Pes a kočka z útulku

štěně v útulku

Za vysvobození zpoza mříží vám bude zvíře neskonale vděčné. Foto: Shutterstock

Adopce je nejchvályhodnější způsob, jak si najít chlupatého společníka. Dát domov opuštěnému zvířeti však znamená i velkou zodpovědnost a trpělivost.

Jsme národem pejskařů, podle průzkumů je pes členem každé třetí české domácnosti. Přesto nebo právě proto jich končí v útulcích každoročně desetitisíce, nejvíce po Vánocích a letních prázdninách. Bezprizorních koček je mnohonásobně více, neboť se rychle množí. Všichni do jednoho touží po láskyplném domově. Pokud jim ho poskytnete, pomoc je to dvojnásobná, protože se uvolní v útulku místo pro další strádající zvíře.

Vzpomínky si nese zvíře s sebou

Vše, co dosud zvíře prožilo, se podepisuje na jeho psychice, nemusí to ale vést k horšímu chování. Většina adoptovaných zvířat je neskutečně vděčných a užívá si péči a lásku plnými doušky, senioři často pookřejí, hrají si, jako by doháněli ztracená léta. K plachým týraným psům a kočkám, kteří prožili někdy až těžko představitelné peklo, je třeba přistupovat s trpělivostí a individuálně, naladit se na jejich myšlení, být dva kroky před nimi. Spojí-li si totiž vzniklou situaci se špatnou zkušeností, může dojít k neadekvátní reakci, ať už je to zběsilý útěk, nebo strachová agrese. Může se stát i to, že zvíře chovající se v útulku podřízeně, začne v novém domově šéfovat. Je důležité mu hned nastavit mantinely, ale takovým způsobem, aby neztratilo důvěru. Počítat je nutné také s absencí výchovy a hygienických návyků. Při správně zvoleném přístupu zvíře brzy pochopí, co se od něj chce.

pes a kočka

Nově příchozí zvíře potřebuje získat pevné místo ve smečce. Foto: Shutterstock

Vybírejte odpovědně

Každé plemeno má své jedinečné vlastnosti a ty by měly co nejvíce korespondovat s vaším životním stylem. Pracovní plemeno potřebuje zaměstnat, chrt vyběhat, naopak krátkolebá plemena (např. buldočci), která se snadno zadýchávají a hrozí jim přehřátí, s vámi nemůžou absolvovat celodenní letní túry, lovečtí psi nemusí mít slitování s drobným domácím zvířectvem. Nemáte-li s chovem psů a koček, případně s konkrétním plemenem, zkušenosti, je vhodnější adoptovat štěně či kotě, jež bývají méně zatížené traumaty, anebo zvíře, jež se dostalo do útulku po úmrtí majitele, s nímž žilo v dobrém vztahu.

Když je u nabízeného zvířete uvedeno, že je nevhodné k dětem, respektujte to. Velký hyperaktivní pes může malé dítě porazit a způsobit mu tak i vážný úraz, jiný má děti spojené s týráním a má z nich panickou hrůzu.

Nespěchejte na zvíře

Ideální je, když vyhlédnutého pejska vezmete v útulku na procházku, pobudete s ním, abyste zjistili míru vzájemných sympatií. Až si psa nebo kočku dovezete domů, dejte jim dostatek času, aby si na vás zvykli. Nečekejte, že k vám okamžitě přilnou a budou poslouchat, v některých případech to trvá i několik měsíců. Opatrně je seznamujte s dětmi, zabraňte při seznamování se zvířecími členy rodiny šarvátce, raději je mějte zprvu na vodítku.

kotě v náruči

V láskyplné náruči se kotě cítí bezpečně. Foto: Shutterstock

Zvíře nerozmazlujte, nenechávejte ho spát v posteli, nemáte-li v plánu mu to dovolit napořád. Venčení přizpůsobte potřebám psa, berte ho zprvu na klidnější místa. Chcete-li ho cvičit, můžete začít zlehka se základními povely, ale na cvičák jděte až tehdy, když ve vás bude mít důvěru. Doma ho zabavte, nabídněte mu hlavolamy s pamlsky, na zahradě mu házejte míčky apod. Kočce pořiďte hračky, škrabadlo, aby se nenudila.

Bezpečí pocitové i skutečné

Největším problémem útulkových psů bývá separační úzkost. Proto si pro první dny vezměte dovolenou. Během dne zkoušejte několikrát odejít, třeba na nákup, aby si pomalu zvykal na samotu, ale s jistotou, že se mu jeho člověk vrátí. Berte ovšem v úvahu, že se u zvlášť bojácných zvířat separační úzkost nemusí podařit odstranit a na vás bude zařídit si život podle toho. Ne, že to vyřešíte vrácením psa do útulku a touto zradou ho zcela zlomíte.

Pes i kočka potřebují svůj pelíšek, ideálně na méně frekventovaném místě, aby se měli kam schovat a přitom mohli pozorovat chod domácnosti a přivykat si na něj. Kočku přinesenou z útulku rozhodně ven nepouštějte, alespoň do doby, než si na nové doma zvykne. Jedinou ochranou před její ztrátou jsou zasíťovaná okna, případně balkóny. Je-li to možné, vystavte jí z domu přístupnou voliéru. Psovi pořiďte širší měkký polostahovací obojek, z něhož se nevyvlíkne, nebo postroj. U nedůvěřivého či příliš aktivního psa používejte zpočátku dvojí jištění, tzn. obojek i postroj, a ke každému zvlášť připnuté vodítko. Nenechávejte nikdy psa uvázaného u obchodu ani na zahradě bez dozoru. Může utéct nebo ho někdo ukradne, těchto případů přibývá. Plot mějte takový, který nepřeleze, nepřeskočí či nepodhrabe.

pes v postroji

Na prvních vycházkách je nutné mít psa bezpečně zajištěného. Foto: Spokojený pes

Zdraví není zadarmo

Útulkové psy trápívají zažívací potíže nebo alergie. Ti, kteří pocházejí z množíren, mívají genetické vady, což vyžaduje doživotní medikaci nebo speciální krmivo. Na každý pád, ať si pořídíte zvíře odkudkoliv, nikdy je nekrmte odpadem v konzervách, které se prodávají v supermarketech. Levná strava může brzy odstartovat drahou léčbu.

Kam pro pejska a kočičku

  • Než se pro zvíře vypravíte, prověřte si daný útulek.
  • Zvíře by mělo mít za sebou veterinární prohlídku, být očkované, odčervené, kočky otestované na FIV (kočičí AIDS) a FeLV (virová leukémie), což jsou velmi nebezpečné nemoci, ale přenosné pouze mezi kočkami.
  • Nejste-li si jisti, že starost o adoptované zvíře budete zvládat, podívejte se na nabídku dočasné péče. Zvíře budete mít doma, útulek bude hradit výlohy s tím spojené. Budete-li si rozumět, můžete ho adoptovat.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock a se svolením firmy Spokojený pes

Pes a kočka z útulku