Speciál Malby a nátěry: tapeta dá stěně jinou tvář


Kromě malování se nabízí i další úpravy stěn – jednou z nich je tapetování. Tento způsob má své výhody, zvláště pokud toužíme mít na stěnách zajímavý dekor a strukturu povrchu.

Dětský pokoj může oživit barevná tapeta se stylizovaným vzorem mapy světa (Anglická sezóna)

Vybírat si můžeme z různých druhů tapet – především papírových, vliesových, vinylových, plastických přetíratelných, textilních. Každé mají své výhody a nevýhody.

Jaký druh tapet zvolit

Šedá tapeta se světlými kyticemi je výrazná, ale ne agresivní. Hodí se na stěny velkých místností (Fiona)

Nejoblíbenější u nás jsou vliesové tapety z buničiny a textilních vláken, které jsou prodyšné, tepelně a zvukově izolují a především se snadno aplikují na zeď. Lepidlo se nanáší válečkem nebo štětkou na zeď, ne na tapetu.

Do prostor, kde mohou být stěny vystaveny nečistotám, mastnotě a vlhkosti, jako je kuchyně, koupelna a předsíň, bychom měli zvolit vinylovou tapetu, která je omyvatelná a odolná vůči opotřebení a některé typy i proti vodě. Lepí se na stěnu klasickým způsobem, kdy se lepidlo nanese na rubovou stranu tapety, nechá se provlhnout a pak se teprve přikládá na stěnu.

Papírové tapety nabízejí asi největší šíři barev a dekorů, ale jsou nejméně odolné. Lepí se stejně jako vinylové tapety, někdy je nutné pod ně ještě nalepit podkladovou papírovou vrstvu.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Malby a nátěry:

Bydlení a psychologie barev

Natíráme okna a dveře

Nátěr plechové střechy

Nátěry na dřevo

Malířské maskovací pásky

________________________________________________________________________

Proužek, či květy?

V bílém interiéru vypadá barevná tapeta hezky na stěně s okny, kde jí není tak velká plocha (Anglická sezóna)

Tapety do interiéru se vyrábějí v mnoha atraktivních designech, které oživí každý interiér. V nabídce jsou tapety s jemným potiskem květin i jiných rostlinných motivů, výrazné s geometrickými vzory, s klasickými proužky, kostičkami, kárem či puntíky, ale i s dekory písma, fotografiemi a podobně. Do módy se opět vracejí fototapety, které mohou pokrýt celou stěnu místnosti nebo jen část.

Roli nehraje jen dekor, ale i barvy. Stejný vzor se v odlišné barevnosti bude jevit úplně jinak – jednou jako jemný a nenápadný, podruhé jako výrazný a dominující. Některé kolekce tapet jsou navrženy podobně jako kolekce látek – aby spolu ladily a daly se vzájemně kombinovat. Ve stejné barevnosti si lze koupit například vzor v menším i větším měřítku, decentní proužek a rostlinný motiv a podobně. Případně stejný vzor v jiné barevnosti. Rozhodně nic nepokazíte kombinací jednobarevné a jemně nebo nápadněji vzorované tapety.

V chatě nebo chalupě bude vypadat dobře tapeta imitující stará prkna (E-Color)

Tapety lze nalepit na všechny stěny, případně i na strop, ale je také možné tapetou ozvláštnit jen některou stěnu. Při výběru tapet se nenechte okouzlit jen úžasným vzorem a hezkou barvou – uvažujte, že by měly ladit se zařízením místnosti.

Jak spočítat spotřebu

Vzor kosočtverců místnost opticky zvýší, jemné barvy jsou vhodným pozadím pro světlý i výraznější nábytek (Fiona)

Tapety se prodávají v rolích, nejčastěji o rozměru 10,05 x 0,53 m (nebo 0,68 m). Luxusní tapety mají klasickou šířku látek, tj. 136 až 140 cm. Z role o délce 10 m a šířce 0,53 m tapety získáte 3 až 4 pásy. Pokud změříte výšku svých stěn a vypočítáte, kolik potřebujete pásů o šířce 0,53 m, vyjde vám, kolik musíte koupit rolí tapety.

text: IVA TVRZOVÁ
foto: archiv firem

Tapeta dá stěně jinou tvář


Komentáře

Napsat komentář


TIP!

Chcete-li dát zajímavý vzhled jen části stěny, nepoužijte tapetu, ale samolepicí dekoraci. Vyrábí se v nejrůznějších podobách, například touto ozvláštníte prostor nad kuchyňskou linkou nebo spížní skříní. (Chispum)

Chcete-li dát zajímavý vzhled jen části stěny, nepoužijte tapetu, ale samolepicí dekoraci.

JAK POSTUPOVAT PŘI TAPETOVÁNÍ

Příprava stěny
Odstraňte staré tapety, nesoudržné nátěry a vymalovanou stěnu umyjte vodou zředěnou čisticím prostředkem. Tmelení a stěrkování Případné drobné nerovnosti zatmelte. Jestliže má stěna hrubší povrch, je potřeba ji celou vystěrkovat nebo zbrousit. Zatmelené nebo savé povrchy natřete penetračním nátěrem.

Nanesení lepidla
Naneste tapetové lepidlo v dostatečném množství na plochu stěny odpovídající dvěma pásům tapety (při lepení vliesových tapet). Lepidlo je lépe nanášet válečkem, v těžko dostupných místech použijte štětec. U vinylových a papírových tapet naneste lepidlo na rub tapetových pásů. Tapety složte rubem k sobě a nechte potřebnou dobu provlhnout.

Nalepení tapety
Před nalepením tapety vypněte jističe a odšroubujte kryty elektrických zásuvek a vypínačů. Pak předem odměřený pás nalepte od shora s malým přesahem (3–5 cm, záleží na druhu tapety). První pás musí být nalepen zcela vertikálně, proto pro vyznačení svislé pomocné čáry použijte olovnici nebo vodováhu. U okenních rámů a zárubní tapetu přelepíte asi 3 cm přes jejich okraj. Zakryjete tak případnou drobnou spáru a nerovnosti. Běžný postup vyžaduje začít lepit od stěny s okny, ale pokud má místnost jinou dominantu, například komín od krbu, začněte raději od vertikály nad středem krbu a pokračujte směrem dozadu, za roh. Další pásy napojujte vždy podle vzoru.

Vyhlazení tapety
Jakmile je tapeta nalepena, vyhlaďte ji tapetovacím kartáčem nebo hladítkem. Tahy veďte od středu ke krajům. Přebytek lepidla a vzduchové bubliny tak budou dokonale vytlačeny.

Oříznutí tapety
Tapetu u stropu a u podlahy seřízněte pomocí ostrého nože a široké špachtle. Prořízněte otvory pro elektrické zásuvky a kryty dejte zpět.