Besídka jako z obrázku

Součástí každé zahrady je posezení ve stínu. Záleží jen na nás, jak ho pojmeme. Krásnou variantou je bílý altánek či besídka v romantickém stylu. Když je necháme napospas zeleným šlahounům popínavek, je postaráno o stín i soukromí.

Zahradní besídka je stinným koutkem pro letní posezení v zeleni

Jednu z nejhezčích besídek jsme objevili na Pardubicku, na zahradě Josefa Kudrny. Jde o otevřenou šestibokou stavbu ze smrkového dřeva. Štíhlé sloupky nesou prohloubenou jehlanovou střechu s vyřezávanou špičkou. Střecha je pokryta asfaltovým šindelem. Jeho předností je nízká hmotnost a snadné přizpůsobení nejrůznějším střešním tvarům včetně rohů a hran, proto se asfaltový šindel hodil i na Kudrnovic zahradní stavbu.

Ozdobné hlavice jsou ruční prací. Josef Kudrna je vysekával dlátem

 

Mřížky a obloučky

Besídka se od altánu liší větší otevřeností stěn. Zatímco altánek může mít zasklená okna a dveře, besídka je stavbička ze sloupů doplněných nanejvýš okrasnou výplní. Ta nechybí ani tady. V horní části každého ze šesti polí jsou mezi sloupy umístěny mřížky tvarované do oblouků. Dodávají stavbě jemnost. Polovinu polí ve spodní části ze strany od sousedů doplňuje ozdobně profilované zábradlí. Na opačné straně je besídka otevřená a nabízí volný průhled k domu a do zahrady. Podlahu tvoří zámková dlažba položená na betonový základ. Je ukončena žulovými obrubníky.

Bílé dekorace souzní s romantickým stylem besídky

 

Dřevo z vlastního lesa

Stavěl jsem sám,“ říká Josef Kudrna, „nejdřív jsem si altánek namaloval pastelkami. Přes zimu jsem si všechno dřevo nařezal a ohobloval a na jaře sesadil. Byl to hezký dárek k manželčiným čtyřicátým narozeninám.“

Střecha je malebně prohnutá. Při pohledu zdola je možné odhalit nosná prkna, která jsou uříznutá do mírného oblouku

 

Dřevo pochází z vlastních zdrojů, protože Kudrnovi vlastní kus lesa. Vzhledem k tomu, že zadarmo byla i práce, sami si můžete spočítat, že se tu platilo pouze za beton, zámkovou dlažbu, střešní krytinu a nátěrové hmoty. Ale abyste besídku pořídili stejně lacino, je kus fortele nezbytností. A Josef oplývá nejen šikovností, ale má i cit pro krásu.

Střechu pokrývá asfaltový šindel. Špičku zdobí ze dřeva vysoustružená ozdoba

 

Všechny dřevěné prvky jsou precizně opracovány a co trám, to nějaká tesařská parádička. „Líbí se mi to tak,“ komentuje svoje dílo. Například svislé trámy ozdobil vyřezávanými hlavicemi. „Nic to není, nejdříve si svou představu namalujete a pak jen sekáte dlátem. A nakonec obrousíte.“

Besídku stojící kousek od plotu se sousedy chrání zelený závoj přísavníku a částečně ji uzavírá zábradlí

Asfaltový šindel

Na střechy lehčích zahradních konstrukcí s krovem o malé únosnosti je asfaltový šindel ideální krytinou. Je určen pro střechy se sklonem zhruba od 15 stupňů, vyhoví tedy i na různé přístřešky. Klade se na celoplošný podklad z prken či OSB desek, na němž se doporučuje ještě jedna podkladní hydroizolační vrstva, a to asfaltový pás. Šindele se pokládají po řadách od spodu nahoru, připevňují se buď hřebíčky „lepeňáky“, nebo sponkovačkou. Jako poslední se pokrývá hřeben střechy. Na případně opravy či dolepení je vhodný střešní bitumenový tmel.

Je sem zavedena elektřina, takže po setmění je možné rozsvítit světla na sloupech i stropní lampu

 

TIP

Krásnou liánou, která zakrátko pokryje zahradní stavbu, je psí víno. Správný název zní loubinec či přísavník pětilistý. Na pěstování je nenáročný, samopnoucí, na oporu se přichytává svými úponky. Na podzim se listy zbarvují do červena. Modré hrozínky plodů připomínají hroznové víno, ale pro člověka jsou nepoživatelné.

Podlahu se zámkovou dlažbou lemují žulové obrubníky

Čím besídku vybavit

Protože zahradní zastřešená stavba je určena ke klidnému posezení, je nezbytná souprava nábytku. Ten může být ze dřeva, ale štíhlé vzdušné besídce sluší i stůl a židličky z kovu. Jednotný odstín nátěru konstrukce i nábytku je ku prospěchu. A protože bílá je příjemným osvěžením okolní zeleně, je nanejvýš vhodná. Na večerní dýchánky je vhodné se vybavit svícínky se svíčkami nebo nechat do altánu zavést elektřinu, jako to udělali Kudrnovi. Pak stačí jen zmáčknout vypínač a světlo v lampě se rozsvítí.

 

Psí víno je osvědčenou rostinou, která si s hravě poradila s vytvořením jisté intimityTEXT: Martina Lžičařová

FOTO: Martina Lžičařová a Shutterstock

 

Besídka jako z obrázku

Besídka jako z obrázku