Jak využít OSB desky

Dřevoštěpkové OSB desky mohou posloužit jako praktický a levný konstrukční materiál. Zajímavý vzhled je však předurčuje i k dekorativnímu využití.

V poslední době tolik oblíbené OSB desky se lisují z velkoplošných třísek fixovaných pojivem z umělých pryskyřic. Pro jejich výrobu se nejčastěji používají třísky ze smrkového nebo borového dřeva.

Snadná práce, dobré vlastnosti

Jaké jsou základní výhody tohoto materiálu? Především pevnost a tuhost a také dobrý tepelný odpor, což je vlastnost, která dává konstrukčním deskám poměrně kvalitní tepelně izolační parametry. Při použití velkých formátů desek se navíc snižuje počet potřebných spojů, a tím vznikají menší akustické a tepelné ztráty.

OSB desky se vyznačují také dobrou požární odolností a spolehnout se lze přinejmenším u značkových výrobků i na jejich zdravotní nezávadnost, především na dodržení předepsaných norem obsahu formaldehydu. S deskami se navíc velmi dobře pracuje, lze je bez problémů řezat, brousit a také natírat, lakovat či mořit.

Možnosti jejich použití na stavbě nebo při rekonstrukcích a zkrášlování interiérů chat a chalup jsou široké. Pokud na ně budeme pohlížet především jako na praktický konstrukční materiál, poslouží například jako záklop střech, vhodný třeba pro asfaltové šindele, ale i další typy střešních krytin. OSB desky se tradičně používají k opláštění rámových dřevěných konstrukcí, protože umožňují velmi rychlou a efektivní stavbu. Mohou tvořit nosné prvky stropních a střešních konstrukcí staveb a konstrukce vnějších a vnitřních stěn. Díky jejich vlastnostem se například u stěn obejdete bez fóliových parozábran. A můžete z nich sestavit také nosné a nášlapné vrstvy podlah i pohledové obložení stěn a stropů.

Podobně je lze zpracovávat i při budování menších doplňkových dřevostaveb, nejrůznějších dřevníků, přístřešků nebo třeba při stavbě psí boudy. Kombinace trámků a latí s OSB deskami může být dobrým základem například pro stavbu zahradních či stromových domků, altánů nebo částečně uzavřených pergol a teras. Pokud vám specifický vzhled povrchu OSB desky nevyhovuje, snadno takovou stavbu opatříte například palubkovým pláštěm.

Desky se vyrábějí v několika základních tloušťkách a podle tloušťky prodejci desek doporučují také volbu roztečí mezi konstrukčními trámy. Deska silná 15 mm by se měla pokládat na trámy s roztečí maximálně 400 mm, deska o tloušťce 18 mm na trámky s roztečí do 600 mm a nejsilnější 22mm desky mohou jít na trámy s roztečí 800 mm.

Upevňují se pomocí hřebíků nebo vrutů. Použijte hřebíky o délce 2,5násobku tloušťky desky, nejlépe budou držet spirálové kotevní hřebíky. I při šroubování volte vruty o 2,5násobné délce tloušťky desky. Doporučená vzdálenost vrutů a hřebíku od okraje desky je minimálně 10 mm. Vzdálenost mezi hřebíky a vruty po obvodě desky je 150 mm, v poli desky po 300 mm.

Jak správně nakoupit

Existují OSB desky od renomovaných výrobců a také řada neznačkových a ne příliš kvalitních desek, jejichž hlavní předností bývá nízká cena. Vybírejte je tedy především s ohledem na plánované použití. OSB desky jsou dobrou surovinou například pro stavbu bednění na betonování. K tomu postačí základní řady desek s kolmou hranou bez spojů na pero a drážku. Pokud budou tvořit větší pohledovou plochu s využitím spojů na pero a drážku (pochozí vrstva podlahy, obložení stěn), vybírejte desky s kvalitně vyfrézovanými spoji a nepoškozenými hranami.

Ne všechny OSB desky je možné instalovat do vlhkého prostředí. Existuje však několik typů OSB desek s různými stupni odolnosti vůči vlhku. Desky s nejnižší odolností proti vlhkosti jsou označovány jako OSB 2, nejvíce odolné jsou naopak ty označované jako OSB 4. Při výrobě desek se používá také tekutý parafín ve formě parafínové emulze. A ta rovněž zlepšuje odolnost desky proti vlhku.

Ale pozor, jde o stupně odolnosti vůči vzdušné vlhkosti. Pokud je tento materiál vystaven vodě, začnou ji desky natahovat skrze řezné hrany. Při použití OSB desek v exteriéru je proto nutné přímému působení vody zamezit. Důležité je to zejména u střešních konstrukcí a při jakémkoli umístění desek v exteriéru. Odolnost konstrukce v tomto případě posílí kombinace kvalitní desky a dobrého krycího nátěru.

Je nutné myslet i na vlhkostní roztažnost a smršťování. Není proto vhodné nanášet tenkovrstvé omítky či lepidla přímo na desky, i když to technicky možné je a někteří zedníci to dělají.

Na trhu jsou OSB desky za ceny kolem 90 korun za metr čtvereční při tloušťce 8 mm (max. tloušťka 38 mm se prodává za ceny kolem 340 korun). Bývají jednovrstvé nebo vícevrstvé, mohou být nebroušené, jednostranně nebo oboustranně broušené. Prodávají se obvykle v šířkách 625 nebo 1 250 mm a v délce 2 500 mm.

text: Richard Guryča
foto: Shutterstock a archiv firem

Jak využít OSB desky

Uložit

Jak využít OSB desky