Trápí vás hemoroidy?

Nepříjemnost přezdívanou zlatá žíla dobře znají nastávající maminky, starší lidé i ti, kteří trpí zácpou. Zvětšené cévy v okolí konečníku umí způsobit takové bolesti, že člověk nemůže sedět ani spát.

Když člověka začne bolet konečník, jako první věc ho nejspíš napadne, že jde o hemoroid. Nemusí to tak ale být – bolesti jsou často způsobeny i rupturou (natržením) tkáně v oblasti konečníku nebo třeba úplně jiným onemocněním. Navíc abychom si ujasnili terminologii, hemoroidy máme všichni, celý život – je to název pro cévní struktury v oblasti konečníku, které nám pomáhají při vyprazdňování; jenže zatímco většinou o nich nevíme, protože jsou zdravé a dobře fungují, v případě zánětu nebo trombózy (tedy ucpání krevní sraženinou) o sobě mohou dát vědět poměrně významně. Poradíme vám, jak si ulevit, když podobný problém postihne i vás.

Jak je poznat?

Problémy s hemoroidy má podle odhadů asi 40 % Čechů, po padesátce dokonce více než polovina. Týká se mnohem častěji žen než mužů; ženy se navíc s těmito potížemi často seznamují v těhotenství, kdy se orgány v pánvi musí vyrovnat se změnou prostorové situace. Hemoroidy (v lidovém slova smyslu, tedy jako onemocnění) dnes navíc postihují často i mladé lidi, především v důsledku sedavého způsobu života, který je pro oblast konečníku zatěžující.
Příznaky onemocnění hemoroidů jsou různé – podle toho, o jaký typ potíží se jedná. Může jít o krvácení, které nebolí, nicméně se projevuje troškami čerstvé krve na toaletním papíru, na míse nebo na povrchu stolice. Může to být nepříjemné pocity v konečníku: pálení, podráždění nebo přímo bolest. V okolí řitního otvoru se také může objevit otok či bulka, která může být citlivá nebo bolestivá. Velmi nepříjemným projevem je také únik stolice, který se objevuje v nejzávažnějších stadiích hemoroidů. Bolestivé jsou především ty hemoroidy, které ucpe trombus, tedy krevní sraženina. Céva pak oteče, zanítí se a opravdu hodně bolí.
Větší pravděpodobnost vzniku hemoroidů přitom mají lidé s některými rizikovými faktory nebo s jejich kombinací. Jedná se o dlouhodobé sezení (především na toaletě) nebo stání, napětí během vyprazdňování, chronický průjem nebo zácpu, obezitu, těhotenství, anální pohlavní styk, nedostatek vlákniny ve stravě, o vyšší věk a nedostatečnou hygienu.

Léčba nemusí být složitá

Dobrá zpráva je, že hemoroidy nejsou příliš závažné onemocnění. Zdraví mohou ohrozit pouze v případě intenzivnějšího krvácení (pak hrozí anémie) nebo při nejvážnějším stupni hemoroidů, kdy už tkáň odumírá (vznik gangrény). Tak daleko to ale u nikoho dojít nemusí. Stačí se nebát a při prvních příznacích navštívit lékaře.
Praktický lékař, či lépe proktolog, provede diagnostiku, jejímž cílem je určit, zda jde opravdu o hemoroidní onemocnění, nebo o něco jiného – podobné příznaky může mít trhlinka či píštěl v oblasti konečníku, ale třeba také křečové žíly v konečníku či nádor v kolorektální oblasti. Pokud jste si všimli krve ve stolici, může jít i o zánět střev.
Jestliže se potvrdí, že jde o hemoroid, navrhne lékař terapii podle toho, jak závažné potíže jsou. Základem je konzervativní léčba, tedy úprava životního stylu plus postupy, které zmírní akutní stav. Od bolestí a otoků ulevuje ošetření přímo na místě, kde potíže máme. Je možné použít masti a čípky potlačující bolest i příznaky (například Faktu, Procto-Glyvenol, Prepration H, Spofax) nebo sedací koupele (hypermangan, odvar z dubové kůry). Cévám pak pomůže k ozdravení podávání léků, takzvaných venotonik – medikamentů, které pomáhají zpevnit žilní stěnu. Některé jsou na předpis (například Detralex, Ginkor Fort), jiné se dají koupit i volně jako potravinové doplňky (například Diosminol, Hemostop).
I když tato léčba často nějakou dobu trvá, je pro pacienta šetrná a výsledky časem přinese. U závažnějších obtíží je ovšem potřeba tělo hemoroidů zbavit, protože už to samo nezvládne. U mírnějších potíží postačí použití šetrnějších metod, takzvaných lokálních nebo miniinvazivních. Při nich jsou cévy odstraněny bez většího zásahu – jsou podvázány, sklerotizovány injekcí nebo kauterizovány laserem, teplem či chladem nebo infračerveným zářením. Až pokud tyto postupy nezaberou, přicházejí na řadu zákroky operační. Při nich se hemoroidy odstraní chirurgicky nebo se přeruší přívod krve do nich.

