Lavička z kulatiny

Stůl a křesílka na terasu vybereme v některém z obchodů se zahradním nábytkem, ale lavičku pod strom do zahrady vyrobíme sami.

Lavička z kulatiny

Snad v každé zahradě se najde místo někde pod vysokým stromem, kam by se náramně hodila pohodlná lavička. Bývá ale škoda tu kupovanou s pěkným barevným nátěrem nechávat na dešti a mrazu. Dřevo i nátěry na něm v nepříznivém počasí trpí. Zatímco lavička vyrobená z velkého kusu smrkové kulatiny, která časem přirozeně zešedne, může stát ve stínu i na slunci po celý rok.

Lavička z kulatiny

Co budeme k její výrobě potřebovat? Na sedák kulatinu o délce přibližně 120 cm a průměru 30 cm a více. Na nohy dvě další kulatiny o délce přibližně 30 cm a průměru 30 cm. Na opěradlo dvě vzpěry (další dvě štíhlejší kulatinky nebo koupené kůly), jejichž délku zvolíme podle požadované výšky opěradla, dále si nachystáme jedno tlustší prkno o délce přibližně 120 cm. A ještě nářadí: motorovou pilu s řetězem omezujícím zpětný ráz, vrtačku a 12 šroubů (nejlépe nerezových), zhruba o délce 150 mm.

Postup výroby

Lavička z kulatiny

1 Pomocí klínů zajistíme kulatinu tak, aby se nemohla odkutálet. Pak si na čelní straně a na bocích vyznačíme linii řezu (např. křídou). Kulatinu na sedák rozřízneme svislým řezem, který vedeme do půlky jejího průměru. Potom kulatinu otočíme a z druhé strany dořízneme

Lavička z kulatiny

2 Pak vyrobíme nohy. Do obou krátkých kulatin uděláme zářez do „V“, do něhož usadíme sedák a upevníme jej šrouby

Lavička z kulatiny

3 K  nohám a sedáku přišroubujeme vzpěry

4 Prkno na opěradlo nastavíme do požadované výšky a na každé straně je dvěma šrouby přišroubujeme.

Text Martina Lžičařová, foto Stihl

Lavička z kulatiny