Speciál Malby a nátěry: nátěry na dřevo

I když jsme si oblíbili vodou ředitelné nátěrové přípravky pro použití v exteriéru, rozpouštědlové systémy mají své místo všude, kde požadujeme velmi kvalitní povrch.

Impregnační a lazurovací přípravek Karbolineum extra obsahuje biocidní přísady proti biologickým škůdcům včetně dřevokazného hmyzu. Nejsou potřeba žádná napouštědla ani následné ochranné nátěry (Detecha)

Dřevěné stavby, zahradní nábytek, ale i okna, dveře a všechny druhy dřevovláknitých a dřevotřískových desek, které se kolem domu používají, působí přirozeně a příjemně. Tento materiál ale má svá specifika. Dřevo je stále živé a neustále pracuje, především vlivem vlhkosti v ovzduší.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Malby a nátěry:

Bydlení a psychologie barev

Natíráme okna a dveře

Tapeta dá stěně jinou tvář

Nátěr plechové střechy

Malířské maskovací pásky

________________________________________________________________________

Slabovrstvá vodou ředitelná lesklá lazura Sokrates Lazurit Plus pro venkovní a vnitřní prostředí s vysokou odolností vůči povětrnostním vlivům (Building Plast)

Při venkovním použití jsou výrobky z něj trvale vystaveny dešti, mrazu, nebo naopak ostrému slunci a vysokým teplotám. Rovněž mohou být napadeny dřevokazným hmyzem nebo houbami a plísní. Aby byly stále hezké a funkční, musíme je chránit a čas od času je převléknout do nového hávu.

Fortekryl je prémiová vodou ředitelná tenkovrstvá lazura pro venkovní i vnitřní nátěry dřeva (Austis)

Výrobci nátěrových hmot proto vsázejí na inovace starších výrobků nebo hledají kompromisy mezi oběma systémy. Na trh tak přicházejí výrobky, s nimiž se snadno pracuje. Dobře přilnou k podkladu, rychle zasychají a ve výsledku poskytují povrch s vynikající odolností a vzhledem. Jsou tvrdé, ale pružné, díky tomu nepraskají a odolávají oděru. V obchodech najdeme poměrně bohatý sortiment, který zahrnuje materiály v provedení nitro, syntetiku, vodou ředitelné i dvousložkové polyuretany.

www.austis.cz, www.detecha.cz, www.barvy-sokrates.cz

text: Helena Štětinová
foto: Archiv firem

Nátěry na dřevo

Speciál Malby a nátěry: nátěry na dřevo