Úpravy betonových povrchů

Beton patří mezi praktické, trvanlivé a odolné stavební materiály. Betonové povrchy s patřičnou dekorativní úpravou však mohou nahradit i dlažbu či kámen.

Beton je skvělý materiál, ale v mnoha lidech vyvolává pocit chladu a evokuje spíše atmosféru účelových technických prostor. Chcete-li však využít dobrých vlastností betonu a zároveň docílit vzhledu přírodních materiálů, například u podlah či zpevněných ploch v exteriéru, seznamte se s možnostmi dekorativních úprav betonových povrchů.

Většinu z těchto stále populárnějších technologií úprav a dotváření betonových ploch lze využít i při revitalizaci už existujících betonových povrchů. A můžete s jejich pomocí upravit i betonové plochy v interiérech. To sice může vypadat poněkud nezvykle, ale například úprava betonových povrchů tzv. gletováním se používala už v předválečných stavbách, stejně jako další technologie hlazení a dekorování betonových ploch na chodbách, schodištích a v technických místnostech rodinných domů i veřejných budov.

Gravírovaný beton

Zajímavou technologií úpravy pro exteriér i podlahy uvnitř domu je dekorování betonu gravírováním, broušením, rytím, barvením či malováním. Různými výtvarnými technikami ozdobený povrch betonu chrání vrstva epoxidového nátěru. Výsledek dekorů, které nabízí například firma Engrave z Týnce nad Labem, může vypadat jako keramická či kamenná dlažba, obklad či obraz. Touto technologií lze upravit podlahy, stěny, schodiště, chodníky, příjezdové cesty či terasy, ale i balkóny, kuchyňské linky nebo pracovní desky stolů. V široké barevné škále si můžete betonovou plochu nechat upravit do podoby keramické dlažby či kamene nebo si nechat podle návrhu vytvořit na zpevněné ploše dvora jedinečnou kombinaci vzorů.

Starší betonová plocha se před úpravou čistí vysokotlakým proudem vody (wapkou) a je nutné vyspravit případné trhliny či spáry. Po základní přípravě povrchu se nanáší barevná vrstva, do které se vybrušují motivy a ryjí spáry. Případné složitější vzory se nanášejí s pomocí šablon. Vše nakonec uzavře epoxidový nátěr na bázi pryskyřice, který ochrání barevné a tvarové zpracování před působením vnějších vlivů. Povrchy lze upravit i bezpečnostním drážkováním proti uklouznutí, což se hodí například tehdy, když chcete originálně upravit betonovou plochu kolem bazénu.

Ražený beton

Vypadá jako zámková dlažba nebo dokonale vyspárované kameny, ale ve skutečnosti jde o betonovou plochu, do níž jsou vzory zmíněných povrchů otištěny pomocí speciálních razidel. Řeč je o raženém betonu. Jde vlastně o velmi jednoduchou a efektní dekorativní úpravu betonových povrchů, která spočívá v probarvení betonu a vyražení reliéfů do jeho povrchu. Díky jedinečným vlastnostem betonu tak získáte pevný a odolný povrch, který imituje kámen i jiné přírodní dlažební materiály nebo betonovou či zámkovou dlažbu a nevyžaduje téměř žádnou údržbu.

Pro dekorování betonu pomocí raznic potřebujeme čerstvý beton, takže vrstva nového betonu bude nutná i v případě, že upravujeme stávající betonovou plochu. Svrchní vrstva betonu se pomocí speciálních plastových raznic tvaruje do podoby přírodního kamene, betonové či žulové dlažby nebo i do podoby dřevěných desek. Betonová směs, která se používá při technologii raženého betonu, se zušlechťuje pomocí speciálních plastifikátorů. Povrch dotváří i příměs minerálního barevného prachu, který po zalakování a zatvrdnutí vytvoří všestranně odolnou vrstvu podobnou glazuře. Technologii je možné využít i pro dekorování povrchů stěn.

Vymývaný beton

Technologie vymývaného povrchu vytvoří na souvislé betonové ploše podobný dekor, jaký známe z vymývaných betonových dlaždic. Tedy zajímavou plastickou strukturu z kamínků, která kromě jiného velmi dobře chrání proti uklouznutí.

Povrch vymývané betonové plochy tedy tvoří směs kamínků různých rozměrů, tvarů a barevných odstínů. Tato úprava sluší převážně pochozím plochám v exteriéru, ať už jde o chodníky, zahradní cestičky, či terasy. Jde o technologii, kterou se vyplatí spíše objednat u odborníků, stejně jako gravírování či ražení. Na vytvoření povrchového dekoru se v každém případě používá speciální směs dodávaná v pytlích. Ta se nanáší v tloušťce dvou až čtyř centimetrů na čerstvý, ale i starší beton.

Stříkaná dlažba

Ne příliš rozšířená technologie nabízí zajímavou možnost úpravy betonových povrchů do struktur keramické či kamenné dlažby. Příslušný vzor na betonovém povrchu se vytvoří pomocí šablony nebo speciální pásky, přes kterou se pak nastříká tenká vrstva speciální betonové směsi. Povrchová vrstva vytvoří hladký a neklouzavý povrch, který lze nanášet na stávající betonovou plochu.

Stříkaná dlažba je odolná proti mechanickému poškození i vůči chemikáliím i soli. Lze ji nanést i na starý beton, klade se ve vrstvě o síle 6 až 15 milimetrů a snadno se udržuje například vysokotlakým čističem nebo jednoduše proudem vody z hadice. Použít se dá například i na úpravu soklů.

Firma Stonedecor například nabízí produkt s názvem Decotop spray, který je určen k úpravě a obnově starých betonových povrchů, ale i na povrchy z cihel či tvárnic. Doporučuje ho na příjezdové cesty, terasy, chodníky, schody, bazénové hrany, ale i pro interiér včetně vertikálních povrchů.

text: RICHARD GURYČA
foto: ARCHIV FIREM, SHUTTERSTOCK

Úpravy betonových povrchů

Úpravy betonových povrchů