Aby kočku nebolelo břicho

Rubrika: Kočka, Mazlíčci

Všem kočkám lépe vyhovuje častější krmení v menších porcích

Ne nadarmo je mlsný jazýček synonymem pro ten kočičí. Přesto nebo právě proto může kočkám chutnat i něco, co způsobí zažívací problém, či dokonce závažnější nemoc. Je na nás majitelích, abychom problémům předešli.

Musíme si uvědomit, že máme doma masožravou šelmičku, které neprospějí zbytky ze stolu, ani jí nepřilepšíme sladkostmi a uzeninami. I když koupíme přímo kočičí konzervy či granule, nemáme jistotu, že neobsahují alergen, jenž dokáže způsobit trávicí nebo kožní obtíže. Většinou se projeví až po delším čase konzumace. V takových případech bývá nutné přejít na hypoalergenní krmivo. Ne každé zvíře snáší dobře přechod na jinou stravu, nejčastější reakcí je průjem nebo zvracení, čemuž lze předejít postupným převáděním z jednoho krmiva na druhé.
Pozor dávejme zejména na starší kočičky. Strava pro seniory od osmi let věku musí obsahovat dostatek vlákniny a lehce stravitelných bílkovin, protože zažívací ústrojí je pomalejší, zvíře mívá i méně pohybu, který pomáhá k dobré činnosti střev.

Pozor na kosti

Podáváním kostí vystavujeme kočku značnému riziku. Mohou se rozštěpit a způsobit neprůchodnost střev, vařené mohou být příčinou roztrhnutí trávicího systému a syrové vyvolat dávicí efekt. Jistotou je jejich podávání v mleté formě.

Stop mléku

Kravské mléko obsahuje pro kočky nestravitelnou laktózu a může způsobit velké zažívací potíže. Nelze jím nahradit kočičí mateřské mléko, jež má zcela jiné složení. Pokud chceme občas mourkovi zpestřit jídelníček mléčným výrobkem, sáhneme po kysaných produktech, třeba bílém jogurtu, který už laktózu neobsahuje, nebo mu nalijeme kozí mléko.

Spolykané chlupy

Chlupy, které kočky spolykají, když si olizováním čistí srst, vytvoří v žaludku smotek, tzv. trichobezoár. Ten může ztvrdnout, zvíře ztrácí zájem o potravu, trpí zácpou, dávením po jídle apod. Kočky, které chodí ven, si žaludek přirozeně vyčistí pojídáním trávy, domácím ji musíme kočičí trávu vypěstovat nebo zakoupit vzrostlou v květináči. Jinak hrozí nebezpečí, že kočka začne okusovat pokojové květiny či bylinky, což může být životu nebezpečné. Trichobezoáry se odstraňují podáváním pasty nebo krmiva obsahujícího rozpouštěcí látky. Prevencí je pravidelné česání.

Nebezpečné potraviny

  • Toxická je pro kočky čokoláda, její konzumace vyvolává zvracení, ale i zástavu srdce.
  • Požití většího množství rozinek, například v pečivu, může vést k selhání ledvin.
  • Zdravotní problémy přivodí kočce také potraviny s obsahem kofeinu, slazené xylitolem, syrová vejce, maso, hlavně játra, kynuté těsto.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Aby kočku nebolelo břicho