Speciál Malby a nátěry: nátěr plechové střechy

Dobré i špatné zkušenosti s plechovými střechami má mnoho majitelů chalup. Plechová střecha má řadu výhod. Problém ovšem bývá udržet v dobré kondici její nátěr.

Kromě doporučení výrobce o aplikaci nátěrových hmot je při natírání na střeše také třeba dbát o vlastní bezpečnost

Plechová střecha z plátů, spojených klempířskými spoji nebývá považována za nejkrásnější. Plech však patří k tradičním a osvědčeným střešním krytinám zejména v podhorských a horských oblastech, například v Krkonoších a Bílých Karpatech. Je levná, snadno se opravuje a desítky let dobře chrání chalupy hlavně před náporem sněhu. Pravidelné obnovování nátěru je nutné nejen proto, aby plech nekorodoval, ale také z estetických důvodů. Zatímco například páleným taškám patina času do jisté míry prospívá, oloupaný nátěr a prokvétající rezavé skvrny střechám z plechu na kráse rozhodně nepřidají.

V současné době je na trhu celá řada nátěrových hmot, které plechové střechy účinně a dlouhodobě chrání. Při jejich použití je však třeba dodržet správný postup, jehož respektování prodlouží trvanlivost nátěru a správné fungování všech jeho ochranných složek.

Pro začátek proud vody

Profesionálové začínají vždy pečlivým očištěním plechů. Nejvhodnější je čistit střechu vysokotlakým proudem vody, tedy takzvanou wapkou. Tu je možné zapůjčit v půjčovnách nářadí.

Nátěr střechy je rovněž příležitostí pro opravu plechových spojů a jejich ošetření proti korozi

Proud vody odstraní povrchovou korozi, nečistoty, prach a uvolněné zbytky starého nátěru. Na takto očištěnou střechu se pak doporučuje nanést dvousložkovou epoxidovou základní barvu a poté dvousložkovou polyuretanovou vrchní barvu v příslušném odstínu. Případně nátěr, který je možné aplikovat bez podkladové barvy. Profesionální firmy obvykle nanášejí barvy nástřikem, ale je možné použít i váleček či štětec. Z barev, které jsou na trhu, lze doporučit například Eternal mat akrylátový, u nějž výrobce garantuje matný nátěr dobře odolávající povětrnostním podmínkám.

Vlivem střídání teplot dochází u kovových povrchů střech ke značnému rozpínání a smršťování. Je tedy žádoucí vybrat pro nátěr plechové střechy barvu se schopností udržet pokud možno vysokou míru trvalé elasticity. Tedy například zmíněný Eternal nebo Kirjo.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Malby a nátěry:

Bydlení a psychologie barev

Natíráme okna a dveře

Tapeta dá stěně jinou tvář

Nátěry na dřevo

Malířské maskovací pásky

________________________________________________________________________

Barva musí dobře držet

Odlupování a snížená trvanlivost nátěru hrozí, pokud není podklad dobře připravený, tedy očištěný a odmaštěný

Ať už zvolíte jakoukoli barvu, je velmi důležité nanášet ji na skutečně dobře očištěný podklad. Barva na plechové střeše je vystavena extrémní zátěži, způsobené vlivem povětrnostních podmínek, a pokud se s podkladem dokonale nespojí, na střeše se dlouho neudrží. Je proto nutné upravit podklad tak, aby barva přilnula všude.

Pokud se tedy nepodaří vyčistit střechu vodou, je třeba vzít do ruky ocelový kartáč a odstranit rez a zbytky starých barev mechanicky. Dobře poslouží rovněž brusný papír.

Doporučuje se rovněž střechu odmastit roztokem saponátu a k následnému oplachu opět použít wapku, nebo alespoň proud vody z hadice. Mastnotu lze rovněž odstranit ředidlem.

Silně zkorodovaný plech se zbytky nátěru je třeba očistit proudem vody a poté ocelovým kartáčem

Pokud jsou na střeše nové pozinkované a dosud nenatřené plechy, je dobré nechat je zoxidovat do matu pomocí nátěru speciálním přípravkem, například Peltipesem.

Plechy a všechny další železné součásti střechy, tedy šrouby či spoje, natřete ochranným antikorozním nátěrem.

Ani zima, ani horko

Před natíráním musí být povrch suchý. Při práci a schnutí barvy má být teplota vzduchu, povrchu a barvy nad pět stupňů Celsia. Nebezpečná je rosa, která nesmí narušit čerstvě natřený povrch. Při zarosení totiž barva ztrácí lesk a získává nežádoucí světlý odstín. Nedoporučuje se natírat střechu, pokud teplota plechu překročí padesát stupňů Celsia. Za slunečného letního dne to není nic neobvyklého. Nejvhodnějším obdobím k nátěrům střech je proto konec léta a podzim, kdy sluneční svit není tak intenzivní.

Příklad moderní plechové střešní krytiny, která je nátěrem ošetřena už od výrobce

Je třeba připravit si dostatečnou zásobu promíchané a pokud možno neředěné barvy, aby bylo možné zachovat na celé ploše střechy stejný odstín. Pokud pracujeme s válečkem, je nutné mít připravený rovněž štetec, vhodný pro práci s akrylátovými barvami. S jeho pomocí se doopraví místa, kam váleček nemůže, případně se jím opraví „kocoury“, které váleček zanechává. Barva se obvykle nanáší ve dvou až třech vrstvách a pro správnou funkci nátěru je nutné doporučený počet vrstev dodržet. Šetřit na plechové střeše se nevyplácí.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: SHUTTERSTOCK, ARCHIV FIREM

www.naterystrech.cz, www.barvy-eternal.cz, www.finnproduct.cz

Speciál Malby a nátěry: nátěr plechové střechy