Pes, zvíře hravé
Pes je sice doma tam, kde je domov jeho pána, ale neuškodí dopřát mu i na chalupě trochu komfortu.
Vždyť i vám se na dovolené zasteskne po vlastní posteli a papučích vedle ní. A psovi běží život sedmkrát rychleji než vám, proto se mu začne dřív stýskat. Jedna možnost je převážet psí pelíšek z domova na chatu a zase zpět, jindy psa uložíte v chalupě do přepravky, kterou vozíte v autě. Optimální je však přece jen pořídit další pelíšek, který budete domů vozit jen občas na vyprání.
Kdo pelech má, bydlí
Kam s ním? Jistěže když váš pes doma spí v předsíni, může spát v předsíni i na chatě. Ale počítejte s tím, že tam asi od země táhne trochu víc než v bytě. Takže je dobré použít psí matraci vyplněnou drceným polystyrenem, případně ještě vyrobit nějakou zástěnu.
Pelíšky se dnes vyrábějí z textilií vycpaných umělou střiží, z imitace kůže nebo z ratanu. Menším pejskům uděláte radost vyvýšenou ratanovou pohovkou, ze které mají lepší přehled o dění kolem sebe.
Na vystlání pelíšku se ukázala být ideální takzvaná suchá deka. Silná tkanina s dlouhým chlupem z mikrovláken fantasticky saje a zůstává na povrchu suchá. Vyrábí se i zespoda zpevněná protiskluzovou gumovou vrstvou. Pro štěňata jsou vhodné psí pleny. Rozprostřou se po pelíšku a sají stejně dobře jako ty dětské. Na rozdíl od suché deky se prostě vyhodí.
Když si hraje, nezlobí
Málo platné, i na chalupě byste měli psa zaměstnat hračkou, dříve než z nudy sežere umělé hnojivo nebo se podhrabe pod plotem za sousedovic slepicemi. Co vybrat? Pískacího gumáčka, pořádný konopný uzel, dřevěnou činku nebo plyšáka? Na všechny typy hraček musí být atesty o nezávadnosti, takže záleží jen na psovi, která hračka jej osloví nejvíce.
Ivana Lachmanová, majitelka psího obchodu a salonu Fosca v Praze, má s různými druhy psích ničitelů bohaté zkušenosti: „Jsou psi, kteří každou hračku za chvíli rozkoušou, jiní ji mají na celý život. Naše fena Blanka si tady v prodejně potají ukradla hračku a měla ji jako svou nejmilovanější celé tři roky. Guma, vinyl, provazovina nebo plyš, to psi neřeší. Ale pravda je, že poslední dobou výrazně přibývá plyšáků, hit má podobu kejhající kachny. Psi je milují, zejména pokud hračka kromě pískání i chrastí. Některé jsou skutečně velmi odolné a vydrží opakované hrátky i těch největších hafanů.“
Jakou barvu?
Psi prý mají posunuté vidění barev s vyšší citlivostí k fialové a modré, naopak červená jim splývá se zelenou. Pro házecí míčky tedy volte barvu, kterou vy i pes v přírodě snadno zahlédnete. Míček uvnitř opatřený rolničkou usnadní psovi hledání. Pro psy nadšeně holdující co nejdelším sprintům můžete využít vrhací pálku, kterou hodíte míček opravdu daleko. Stejně šikovné jsou míčky uvázané na šňůrce, tam se navíc vyhnete kontaktu 4 s notně oslintaným povrchem hračky. Méně hbitým psům vyhovují spíše plastové létající talíře nebo kroužky.
Když je pes sám
Málo platné, i na chalupě někdy musíte na delší nákup, návštěvu nebo na výlet do míst, kam s vámi pejsek nesmí. Hračky a pelíšek umožní vašemu čtvernožci přečkat den nebo noc bez velkých stresů a o to, aby netrpěl hladem, se postará Pet-restaurant neboli dávkovač potravy. Je to otočná částečně zakrytá miska, kterou naplníte dávkami potravy a můžete nastavit její vydávání na 8, 12 nebo 24 hodin.
TEXT: RADKA BOROVIČKOVÁ
FOTO: ZDENĚK ROLLER A ARCHIV VNT electronics