Letní kuchyně s vinným sklípkem


Volná plocha svažitého pozemku nad domem se přímo nabízela k nějakému zajímavému využití. Majitel se rozhodl pro stavbu zahradní kuchyně a vinného sklípku.

Nacházíme se v Holešově, ve zlínském kraji. Náš hostitel dokončoval dům a uvažoval, co udělá s horní částí svažité parcely. Bylo by škoda ji nevyužít. Nakonec se  rozhodl pro stavbu zastřešené letní kuchyně s posezením pro dvacet lidí. A protože jsme na Moravě, není divu, že jeho dalším přáním bylo mít tady i vinný sklípek – nejlépe s východem přímo do letní kuchyně. S tímto záměrem oslovil Karla Hrdinu z firmy Hrdina & České
pískovce, která se specializuje na stavby z polabského pískovce, z něhož staví převážně letní kuchyně, zahradní krby a pece.

Od přání k návrhu

Návrh, který Karel Hrdina vypracoval, majitelovu přání odpovídal. Do kuchyně byl navržen sporák, udírna a krb, ve vybavení kuchyňské linky pak dřez, lednička a také skříňka pro sud a pípu na točené pivo. Letní kuchyně pak byla už na skice propojena chodbou a schodištěm s vinným sklípkem umístěným v podzemí. Do sklepa pan Hrdina navrhl postavit kromě klenutých kójí na víno ještě degustační stůl s kamennými barovými stoličkami.

Majitel byl návrhem nadšen. Nejvíc se mu líbil nápad přímého propojení podzemních prostor s letní kuchyní. Nemohl se dočkat, až všechno bude hotovo a celá rodina si bude moci vychutnat čerstvě ugrilované maso a zapíjet ho dobře vychlazeným vínem.

Od návrhu k realizaci

Návrh nejdříve putoval k projektantovi. Na doporučení pana Hrdiny investor oslovil stavební firmu Podola. Její pracovníci udělali výkopové práce, betonáž pásů pro vyzdívku kamenného sklepa, kompletní izolace sklípku a připravili také základy včetně podkladové desky pro letní kuchyň.

Během těchto prací se ve firmě pana Hrdiny zatím chystal kámen, který bylo potřeba podle odsouhlaseného návrhu naštípat a nařezat a přivézt na místo stavby. Stavebního materiálu – kamene, šamotových prvků a kamnářského šamotu –, bylo potřeba celkem 80 tun. Samotné kamenické práce na stavbě trvaly 60 dní. Během nich vyrostl sklep i kuchyně.

Po kamenících přišli na řadu tesaři a pokrývači, kteří celou stavbu zastřešili. Kuchyně je tak kryta před nepřízní počasí střechou s betonovými taškami Bramac. Až poté byly do kuchyně namontovány dubové prvky – dveře ke sklípku a kuchyňská dvířka a police.

Předání stavby nadvakrát

Po dokončení stavby bylo domluveno předání díla – první velké grilování. Těšili se všichni – rodina investora, zástupci stavební firmy pana Podoly i návrhář celého díla Karel Hrdina spolu se synem Tomášem. Pozvání přijali i sousedi, kteří poslouchali po celé dva měsíce nepřetržité ťukání kameníků. První podpálení ohně měl na starosti tradičně Karel Hrdina, který je podle slov svého syna Tomáše specialistou na zážitkovou gastronomii. Z grilování dokáže udělat hotovou šou.

O spokojenosti majitele se stavbou svědčí i jeho telefonát Karlu Hrdinovi se žádostí o ještě jednu „předávačku“ na jaře 2013. Ten rok se stal Zlín mistrem republiky v ledním hokeji, což byl důvod k další pořádné oslavě. Tehdy se prý protáhla až do rána…

www.hrdina-piskovce.cz

text: Martina Lžičařová
foto: Hrdina & České pískovce

Letní kuchyně s vinným sklípkem


Komentáře

2 reakce na Letní kuchyně s vinným sklípkem

  1. javurek napsal:

    Páni! Tohle je nádhera! Asi přesvědčím svoji drahou polovičku, abychom si něco podobného zařídili. Hlavně se mi líbí ten nábytek! Vypadá to jako Umělý ratan. Už mám dlouho vysněnou takovou soupravu, tak třeba se konečně dočkám.

Napsat komentář


Jaký kámen?

Na stavbu zahradní kuchyně se hodí různé druhy kamene. Ve firmě Hrdina & České pískovce pracují s labským pískovcem, který výborně akumuluje teplo a je mrazuvzdorný. Na přání investora se vybíral kámen teplých barev, aby odpovídal stylu Provence.

Důkladné izolace

V místě stavby se ukázalo, že tam, kde byl plánován vinný sklípek, bývá vysoká spodní voda v době dešťů. Izolace základů tedy musela být důkladná. Kromě spodních izolací bylo nutné zajistit sklep shora, aby uvnitř zůstávalo chladno. Strop je proto zasypán 120 cm silnou vrstvou zeminy a prostor sklepa je od vnějšího prostředí oddělen schodištěm se spodními a vrchními dubovými dveřmi.