Na krmivu pro psa nešetřete

Rubrika: Mazlíčci, Pes

Volba optimálního krmení pro vašeho psa musí brát v úvahu jeho velikost, věk, fyzickou aktivitu i zdravotní kondici. Vždy však volte kvalitní prověřené krmivo nebo pečlivě vybrané suroviny.

Chcete-li mít krmení vašeho psa zcela pod kontrolou, mohl by vás oslovit módní trend, známý pod zkratkou BARF. Jde o zkratku několika různých slov, která ve výsledku znamenají přibližně totéž, tedy krmení biologicky vhodnou syrovou stravou. BARF je tedy metodou výživy masožravých domácích zvířat přirozeným způsobem a zahrnuje syrové maso, kosti i zeleninu.
Další skupina chovatelů volí kombinovanou metodu krmení průmyslově vyráběným krmivem (granule, konzervy) a doma připravované stravy. Majitele psů vede ke kombinování potravy obvykle pocit, že doplnění kvalitních granulí dalšími vhodnými doplňky může psovi jen prospět. Veterináři se v názoru na vhodnost či nevhodnost kombinované stravy neshodují, podle některých neprospívá trávicímu traktu psa.
Jednoduchým a efektivním způsobem krmení tak zůstává především suché granulované krmivo.

Granule jsou pro chovatele zpravidla nejjednodušší metodou krmení

Granule vyhrávají

Granule mají řadu výhod, které usnadní správné krmení i dosud nezkušeným chovatelům péči o vytíženého aktivního psa, březí fenu i psího důchodce. Zvláště u značkových prémiových či superprémiových krmiv navíc ulehčuje orientaci v jednotlivých kategoriích i možnost vybrat a dávkovat krmení přesně podle potřeb vašeho psa.
Není jednoduché odpovědět na otázku, jaké granulované krmivo je pro vašeho psa nejlepší. Obecně platí, že je lepší vyhnout se nejlevnějším granulím a žádný zázrak nenajdete ani ve střední cenové hladině nabídky krmiv v regálech hypermarketů. Často obsahují příliš mnoho obilnin, solí a dalších složek, které zdraví psa nijak neprospějí. Kategorie „prémiová“ a „superprémiová“ berte také spíše jako doporučení, stejně jako názory veterinářů, kteří často preferují určité značky v zájmu vlastní provize z prodeje.
Dejte tedy na zkušenosti ostatních chovatelů, renomé a tradici výrobce či reference v odborných médiích. Získejte informace z nezávislých testů (v Česku třeba časopis dTest, z mezinárodních zdrojů např. americký Whole Dog Journal či server Dog Food Advisor).
I kvalitní prémiová krmiva mají různá složení, a pokud se rozhodnete některé kombinace živin z různých důvodů upřednostnit, zjistěte, zda se na to u své vybrané značky můžete spolehnout.

Metoda BARF či kombinovaná strava
bude vyhovovat všem, kteří chtějí mít složení
krmiva pod kontrolou

Připravovat krmivo
z jednotlivých složek dá víc práce než krmit
granulemi

Na sport i na dietu

Většina výrobců dělí krmiva do kategorií podle velikosti (váhy) plemene a věku psa, případně podle míry jeho denní fyzické zátěže. Na internetových stránkách jednotlivých značek většinou najdete konfigurátory, které vám po zadání potřebných údajů o vašem psovi vhodné krmivo doporučí.
Je dobré vědět, že správný věk pro přechod na krmivo pro dospělé psy bývá u malých plemen 9–10 měsíců, u středních 12 měsíců a u velkých a obřích plemen 15–18 měsíců. Plnohodnotný přechod na krmiva odpovídající věku psa, aniž by došlo k zatížení jeho trávení, umožňují podle výrobců zejména superprémiová kompletní krmiva.
Existují však i jiné alternativy, například „all life stages“ krmiva (např. Acana), která jsou stejná pro všechna plemena i věkové kategorie psů a rozdíl je pouze v dávkování.
Vybírat můžete i z kategorií krmiv dietních (light), bezobilninových, vegetariánských, vodných pro dietu při žaludečních, střevních či ledvinových potížích, nebo dokonce krmiv vegetariánských.

www.zoohit.cz, eshop.weber-mlyn.cz

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Na krmivu pro psa nešetřete

Na krmivu pro psa nešetřete