Nechte slunce ohřívat vodu


Máte na zahradě bazén? Pak jistě přemýšlíte, jak v něm co nejlevněji ohřívat vodu. Vezměte si na pomoc slunce. Uspoříte.

Solární ohřev dokáže vodu v bazénu zvýšit až o šest stupňů Celsia

Solární ohřev bazénu zaslouženě získává na oblibě a v posledních letech patří k nejoblíbenějším způsobům, jak si v bazénu zajistit příjemně teplou vodu. Moderní technologie zlevnily vstupní náklady, obsluha není náročná, montáž zařízení je jednoduchá a výsledky při ohřevu vody jsou výborné.

Dva systémy na výběr

Solární panel 1,8 m2 (Mountfield)

Zájemci mají dvě možnosti, jak si sluncem vodu v bazénu ohřát. Jednou z nich je panelový systém, který je možné připojit pouze na pískovou filtraci. Umisťuje se na stojan, přímo na stěnu nadzemního bazénu nebo na stříšku nedalekého zahradního domku.

A pak je tu spirálový solární ohřev pro všechny, kdo pískovou filtraci nevlastní. Ten se hodí ke všem menším typům bazénů. Jde o speciální hadici, která je stočena na podložce a zakryta plastovým poklopem. Jestli chceme zvýšit účinnost, můžeme za sebou zapojit několik těchto kolektorů. Propojují se hadicí.

Princip ohřevu

Solární ohřev bazénové vody je v principu jednoduchý. Panelové zařízení se zapojí do filtračního okruhu za pískovou filtraci. Systémem protéká přefiltrovaná voda, v solárním panelu se ohřeje a příjemně teplá se vrací zpět do bazénu. Průtok vody solárním ohřevem zajišťuje čerpadlo pískové filtrace, voda v bazénu se tak ohřívá zcela zdarma.

Solární ohřev Spiral a Pyramida SUN (Mountfield a Marimex)

V kolektoru se voda ohřívá přejímáním slunečního tepla přes černou hadici. K výhodám patří univerzální napojení, které umožňuje toto zařízení využít u všech typů bazénů, a zanedbatelný není ani fakt, že investice se vám vrátí již za jednu sezonu.

Co dělat, aby solární ohřev pracoval správně

Solární ohřev dokáže zvýšit teplotu vody v bazénu až o 6 °C, díky čemuž si můžeme prodloužit koupací sezónu až o několik týdnů. Musí být ale správně nainstalován, a to pod úhlem 30 stupňů (v době od května do září). Je dobré neohřívat vodu nad 30 °C. V teplé vodě se totiž velmi dobře daří řasám. Zařízení proto vždy nainstalujeme do míst, kam během roku ve větší míře dopadají sluneční paprsky.

Panelový solární systém Slim (Marimex)

www.mountfield.cz, www.marimex.cz

text: HELENA ŠTĚTINOVÁ
foto: ARCHIV FIREM

Nechte slunce ohřívat vodu


Komentáře

Napsat komentář


DOBRÉ RADY

  • Zásadně nedávejte panel přímo k nadzemnímu bazénu. Děti i domácí zvířata by jej v nestřeženém okamžiku mohly použít jako schůdky, spadnout do bazénu a utopit se.
  • Solární panel nainstalujte do míst, kde nebude hrozit mechanické poškození, třeba od sekačky a podobně.
  • Při výběru panelového ohřevu je třeba dbát na výkon pískové filtrace, na kterou panel bude napojen. Pro správný chod solárního ohřevu je potřeba napojení filtračního zařízení (kartušového či pískového) s výkonem od 2 m3/h, nastavení počtu solárních ohřevů vzhledem k velikosti bazénu a k tomu odpovídající výkon filtračního zařízení. Odborníci doporučují filtraci do maximálního výkonu 6 m3/h.
  • Je dobré pořídit si ventil pro regulaci průtoku a teploty vody. Hodí se pro všechny typy solárních ohřevů s napojením na 5/4 a 6/4 bazénovou hadici.
  • Hodit se bude i solární plachta, která v chladných dnech a v noci udrží teplotu vody a také zabrání padání nečistot do bazénu. Použijeme-li černou plachtu, dokáže také vodu za slunečních dnů ohřívat. Pozor, na hladinu se pokládá bublinkovou stranou dolů.
  • K bazénu si pořiďte také solární sprchu. Zvýšíte úspory i komfort koupání.