Jak využít výměnek

výměnek

Výměnek bývá součástí domu, v případě tradičního uspořádání tohoto domku na moravském Slovácku měl samostatný vstup ze dvora. Foto: Richard Guryča

Výměnek, výminek či vejminek byl součástí tradičních stavení jako samostatná stavba nebo oddělený prostor. Mnohde se zachoval a vybízí k novému využití.

Výměnky tradičně představovaly místo k dožití stárnoucích rodičů poté, co předali hospodářství dětem. A právě výměnou (nebo proto, že si „vymínili“ předání majetku za těchto podmínek), měli tito členové rodiny zaručeno důstojné stáří a střechu nad hlavou. Výměnek je tedy ve skutečnosti druh smlouvy, právní závazek, ne nějaká specifická stavba. Dokonce se do českého občanského práva po letech vrátil s účinností nového občanského zákoníku.

Výměnek pro bydlení

Obvykle šlo o prostor či stavbu oddělené od provozu hlavního domu. V tom je potenciál výměnku i dnes. Lze ho proměnit na samostatné obydlí pro hosty včetně dětí, které přijíždí pouze čas od času. V takovém případě stojí za úvahu i vybudování zázemí pro hygienu a vaření. To lze udělat v rozsahu základního komfortu anebo důkladně. Záleží na rozpočtu a možnostech stavby.

Přestavba výměnku na současný standard je obvykle nejnáročnější právě v doplnění toho, co dříve jeho součástí nemuselo nutně být, tedy přívodu tekoucí vody a připojení k odpadům, nové elektroinstalace a případného zateplení včetně výměny oken a dveří.

Za zvážení stojí i přestavba výměnku na samostatnou koupelnu a saunu, což se může hodit v případě, že takový stavební zásah by příliš narušil provoz v hlavních obytných prostorách domu.

ložnice ve výměnku

Příklad využití rekonstruovaných prostor ve dvoře jako pokoje k pronájmu pro hosty. Foto: Richard Guryča

Výměnek pro práci

Nestojíte-li před nutností obytný prostor chalupy dál rozšiřovat, dá se výměnek využít například pro dílnu či ateliér, případně pro sezónní kuchyni, zvlášť pokud na něj lze navázat venkovním posezením, verandou či pergolou. Dílna pro celoroční provoz může rovněž vyžadovat zateplení, novou elektroinstalaci, případně vybudování toalety. Nebo můžete jít tou nejjednodušší cestou v podobě využití stávajících možností, ať už využitím komína a vytápěním kamny na tuhá paliva, umístěním původního nábytku, či případnou opravou půdy, jestliže nad výměnkem nějaká je.

Výměnek pro skladování

Prostory někdejších výměnků lze využít rovněž jako zázemí pro skladování sportovních potřeb, sezónního nářadí, zahradního nábytku, případně stavebního materiálu nebo palivového dříví. U samostatného objektu to může znamenat i výměnu dveří, instalaci kvalitních zámků a osazení mříží či okenic do oken.

Dobré rady

  • Plánujete-li rozsáhlejší přestavbu včetně zásahů do vzhledu stavby či změny stavebních dispozic, ověřte na úřadě, zda potřebujete ohlášení stavby, případně kolaudaci.
  • Nová elektroinstalace bude vyžadovat revizi od elektrikáře.
  • Před instalací kamen ověřte provozuschopnost komína, nechte ho vyčistit, případně vyvložkovat.

Text a foto: Richard Guryča

Jak využít výměnek