Stromové domy

Zahradní altán, domek pro sezónní přespání hostů či originální útočiště pro dětské hry můžete umístit i do koruny stromu. Stromové domy jsou výzvou pro šikovné kutily.

Domy na stromech vznikají na různých místech světa už po staletí především z praktických důvodů. Jejich obyvatelé v nich nacházejí bezpečné útočiště před vodou, divokou zvěří či útokem nepřátel. Právě taková exotická obydlí pak v minulosti inspirovala i vznik tradice stavění domů ve stromech i na území Evropy či severní Ameriky, kde má jinak standardní bydlení obvykle základy pevně v zemi. Zvláště v Anglii a v Americe se staví domy v korunách především pro zábavu a relaxaci, ale často mezi takovými najdete i velkorysé stavby, umožňující přinejmenším přechodné bydlení s veškerým komfortem.
Domů ve stromech však postupně přibývá i v Česku. K dispozici je dnes řada rekreačních stromových chatek ke krátkodobému pronájmu, což je často možné a oblíbené i v jiných zemích, například ve Francii nebo ve Skandinávii. Staví se však i stromodomy pro soukromou potřebu, které si jejich majitelé obvykle budují na zahradách nedaleko hlavního domu či rekreačního objektu. I sebelépe vybavené stavby ve větvích totiž většinou nemají zabezpečený přívod vody ani elektřiny.

______________________________________________________________________

Další články speciálu Dřevostavby a dřevěné konstrukce:

Impregnace a nátěry dřevostaveb

Konstrukce dřevostaveb: přírodní dřevo i sendvičové panely

Ošetření dřevěných konstrukcí

Dřevostavby pro milovníky tradice i moderny

Trochu jiné chaty

Citlivá místa dřevostaveb

Čištění a nátěry dřevěných konstrukcí

Výplně spár

Tmelení prasklin ve dřevě

Dřevěné obklady

________________________________________________________________________
Zatoužíte-li po podobné stavbě, můžete si buď vybrat firmu, která vám ji postaví na klíč, nebo se pustit do budování svépomocí. Obojí má svá pro a proti. Profesionálů zaměřených na konstrukce ve stromech na tuzemském trhu zatím mnoho nenajdete. Teoreticky by měla podobnou práci zvládnout každá firma, která se zabývá standardními dřevěnými konstrukcemi a staví například pergoly či zahradní altány, ale stromodomy přece jen vyžadují respektování řady specifických pravidel. Takže je dobré i při zadávání podobné zakázky specialistům vybavit se co nejpodrobnějšími informacemi a průběh stavby pak pečlivě hlídat. Nebo lze stavět svépomocí, což není pro zkušeného kutila s vybavením pro práci se dřevem zase až takový problém.

Na hraní i na spaní

Začněte především s výběrem vhodného stromu nebo seskupení stromů. A také s představou, co od plánované stavby očekáváte. Rozmyslete si, zda půjde jen o relaxační posed, kde si můžete vypít kávu s vyhlídkou do krajiny, nebo originální posezení, kam se vejdete i s rodinou a přáteli a třeba i s grilem. Další možností je stromová varianta zahradního domku pro děti, kde se nekladou meze fantazii, ale zato tu jsou výrazně zvýšené požadavky na bezpečnost jeho malých uživatelů. Na samém vrcholu možných cílů je pak regulérní chatka s okny, dveřmi, možností přespání a alespoň základním komfortem v podobě chemické či kompostovací toalety a nádrže či kanystru na vodu.
Výběr stromu je určitě dobré zkonzultovat s odborníkem, který posoudí jeho zdravotní stav. Certifikované specialisty na dendrologické posudky či soudní znalce v tomto oboru najdete v každém regionu. Někteří mají k dispozici takzvaný stromový tomograf, který dokáže odhalit vnitřní neduhy stromu mnohem snadněji než jiné typy náročných zkoušek. Ale odborník na stromy na rozdíl od laika leccos pozná i pouhým pohledem a poklepem, takže pokud se rozhodnete nějaký strom zatížit stavbou, prověřte nejdříve, zda na to má dostatečnou kondici.

Američtí stavitelé stromodomů doporučují raději volbu stromu z tvrdého dřeva, v případě měkkého by měl být kmen o to větší. Po letech zkušeností upřednostňují tamní odborníci zejména javor, dub, jedli nebo buk.
Z hlediska stavebního zákona a potřebnosti příslušných povolení jde o stavbu natolik specifickou, že se v případě pochybností raději informujte na stavebním úřadě. Nebo se řiďte jedním z doporučovaných výkladů stavebního zákona, podle nějž je rozhodující rozměr vnějšího půdorysu, který by v případě „normální“ pozemní stavby určil velikost zastavěné plochy. Do stromového domu, který by vyžadoval stavební povolení, se však většina svépomocných stavebníků zřejmě pouštět nebude.

Pravidla pro stavbu

Podlahu domu není nutné umísťovat ve větvích zbytečně vysoko. Postačí, když bude v takové výšce, aby pod stromem mohl procházet vzpřímený dospělý člověk průměrného vzrůstu například při sekání trávy. Zhruba dvoumetrová výška je ještě stále relativně bezpečná také při případném pádu, zvláště pokud je pod stromem měkčí zatravněný terén bez větví a kamenů.
Pro zajištění dostatečné stability využijte především kmen stromu, váhu pak rozložte i do větví, ale hlavní zátěž by měl nést kmen. Případně navrhněte konstrukci domu tak, aby se opírala o více kmenů. V řadě případů je to možné bez problémů, stavba může vypadat zajímavěji a bude bezpečnější. Zvláště na návětrných stranách pozemku a návrších nežeňte stavbu výš než do první třetiny výšky stromu.

Aby byl stromový dům trvanlivější, je třeba umožnit nosnému stromu pohyb a další růst. Zkušení stavitelé obydlí ve větvích na to mají spoustu vyzkoušených fíglů, v laických podmínkách je třeba trochu improvizovat a mít zdravý rozum. Použijte například distanční podložky v hlavních konstrukčních spojích, které se zpravidla řeší šrouby nebo kombinací matic a závitových tyčí. Obojí by mělo být dostatečně dlouhé, aby bylo možné matice uvolnit a posunout. Omezte přibíjení dřevěných dílů hřebíky „na tvrdo“ tam, kde by mohlo docházet ke zvýšenému namáhání ve větru nebo při zvýšení objemu kmene nebo větví. Nechávejte při obestavování kmene a větví mezery, do kterých bude moci dřevo stromů dorůstat. Nenuťte strom, aby se stavbou bojoval víc, než je bezpodmínečně nutné. Postupujte tak, ať se ani po letech nezačne „škrtit“ a nezarůstají do něj dráty či ocelová lanka.

Kmen stromu často prochází střechou i podlahou, ale nelze ho obestavět natěsno. Izolace proti vodě a únikům tepla je pak kolem otvoru nutné udělat o to pečlivěji.
Začněte stavět od podlahy, protože na dostatečně stabilní podlahu s uchycením na středovém kmeni a oporou ve větvích či na pilířích se bude snadněji montovat jakýkoli typ nástavby. Zároveň se doporučuje sestavovat co nejvíce součástí konstrukce na zemi a hotové díly pak zvedat například pomocí navijáku, kladky či jiné stavební techniky. Je to jednodušší a bezpečnější než balancovat v kluzkých větvích se zapnutou kotoučovou pilou nebo vrtačkou.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock, archiv firem

Stromové domy