Poležení v zahradě

zahradní altán

Skutečný komfort poležení nabízí altánek s rozkládací houpačkou. Foto: Shutterstock

Co může být lepší relaxací než se pohodlně natáhnout na zahradě a jen pozorovat dění kolem. Uskutečnit to můžeme dokonce ve více výškových úrovních.

Preference způsobu poležení jsou více méně dané věkem. Neposedné děti dají přednost dece, na níž se můžou povalovat či si hrát, anebo některému typu houpaček. Stejné typy ležení vyhledává i dospívající mládež, protože je lze snadno přemístit ze zorného úhlu rodičů. Dospělým vyhovuje spíše lehátko s přistaveným stolkem, kde mají po ruce vše, co jim pobyt na zahradě ještě více zpříjemní. Senioři, kterým se hůře vstává, upřednostní stabilní vyšší polohovací lehátko. Pojďme jednotlivé možnosti prozkoumat blíže.

zahradní lehátko

Kvalitu odpočinku na lehátku zvýší měkký polstr (Foto: Bella Rose)

S přírodou nadosah

K plusům ležení na zemi patří prostor, který deka nebo venkovní koberec poskytují. Také tu mnohem intenzivněji můžeme vnímat vůni květů, prohlížet si zblízka drobné hemžení pilných mravenců a dalšího hmyzu. Kousavá a bodavá žoužel se však může stát narušitelem pohody. Vybereme si proto raději slunečná místa s nízko posekanou trávou nebo podlahu terasy, kde bývá její aktivita nejmenší.

hamaka na zahradě

Houpací síť v boho stylu navodí prázdninovou náladu (Foto: Bella Rose)

Před případným vlhkem ze země nás ochrání pikniková deka opatřená na rubové straně voděodolnou vrstvou. Její nevýhodou ale je, že za horkého počasí textilní lícová strana podobně jako klasická vlněná deka umí nepříjemně „kousat“. Na problém můžeme vyzrát tak, že na ni položíme ještě druhou lehkou bavlněnou deku nebo přehoz. Alternativou je plážová deka nebo bavlněný venkovní koberec. Přidat můžeme ještě polštářky, abychom měli hlavu pěkně na měkkém.

Lenošivá klasika

V případě lehátek je výběr skutečně široký, od toho nejtradičnějšího skládacího s kovovým rámem přes typy s dřevěnou konstrukcí až po luxusní verze nejčastěji z umělého ratanu opatřené stříškou, kterou může vytvářet i opěradlo či bočnice protažené nad plochu lůžka. Maximální pohodlí poskytují altány s vestavěným lůžkem, na němž se dá komfortně vyspat během horkých letních nocí.

Při koupi lehátka se vyplatí volit takové, které umožňuje polohování horní části. Od věci není ani možnost zvednutí části spodní, čímž ulevíme unaveným nohám. U masivnějších lehátek vsadíme na ta, jež mají kolečka ulehčující manipulaci.

zahradní lehátko

Bytelné lehátko po složení zabere méně prostoru při skladování (Foto: Bonami)

Volní skoro jako ptáci

Vznášet se nad zemí, i když jen pár desítek centimetrů, a ještě se u toho houpat, to přidává poležení další rozměr. Nejlevněji si je můžeme dopřát v houpací síti, buď provázkové, nebo v hamace ušité z pevné látky. Nejčastěji bývají jednomístné. K dostání jsou i velké trojúhelníkové sítě, na něž se vejde celá rodina. Další variantou je tzv. kokon neboli hnízdo či závěsný stan s kruhovým půdorysem, který poskytuje příjemné soukromí.

Tři zásady pro houpací sítě

  • Kolem houpaček a pod nimi by se obecně neměly nacházet ostré předměty, o něž hrozí poranění při pádu.
  • Pro zavěšení houpací sítě vybíráme silné zdravé větve nebo dostatečně pevné sloupky. Nejsou-li k dispozici, pořídíme speciální stojan.
  • Dbáme na to, aby se lanko nezařezávalo při zatížení houpačky do kůry stromu. Můžeme ho i podložit například filcem.

Text: Zuzana Ottová
Foto: se svolením firem Bonami, HECHT, WestwingNow, Fieldmann, Concept store Karlín, Bella Rose a Shutterstock

 

Poležení v zahradě