáhnout hodnotu 0,18 m²K/W.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock a se svolením firmy Navafloor

Dřevěné podlahy