Co na střechu

Kdo plánuje rekonstrukci domu nebo chalupy, stojí mimo jiné před otázkou volby vhodné střešní krytiny. Závisí na několika okolnostech.

Plochá taška Figaro 11 vytváří na střeše chalupy dokonale hladkou strukturu. Taška je vhodná pro rekonstrukce. Je posuvná a umožňuje jednoduchou a ekonomicky výhodnou pokládku (Tondach)

 

Jako první uveďme otázku únosnosti krovu. Citlivější k domu a většinou i k vlastní kapse bývá zachovat ten původní. Jak uvádí architekt Pešta, trám je nutné vyměnit, jen jsou li uhnilá jeho zhlaví, nebo je poškozena polovina délky. A to není v chalupách starých sto až dvě stě let zase tak časté. Samozřejmě pokud střechou nezatéká a v krovu neřádí dřevomorka. Krov není třeba měnit, ani když na střechu, na níž dožívá šindel nebo třeba eternit, chceme položit těžší krytinu. Po poradě se statikem lze přidat další krokve, popřípadě slabší trámy zpevnit příložkami.

Ocelová krytina Ruukki Finnera je extrémně odolná a praktická. Revoluční ohnutí přední hrany této krytiny maximalizuje její odolnost proti povětrnostním podmínkám a propůjčuje střeše překrásný jednolitý vzhled. Na tuto krytinu se vztahuje záruka na technickou funkčnost 40 let (Ruukki)

 

Střecha „nanečisto“

Neméně důležitá je otázka vhodnosti určité krytiny pro náš typ stavby. Pomiňme ty památkově chráněné domy, kde majitelé renovují střechu ve spolupráci s památkáři. Ale i ostatní tradiční chalupy si zaslouží citlivý přístup. Na obec, kde je střešní krajina bez velkých barevných výkyvů, je mnohem lepší pohled. Proto je dobré vystoupit na nejbližší kopec a podívat se na svou ves a dům s odstupem. A nevybírat jen podle katalogu.

Některé firmy (například Bramac) nabíze jí dokonce možnost položit krytinu „nanečisto“. Zašlete li mailem fotku, dostanete zpět jednu nebo více variant s vybranými taškami. Výrobce finských střešních krytin Ruukki zase na stránkách www.ruukkistrechy.cz/vasestrecha nabízí vizualizátor, kde si můžete vybrat dům vašeho typu a změnit jak barvy a typ krytiny, tak i okapů a fasády.

Štípaný šindel je pěkný i na nové roubence

 

Ještě poznámka v souvislosti s barvou krytiny. Zvolíte li při její výměně tašky jiné barvy, budete potřebovat stavební povolení. Jestliže položíte vzhledově srovnatelné s původními, jde to bez něj.

Skládaná krytina

Běžně se jako skládaná označuje pálená a betonová krytina. Obě vyžadují kvalitní pevný krov. Hmotnost na metr čtvereční je až na výjimky (dvojitá bobrovka) srovnatelná. Pohybuje se v rozmezí 40 až 50 kg/m2. Pálené i betonové tašky vynikají dlouhou životností a odolností k povětrnostním vlivům. Pálené jsou s ohledem na homogenitu směsi cihlářské hlíny a jílu barevně stálejší, betonky sytost barvy časem postupně ztrácejí, a pokud nejsou opatřeny ochrannou vrstvou, jsou náchylnější k porůstání mechem. Jejich výroba, a tedy i konečná cena, jsou však v porovnání s pálenými taškami nižší.

Do skupiny skládaných krytin se počítá i břidlice a vláknocementové šablony. Břidlice je přírodní materiál, který má několik velmi výhodných vlastností. Neabsorbuje vodu, díky čemuž má vynikající mrazuvzdornost a velmi dobře snáší pohyby související s teplotními výkyvy, kdy střecha tzv. „pracuje“. Vyznačuje se jedinečnou životností až 150 let. Nevýhodou je z odborného hlediska náročná pokládka a vyšší cena.

Vláknocementové šablony se vyrábějí na bázi cementu, buničiny a umělých vláken. Tradiční eternit nahradil tuzemský Cembrit ®. Jeho líc prochází třístupňovým procesem barvení, který zaručuje stálobarevnost, trvanlivost, otěruvzdornost a odolnost krytiny proti porůstání mechem. Můžete volit šablony hladké (lehčí), zesílené, které jsou vhodné do chladnějších oblastí, varianty s povrchem imitujícím břidlici nebo dokonce bobrovky. Krytina je třikrát lehčí než klasická pálená taška a pro rekonstrukce se výborně hodí.

Škála nabídky hliníkových krytin Kerametu je velmi široká. Vyrábí je v základních patnácti barevných odstínech. Zájemcům však nabízí i varianty v materiálech: pozink, titanzink a měď (Keramet)

 

Plechová střecha

Plech je v porovnání s předchozími krytinami na metr čtvereční několikanásobně lehčí. To umožňuje montáž (velmi jednoduchou) na mnohem méně robustní krovy. Moderní plechové střešní krytiny se vyrábějí ve tvarech imitujících tašky, v tradičních hladkých falcovaných variantách nebo ve skládaných variantách na způsob falce. Barevná škála je velmi bohatá.

O životnosti rozhoduje použitý materiál. Aluzinek, titanzinek, měď nebo nerez mohou na střeše vydržet 100 i více let.

Hrany sádrovláknitých šablon Dolmen a Bravan jsou vytvořeny štípáním. Jde o velmi působivou inovaci napodobující přírodní břidlici. V porovnání s ní však váží pouhou polovinu. Další neopomenutelnou výhodou je podstatně nižší cena (Cembrit®)

 

A co šindel?

Tradiční dřevěný šindel je krytina lehká, vhodná na stavby, u kterých musíme brát v potaz váhu střechy. Při správné údržbě vydrží minimálně 50–70 let. Podle způsobu výroby dělíme šindel na štípaný a řezaný, podle tvaru na alpský a valašský, který má péro a drážku a pokládka je snadnější.

Šindele štípané z kmenů po vláknech mají hladký uzavřený povrch. To je předpoklad pro to, aby se do nich nevsakovala voda a střecha vydržela co nej déle. Výroba řezaných šindelů je rychlejší a levnější, ale řezáním se přerušují dřevní vlákna. I když se následně hobluje a frézuje, má řezaný šindel menší životnost než štípaný.

Trochu jinou kategorií jsou šindele asfaltové (bitumenové). Předností této krytiny je její příznivá cena a snadná pokládka. Největší nevýhodou je omezená životnost (udává se zhruba 30 let) a horší izolační vlastnosti.

 

TEXT: MARIE RUBEŠOVÁ

FOTO: ARCHIV FIREM

 

 

Co na střechu