Pohodlnější koupání

Rubrika: Zahrada

Pro spoustu lidí už je koupání ve vlastním bazénu neodmyslitelnou součástí léta na chatě či chalupě, jiní o tom teprve uvažují. Mnoho užitečných doplňků k bazénům vám koupání zpříjemní.

Kartušová či písková filtrace je pro udržení čisté vody nezbytná

Některé příslušenství k bazénu (chemie, filtrace, krycí plachta, schůdky) je už pro základní požitek z koupání nezbytné, jiné vám zvýší komfort a ušetří práci.
Ať už máte bazén na léto připraven, nebo o jeho pořízení teprve uvažujete, vyplatí se před sezónou pečlivě sledovat nabídku na trhu.

Prodejci nabízejí řadu zvýhodněných setů především při koupi nadzemních bazénů. Jejich nabídka je tak široká, že si mezi 4 nimi vyberou zájemci o brouzdaliště pro děti za necelou tisícovku, ale i lidé s požadavkem na regulérní bazén s hloubkou až 130 centimetrů. Součástí dodávaných sestav bývají především dva typy filtrací (kartušová a účinnější písková), ale často i schůdky a krycí plachta.

I pro oblíbené nadzemní bazény existuje široký výběr příslušenství

U bazénů vyšších než 76 centimetrů (zpravidla nejlevnější kategorie nadzemních bazénů) se už bez schůdků neobejdete a vždy vyjde levněji pořídit je v setu. Podobné je to s filtrací. I levnější kartušová vám při správném použití chemických prostředků a odpovídající péči pomůže udržet čistou vodu po celou sezónu, což může po létu podstatně snížit cenu za vodné. Písková filtrace cenu o něco navýší, ale čistí vodu účinněji, přirozeněji a můžete ušetřit na chemii.

Chráněná hladina

Síťka na čištění hladiny by mezi doplňky k bazénu neměla chybět

Dobrým pomocníkem pro udržení čisté vody je i krycí plachta. Ceny krycích plachet, dodávaných podle tvarů a velikostí bazénů začínají zhruba na 350 korunách a bývají rovněž součástí dodávky bazénových kompletů. Ve zvýhodněných setech pak můžete nakupovat i samotné příslušenství, takže pokud už bazén máte, lze koupit například set s plachtou, podložkou z netkané geotextilie či se sítkem na čištění.

Ohřev a zastřešení

Příklad nízkého zastřešení pro zapuštěný bazén

K zapuštěným bazénům se pak prodávají rolovací plachty s navijáky. Chcete-li si prodloužit koupací sezónu i v nadzemním bazénu, může se vám hodit mobilní zastřešení a zařízení na ohřev vody. Nejjednodušším systémem pro přihřívání vody v bazénu je solární plachta a elektrická topná spirála.

Takzvané termozastřešení lze využít pro všechny nadzemní i zabudované bazény, ale i jako přenosný altán pro zahradní posezení. Různé typy posuvných zastřešení pro zapuštěné bazény pak nabízí většina firem, která bazény staví.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ARCHIV FIREM

Uložit

Pohodlnější koupání