Pohodlí a zábava pro kočku

Příjemný pelíšek, ale i kočičí hřiště můžeme vyrobit s trochou šikovnosti sami. Budou tak přesně podle potřeb zvířete, daných prostorových možností a ještě ušetříme finance.

Plachá, stejně jako extrovertní kočka potřebuje místo pro nerušený odpočinek i pozorovatelnu, z níž může dohlížet na své teritorium. Pokud nechceme, aby si z domácnosti udělala tělocvičnu a z nábytku prostředek na přebroušení drápků, potřebuje škrabadlo a nejlépe i nějaké šplhadlo. Všechna můžeme vyrobit svépomocí. Možností je spousta, od jednoduchých kousků s omezenou životností po ty bytelné, které budou sloužit několika kočičím generacím.

domeček pro kočku

Překližka je vhodným materiálem pro výrobu pelíšku. Foto: Shutterstock

Pelíšky

Při zvažování rozměrů je dobré vzít v úvahu, že kočky upřednostňují spíše menší prostor, v němž se cítí bezpečněji. Pro běžnou evropskou kočku postačí boudička o rozměrech stran 40 × 40 cm a výšce 30 cm. Pelíšek z kartonové krabice je na výrobu jednoduchý. Vybereme vícevrstvý karton, klopy k sobě přilepíme buď tavnou pistolí, nebo lepidlem na papír, z boku vyřízneme vstupní otvor, nejlépe pouze v takové velikosti, aby jím kočka pohodlně prošla. Pro zatraktivnění vzhledu můžeme z venkovní strany krabici polepit tapetou nebo pevnou látkou.

Stabilnější a trvanlivější domek vyrobíme z překližky. Desky nařežeme na odpovídající rozměry. Vstupní otvor vyřízneme lupenkovou pilkou, v jednodušší verzi nemusí mít domek přední stěnu vůbec. Strop může sloužit jako vyhlídkové patro. Stěny lze pouze slepit, pro větší pevnost je vhodnější opatřit desky po obvodu čepovými spoji a ještě slepit. Méně pracnou variantou je spojení kovovými roháčky. Dovnitř domku vložíme měkký pelíšek.

škrabadlo z lepenky

Jednoduché škrabadlo vznikne slepením nařezaných pruhů kartonové lepenky k sobě. Foto: Shutterstock

Kartonová škrabadla

škrabadlo z lepenky

Škrabadlo z lepenky můžeme pomocí provázku zavěsit na stěnu. Foto: Shutterstock

Při výrobě škrabadla zrecyklujeme i poničené krabice. Škrabadlu můžeme dát tvar kruhu, kdy si karton nařežeme na dlouhé pruhy o šířce zhruba 10 cm. Pruh od středu postupně svíjíme, přičemž ho při každém obtočení přilepíme tavnou pistolí. Výsledné kolo oblepíme po obvodu zpevňujícím pruhem, který můžeme vylepšit polepením tapetou nebo balicím papírem. Kolo lze také vlepit do vyššího papírového nebo plastového víka, aby lépe drželo tvar. Na spodní část nalepíme protiskluzovou podložku. Z kartonu je možné postupným slepováním stejně dlouhých pruhů vytvořit i čtverec nebo obdélník, stejným způsobem jej olemovat a pomocí lanka zavěsit na zeď. Troufneme-li si na náročnější tvar, můžeme vytvořit škrabadlo, které bude současně lehátkem nebo boudičkou. Krajní vrstvu může tvořit odolnější překližka.

