Typy střešních fólií

Střešní fólie jsou podstatnou součástí skladby střech. Pojistné střešní fólie a membrány či parozábrany slouží zejména k zajištění vodotěsnosti konstrukcí střech a izolací.

Fólie je důležitá už při pokládání střešní krytiny a pak také jako pojistná hydroizolace po celou dobu, kdy je krytina na střeše položená. Různé typy fólií zabraňují prostupu vodních par, jiné naopak umožňují jejich odpařování z objektu ven.
Správný výběr a bezchybně provedená montáž jsou u střešních fólií zásadním předpokladem pro jejich fungování a nevhodná volba nebo nesprávné upevnění těchto součástí střešních systémů může napáchat škody zejména v konstrukci krovů, ale i ve zdech a stropech. Pro laika je tedy jednodušší nakupovat tyto materiály ve specializovaných obchodech se střešními krytinami či na e-shopech, kde bývá u jednotlivých typů fólií k dispozici podrobný manuál s návodem k montáži a s popisem, k čemu je ta či ona fólie přesně určena.

Proti vlhku a nečistotám

Na výběr jsou podstřešní fólie pro větrané střechy, vysoce difúzní střešní fólie a membrány, parotěsné střešní fólie (parozábrany) či izolační reflexní fólie.
Podstřešní pojistné fólie pro větrané střechy jsou vícevrstvé a zpevněné perlinkovou nebo plnou tkaninou. Jsou určeny k ochraně podkrovních prostorů pod střechou například před srážkovou vlhkostí a nečistotami, a pokud se montují mezi krytinu a tepelnou izolaci, chrání izolant před prostupováním vlhkosti.
Vysoce difúzní fólie a membrány jsou vícevrstvé materiály tvořené vrstvami netkaných textilií s vnitřní vrstvou zabezpečující vodotěsnost.
Kontaktní střešní fólie se montují přímo na bednění. Při použití těchto fólií například u zatepleného podkroví nemusí být mezi bedněním a tepelnou izolací vzduchová vrstva, protože fólie tohoto typu mají schopnost propouštět molekuly vodních par.
Podstřešní vysoce difúzní membrány jsou určeny pro všechny šikmé střešní skladby, včetně bedněných a nevětraných. V takovém případě vybírejte dotykové fólie na tepelnou izolaci a bednění.

Chrání před vodní párou

Především na ochranu tepelných izolací se používají parotěsné střešní fólie – parozábrany. S jejich pomocí lze docílit účinné ochrany proti pronikání vodní páry, a tak zabránit kondenzaci vody ve vrstvách izolace. To umožňuje zachovat dlouhodobou účinnost tepelné izolace, kterou při absenci nebo nesprávném použití parozábran zkondenzovaná vlhkost výrazně omezí.
Parotěsné fólie jsou vícevrstvé a rovněž zpevněné perlinkovou nebo plnou tkaninou, některé mají i reflexní aluminiovou vrstvu. Využít je lze v konstrukcích šikmých i rovných střech, ale vzniku nežádoucích kondenzátů zabraňují i ve stěnových a stropních konstrukcích, u nichž zamezí pronikání vodních par z interiéru do prostoru tepelných izolací. Napomáhají i k těsnosti proti větru a zabraňují únikům tepla. Všechny tyto jejich důležité vlastnosti je při montáži nutné posílit speciálními lepicími páskami, které zajistí dokonalou parotěsnost v místech spojů a napojení na konstrukce.
Pro přídavnou nebo v některých případech i hlavní tepelnou izolaci se používají tepelné reflexní parotěsné izolace. Tyto speciální fólie najdou využití zejména při zateplování pasivních či nízkoenergetických domů, dřevostaveb, půdních obytných vestaveb a dalších střešních konstrukcí.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock, archiv firem

Typy střešních fólií

Typy střešních fólií