Výkonný vysavač do dílny

Rubrika: Dílna

Pro úklid dílny i do častěji znečišťovaných interiérů se hodí průmyslové či dílenské vysavače. Mají vysoký výkon a vydrží zátěž, která by běžný bytový vysavač rychle zničila.

Nabídce průmyslových vysavačů by měli chalupáři a kutilové věnovat pozornost hned z několika důvodů. Tyto výkonné vysavače se totiž hodí nejen pro rychlý a efektivní úklid dílny, ale také k údržbě místností, které jsou zatěžovány nečistotami víc a jiným způsobem než třeba městský byt.
Na chatách a chalupách se totiž častěji přechází třeba ze zahrady či dvora rovnou do obytných prostor a bývají tam různé společenské místnosti pro posezení s přáteli, kde se obvykle nepřezouvá. A často se tu také topí v kamnech či v krbu, což sebou nese znečištění od palivového dříví a popela. Všude tam může silný dílenský vysavač udělat dobrou službu. Ocení ho i chovatelé psů a může se hodit i při údržbě interiérů auta, které se na dvoře chalupy obvykle čistí snadněji než ve městě na ulici.

Pro úklid na stavbě lze průmyslové vysavače
rovněž použít, zvládnou jemný prach i větší
kusy odpadu

Co všechno umí

Průmyslový vysavač si poradí s jemným prachem, ale i s většími kusy těžkého materiálu či hoblin a kovových pilin. Dokáže odstranit dokonce i kapaliny a oleje. Lze ho využívat vždy po omezenou dobu, například pro odsátí nečistot po ukončení svařování nebo pro průběžné odsávání při broušení podlahy nebo jiných typech broušení, řezání či obrábění materiálů. Právě s ohledem na plánované využití je pak nutné zvolit odpovídající typ přístroje, aby předpokládanou zátěž zvládl.
Od vysavačů pro úklid domácnosti se liší především robustní konstrukcí, větším objemem nádoby na nečistoty, výkonnějším motorem pro odstraňování hrubších a objemnějších nečistot a také širším příslušenstvím. Nástavce k těmto vysavačům umožňují čištění obtížněji přístupných míst nebo vysávání okapových žlabů a nejrůznějších nedostupných štěrbin.
Některé typy vysavačů jsou vybaveny i adaptérem pro připojení odsávání k dílenskému nářadí, u jiných lze vložit do nádoby na nečistoty vyměnitelný sáček, ale dá se s nimi také vysávat přímo do nádoby. V řadě případů se může hodit i „mokrý“ režim, který umožňuje vysát do sucha i kapaliny.
Kvalitní průmyslový vysavač by měl obsahovat filtr pro ochranu motoru a výstupní filtr nezávislý na vysávání do prachových sáčků. Průmyslové profesionální vysavače jsou vybaveny různými druhy filtrací, které se dělí do bezpečnostních prachových tříd od L, která znamená mírné riziko, po H označující vysoké riziko karcinogenního prachu. Podstatné je i to, zda se filtr čistí elektronicky, nebo mechanicky. Velikost filtrační plochy by se měla pohybovat od 1,5 m² až po 7 m². Pořízení dokonale vybaveného vysavače pro nejnáročnější provoz je však poměrně drahou záležitostí a má smysl jen v případě, že skutečně využijeme jeho nadstandardní možnosti.

Kromě úklidu jsou některé stroje
uzpůsobeny i pro kontinuální odsávání
prachu při broušení nebo řezání (Kärcher)

Jak dobře vybrat

Pro nepravidelné nárazové využití s předpokladem častého zapínání a vypínání (kdy není nutné, aby vysavač běžel dlouho například při připojení na odsávání) doporučují výrobci zejména průmyslové vysavače o výkonu 230 V.
Do dílen a provozů, kde je potřeba vysoký výkon a delší průběžný čas zapojení, se doporučují přístroje o výkonu 400 V. V nabídce je i vysavač na stlačený vzduch s funkcí automatického oklepu filtru. Tento model z nerezové oceli je nutné používat s přívodovou hadicí na stlačený vzduch, potřebujete tedy k němu dílenský kompresor.
V místech, kde je potřeba vysávat těžší nečistoty z obtížně dostupných míst, oceníte i vysoký podtlak. Hodnoty podtlaku se u jednotlivých výrobků pohybují zhruba od 200 mb po 900 mb. V případě lehkých nečistot zase bude užitečnou vlastností dostatečný průtok vzduchu. Důležitá je i velikost odpadní nádoby a její snadná přenosnost.

Schopnost výkonných vysavačů poradit
si s hrubými nečistotami i s vodou najde
na chalupě široké využití (Kärcher)

Tipy pro dílnu i na chalupu

Příkladem kvalitního dílenského vysavače s univerzálním rozsahem použití vhodného právě do podmínek domácí dílny či k náročnějšímu úklidu chalupy je NAREX VYS 25-21. U různých prodejců ho v současné době můžete koupit za cenu od 5 200 korun. Má hmotnost devět kilogramů, sací nádobu o objemu 25 litrů a sací výkon 23 500 Pa. Je vhodný pro suché i mokré vysávání a zvládne běžné stavební a dílenské nečistoty, které zachycuje do filtračního sáčku nebo přímo do nádoby vysavače. Poradí si s nečistotami až po velikost rovnající se vnitřnímu průměru příslušenství. Systém Press & Clean podle výrobce zaručí účinné a nenáročné čištění prachem zaneseného filtru. Lze ho použít manuálně a pak dojde k obnově sacího výkonu a účinnosti vysavače na optimální úroveň. Použije-li se v automatickém režimu, zajistí stálý a vysoký sací výkon.
Kolem dvou a půl tisíce pak zaplatíte za vysavač Bosch EasyVac 3. Čtyřkilogramový kompaktní přístroj přizpůsobil výrobce zejména potřebám kutilů a využití v situacích, které vás v dílně a na chalupě potkají poměrně často, tedy pro čištění automobilu, náročnější úklid nebo pro odsávání prachu při řezání, broušení či frézování. Adaptér s plynulou regulací sacího výkonu umožňuje připojení všech aktuálně dostupných zelených přístrojů firmy Bosch pro kutily. Potřebné příslušenství se ukládá přímo na vysavači, a proto jsou při vysávání vždy rychle na dosah. Přístroj lze úsporně uložit pomocí držáku hadice a příslušenství.

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Výkonný vysavač do dílny

Výkonný vysavač do dílny