Co můžete ještě dělat sami

Pokud, zejména při mírnějších obtížích, k lékaři opravdu nechcete, kromě volně prodejných přípravků a patnáctiminutových teplých sedacích koupelí několikrát denně si můžete ulevit i chladem. Přikládání ledu na oteklou tkáň otok zmírní. Rovněž pomůže, pokud přejdete z běžného toaletního papíru na hebký vlhčený bez obsahu parfémů a alkoholu či na dětské vlhčené ubrousky. Dbejte také na hygienu – nutné je každodenní omývání sedacích partií bez použití mýdla či dráždivých ubrousků, které nejlépe místo otření zakončíte vysušením fénem. A kdyby i přesto hemoroid bolel tak, že nebudete moci sedět nebo spát, ulevte si analgetiky, například Ibuprofenem nebo Paracetamolem.

Jak potížím předcházet?

Tipy pro prevenci hemoroidů vycházejí z toho, jaké jsou jejich příčiny. Ale základem je nemít zácpu. Toho dosáhneme především zdravou stravou, která bude obsahovat potraviny bohaté na vlákninu (zelenina, ovoce, celozrnné potraviny). Pokud nejste schopni mít dostatek vlákniny ze stravy, můžete užívat vlákninu v potravinových doplňcích (např. psyllium). Potom ale velmi důsledně dbejte na příjem tekutin, aby se zácpa naopak nezhoršila!
I bez doplňků je ale třeba si hlídat pitný režim. Pro vhodnou konzistenci stolice tělo potřebuje denně šest až osm sklenic tekutiny, nejlépe vody. Alkohol vhodnou složkou pitného režimu není.
Nebuďte napjatí. Pokud při tlačení na záchodě zadržujete dech a jste v napětí, jen zvyšujete tlak, který okolí vašeho konečníku musí zvládat. Nedělejte to! Je třeba také jít na záchod hned, jak pocítíte pnutí, a stolici nezadržovat. Tím se totiž konečník také namáhá, což se může projevit vznikem či zhoršením hemoroidů. Stejně si můžete uškodit i tím, že budete spěchat, abyste měli vyprázdnění už za sebou.
Samozřejmý je i zdravý pohyb. Pravidelné cvičení alespoň pár desítek minut denně vám pomůže nejen rozhýbat trávicí trakt, ale třeba také shodit nadbytečná kila, která rovněž k onemocnění hemoroidů přispívají.
A poslední tip bude pro mnoho lidí těžké dodržet, přesto: snažte se dlouho nesedět! Celé dny v sedě jsou pro konečník zátěží, takže se snažte alespoň občas vstát a projít se. Zvláště zatěžující pro konečník je, když se dlouho sedí na nízkém záchodě – noviny nebo časopis si proto čtěte raději vestoje. Problémy ovšem můžete mít naopak i při dlouhém stání nebo při zvedání těžkých předmětů. Pokud už musíte náklady zvedat, snažte se při zvednutí vždy vydechovat – rozhodně nezadržujte dech.
Těhotné ženy by měly spát na boku; v této poloze je totiž tlak na oblast konečníku menší. Ostatním postiženým uleví od otoků spánek na břiše s podložením sedacích partií – například polštářem.

Co si pamatovat

  • Onemocnění hemoroidů není příliš nebezpečné, spíše jen nepříjemné.
  • Dělíme je na vnější (okolo řitního otvoru) a vnitřní (uvnitř konečníku); vnitřní hemoroidy klasifikujeme na stupně podle toho, jak jsou potíže rozsáhlé.
  • Zatímco nejnižší stupně hemoroidů se dají léčit konzervativně, u hemoroidů, které jsou závažnější (přesahují ven z konečníku po stolici nebo i trvale), je potřeba lokální léčba nebo operace.

Text: Gabriela Zelinková
Foto: Shutterstock

Trápí vás hemoroidy?