Řezací stanice pro přímočarou pilu

Přímočará pila je určena především pro řezání od ruky podle nakreslené křivky. Její schopnosti však můžeme významně rozšířit pomocí různých přípravků.

Puntičkáři jsou výsledky řezání přímočarou pilou většinou zklamáni. Udělat rovný řez s kolmými hranami je takřka nemožné. Ani když pilu nutíme řezat podle pravítka, není výsledek valný. Existují ale pomůcky, které donutí naši přímočarou pilu dělat, co po ní chceme. Můžeme je rozdělit do dvou táborů – zástupcem prvního z nich je řezací stanice Bosch PLS 300, druhý reprezentuje legendární stůl pro přímočarou pilu od firmy Neutechnik.

Drahá pokosnice

Bosch jako volitelné příslušenství pro své přímočaré pily nabízí modulární řezací stanici, která funguje jako pokosnice. Vloží se do ní obrobek, přes který se překlopí vodicí lišta, v níž posouváme přímočarou pilu. Vodicí lištu můžeme vůči obrobku polohovat pod libovolným úhlem a vytvářet tím pokosové řezy.
V závislosti na použitém pilovém listu můžeme řezat různé materiály. Vždy jde ale o krátké řezy tenkých obrobků, takže se nestačí projevit nectnost kmitajících pilových listů upnutých jen na jednom konci, a sice takzvané podřezávání. List se pomalu ale jistě během řezu ohýbá na jednu stranu, a když opouští materiál, svírá s jeho povrchem docela jiný úhel než pravý. Z logiky věci pak nekopíruje ani linku, po níž má řezat.
Vzhledem k tomu, že řezací stanice PLS 300 je prvotně určena pro dělení dílů laminátových podlahových krytin, podřezávání je u tak tenkého obrobku zanedbatelné.

Dokonale kolmé řezy

Podřezávání lze vyřešit dvěma způsoby: buď si koupíte pilu Mafell P1cc s tlustým pilovým listem, který se jen tak neohne, nebo si pořídíte speciální podpěru, jež listu poskytne oporu, aby se neohýbal. Zatímco unikátní přímočarka od Mafellu přijde na 15 000 Kč, Neutechnik nabízí svůj vynález včetně poštovného za 1 900 Kč.
Docela dobře ale takový „udělátor“ můžete mít prakticky zadarmo, pokud seženete dvě malá ložiska (například z kolečkových bruslí). Postup jeho výroby a práce s ním najdete v samostatném boxu.
Pila se do stolu upne zespodu a list kmitající nad stolem se zkrotí pomocí dvou válečků umístěných na ramenu, jež zasahuje nad list pily. List se pohybuje mezi válečky (ložisky), které mu nedovolí vychýlit se do strany. List je tak stále pod stejným úhlem vůči stolu, potažmo obrobku.
Vedle kolmých řezů můžeme dělat i řezy pod jiným úhlem, a to jak příčné, tak podélné. Zjednodušeně řečeno přímočará pila s takovým přípravkem funguje podobně jako pila pásová. Neutechnik ke svému výrobku za příplatek nabízí i řadu příslušenství, které rozšiřuje možnosti jeho využití. Jde například o nástavec pro použití lupenkových listů, vodítka pro pokosové i podélné řezy nebo kruhové výřezy.

 

Text: Tomáš Krásenský
Foto: autor a archiv firem

Řezání stanice pro přímočarou pilu

Řezací stanice pro přímočarou pilu