Nachlazený pes

Rubrika: Mazlíčci

Nachlazení dokáže potrápit i naše pejsky. Jak poznáme, že psa právě toto onemocnění postihlo? Snadno, protože stejně jako člověk kašle, kýchá, teče mu z nosu i očí, ztrácí energii, nejí a je apatický.

 

 

Nejvíce se nachlazení projevuje tzv. psincovým kašlem. Ten patří ke kapénkovým infekcím, takže si ji pejsci přenáší mezi sebou: olíznutím, očicháním nebo i s kontaktem místa, kde nemocný pejsek vykonal potřebu. Nemoc se též často přenáší na hromadných akcích a výstavách. Nemocného psa mějte na vodítku a snažte se zabránit kontaktu s jinými pejsky.

 

Záchvaty kašle
Psincový kašel se samozřejmě projevuje především kašláním, které často zní, jakoby pejskovi něco zaskočilo nebo se něčím dávil. Pokud je pes nemocný delší dobu, má opravdu dlouhé záchvaty kašle a připojila se horečka, je dobré zajít k veterináři, který nasadí antibiotika. Zanedbané nachlazení může přejít i v zápal plic nebo zánět průdušek.
Pokud ale průběh nemoci není příliš závažný, je dobré nechávat pejska v klidu v teple domova, chodit s ním jen na krátké procházky k vykonání potřeby a vodit ho na vodítku. Doma by měl mít pelíšek na teplém místě. Nedáváme mu pít ledovou vodu. To by se mělo dodržovat po celý rok. Příliš ledová voda může pejskovi způsobit nachlazení.

 

 

Pomohou i bylinky
„Během nemoci je dobré pejskům podávat více vitamínu C a podpořit tak jejich imunitu. Vyrábějí se i speciální sirupy pro psy s nachlazením. Vhodný je například jitrocelový nebo echinaceový sirup. Při nachlazení je vynikající také heřmánek. Pokud má pejsek rýmu, dejte mu do pelíšku pár kapek heřmánkové tinktury,“ radí Martin Pučálka, odborník na výživu psů.
V rámci prevence by měl pejsek dostávat celoročně kvalitní stravu a dbát byste měli také na to, aby pejsek neměl přebytečná kila navíc. Tělo tlustších pejsků má horší obranyschopnost. „Pokud má pejsek sklon k nadváze, zkuste vyměnit granule pro dospělé psy za produkt s označením light. Spousta výrobců nabízí light granule ve svých produktových řadách, takže obvykle nebudete muset měnit recepturu nebo oblíbenou značku granulí.
Na psí imunitu jsou vhodné i bylinky a produkty z nich, například holistické granule, které obsahují bylinky pro podporu imunitního systému,“ dodává Martin Pučálka. Nebo můžete bylinkami pejskovi posypat krmení. Ideální je bazalka, především při psincovém kašli. Šípek obecný zase obsahuje spoustu vitamínu A a C. Má-li pejsek střevní potíže, pak mu dejte do krmení trochu oregana.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: KRMIVA PUČÁLKA

Nachlazený pes