Sisalová škrabadla

multifunkční šplhadlo

Multifunkční šplhadlo tvoří sisalové sloupky, podstava, podesty. Foto: Shutterstock
a boudička potažené měkkým plyšem

Vzhledem k tomu, že sisalové provazy nejsou právě levné, vyplatí se zakoupit buď desku se sisalovým úpletem, či sisalový kobereček, který stačí zavěsit na zeď. Lze jím také polepit prkno a to na vybrané místo přišroubovat anebo sisalovým úpletem polepit kočičí domek či jiné vhodné místo. Pokud chceme vytvořit škrabadlo, které bude zároveň odpočívadlem či šplhadlem, vyplatí se pořídit samostatné sisalové sloupky. Dodávají se buď s otvorem pro šroub, nebo se středovým šroubem, který se prostrčí otvory v připravené podstavě a horní plošině a zajistí maticemi. Ze sloupků různých délek a nařezaných širokých prken či dřevotřískových desek můžeme sestavit škrabadlo libovolného tvaru o jednom či více patrech. Kočka ocení, když ho ještě doplníme domečky, závěsnými lehátky a hračkami.

Na vlastní výrobu budeme potřebovat návinky (například od látek nebo od koberců) nebo plastové trubky o průměru 6 až 8 cm. Ty nařežeme na délku podle vlastního uvážení. Na podporu jednoho patra budeme potřebovat jeden až tři sloupky, záleží, jakou sestavu chceme vyrobit. Pro odhadnutí množství sisalu můžeme vycházet z toho, že na sloupek o délce 25 cm a průměru 7 cm budeme potřebovat okolo 17,5 m lana o průměru 4 mm. Ukotvit sloupek lze vlepením zátky, např. špalíku, který přišroubujeme k desce. Mezi dvěma deskami můžeme sloupek fixovat také závitovou tyčí, kterou prostrčíme sloupkem a předem vyvrtanými otvory v deskách a zajistíme maticemi, které dobře utáhneme.

škrabadlo pro kočku

Škrabadlosestavímeze sisalového sloupku a podstavy z masivu nebo dřevotřísky. Foto: Shutterstock

Podstava musí mít o něco větší rozměr než konstrukce, kterou na ni budeme připevňovat. Čím bude škrabadlo vyšší, tím by mělo být i těžší, aby se s kočkou škrabadlo nepřevrátilo.

výroba škrabacího sloupku

Škrabací sloupek vyrobíme z kobercového návinku, na nějž tavnou pistolí přilepíme sisalové lano. Foto: Shutterstock

Podstavec a lehací plošinu můžeme polepit molitanem a následně plyšem, umělou kožešinou či jiným měkkým materiálem. Vhodnější je povlak připevnit pomocí suchých zipů, což nám umožní jeho praní.

šplhadlo pro kočky z větví

Šplhadla lze vyrobit z kmenů a větví. Foto: Shutterstock

Stromové šplhadlo

Základ bude tvořit rozvětvený kmen stromu nebo silná větev. Co do velikosti záleží na plánovaném umístění, může být klidně od podlahy po strop. Vzepřením mezi nimi získá dobrou stabilitu. Aby se po něm kočce pěkně šplhalo a dobře se o něj brousily drápky, je ideální měkké dřevo, tzn. smrkové, jedlové, borovicové, topolové či lipové. Vybraný strom upravíme do požadované výšky, větve zkrátíme podle potřeby, ale pamatujeme na rezervu, protože se dřevo částečně seschne. Odstraníme kůru a zkontrolujeme, zda není dřevo napadené škůdci. Pokud je strom čistý, necháme ho vyschnout. Nebude-li škrabadlo opřené o strop nebo uchycené ke zdi a přitom se bude nahoru rozšiřovat, musíme udělat dostatečně velkou podstavu, aby byla zajištěna jeho stabilita. Vyschlý strom připevníme pomocí dlouhých šroubů k podstavě. Část kmene a větví můžeme omotat sisalovým provazem. Mezi rozkošatělé větve nebo na jejich konce připevníme molitanem a látkou potažené desky či proutěné košíky jako odpočívadla.

kočka na šplhadle

Kočky jsou velmi citlivé na chemikálie, proto používáme zdravotně nezávadná lepidla a barvy. Foto: Shutterstock

Hlavně bezpečně

  • V místech, kde může kočka materiál okusovat, použijte zdravotně nezávadná lepidla a laky.
  • Pozor dejte na ostré rohy a vyčnívající spojovací materiál, o něž se může kočka zranit.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock

Pohodlí a zábava pro kočku