Oprava dřevěného štítu na chalupě

Dřevěný štít je ozdobou každé chalupy. Zároveň však čelí náporu větru a deště víc než jiné části domu. Čas od času tedy vyžaduje údržbu a opravu.

Pravidelná údržba ani oprava většího rozsahu se u štítů nijak výrazně neliší od prací na jiných vnějších dřevěných částech domu. Je třeba především pravidelně obnovovat nátěr dřeva, které je v tomto případě velmi intenzivně opotřebovávané působením klimatických podmínek. Pokud periodickou údržbu zanedbáte, vyžádá si štít pravděpodobně po nějaké době rozsáhlejší opravy. A náročná rekonstrukce vás čeká v případě, že jde o štít složitě zdobený či jakkoli vyřezávaný nebo kolorovaný. Než v takovém případě vzácný architektonický prvek neodbornými zásahy znehodnotit, obraťte se raději na odborníky.

Štít může kromě dlouhodobého působení větru, deště a slunce poškodit i voda zatékající do střešní krytiny nebo ze střechy přímo do štítu, například kvůli uvolněným plechům nebo špatně udělanému přesahu střechy. Dřevo pak mohou narušovat i biologičtí škůdci, tedy hmyz a dřevokazné houby.

Někdy je jednodušší kompletně obnovit buď obložení štítu, nebo celou jeho konstrukci včetně případného vnitřního zateplení. Ale starý dřevěný štít nebo dokonce složitě vyskládaná a vzorovaná lomenice z ručně hoblovaných prken a s nenahraditelnými stopami času je nesmírně cenná část domu, která stojí za zachování i v případě, že vyžaduje pracnou a pečlivou opravu.

Méně náročnou variantou generální opravy může být i výměna vnitřní konstrukce štítu a dodatečná tepelná izolace a zavětrování, přičemž vnější část štítu zůstane zachovaná a případně se vymění jen dřevo na nejvíce postižených místech.

Jak postupovat při opravě

Architekt Jan Pešta radí používat při opravách a obnovách štítů co nejširší dostupné řezivo. “Pokud je to možné, volte shodnou šířku, jako má originální štít,” doporučuje odborník na rekonstrukce historických domů.

Připodobnění současného řeziva původnímu lze docílit vykartáčováním prken ocelovým kartáčem nebo jejich ručním ohoblováním. Za všech okolností se pak pokuste co nejvíce zachovat a využít původní materiál štítu, ať už nařezáním kratších dílů z desek, které se ze štítu vyjmou kvůli uhnívajícím koncům, nebo zpevněním vnitřní strany štítu podpůrnou konstrukcí při zachování původního vnějšího obložení.

Jestliže starý štít kompletně nebo alespoň z větší části vyměňujete a chystáte se ho obnovit v originální podobě, pořiďte si předem dokumentaci včetně pečlivého zakreslení nebo alespoň fotografií. A snažte se skladbu i vzory dodržet i při sestavování nového štítu, nebo v tomto případě spíše repliky.

Netrváte-li na dodržení historických vzorů a stavebních tradic pro váš region, je obvykle dobrou volbou neutrální, svisle bedněný štít. Vypadá dobře víceméně na každé stavbě a není problém ho ani v budoucnu udržovat a obnovovat.

Jak ošetřit dřevo

I při úpravě povrchu je vhodné vycházet z tradiční architektury v okolí nebo z původního vzoru. Až na výjimky jsou štíty zpravidla upraveny transparentními lazurovacími laky nebo jinými typy nátěrů tak, aby dřevo mohlo přirozeně stárnout a získalo tak charakteristický vzhled a odstín. Ať už použijete jakoukoli úpravu, je u dřevěných štítů ideální nechat dominovat přirozenou barvu a kresbu dřeva. Při doplňování starého štítu o nové dřevěné prvky radí Jan Pešta ošetřit je pouze fermeží a ponechat přirozenému stárnutí.

Při nátěrech dřevěných povrchů můžete volit tradiční osvědčené postupy nebo využít současných laků a lazur určených pro extrémní zatížení povětrnostními podmínkami včetně UV záření.

Existují tenkovrstvé a silnovrstvé lazury s podílem pigmentu v některém z odstínů dřeva. Docílíte s nimi povrchové či hlubší (tenkovrstvé lazurovací laky) ochrany dřeva a jemného barevného tónování povrchu. Tenkovrstvé lazury pronikají hluboko do podkladu a neodlupují se, ale postupně zvětrávají po vrstvách. Silnovrstvé lazury vytvářejí neprodyšnou povrchovou ochrannou vrstvu a jsou vysoce vodoodpudivé.

Lazury mohou být syntetické (s obsahem rozpouštědel) nebo vodou ředitelné. Výrobky s obsahem rozpouštědel se vyznačují vysokou pronikavostí, vodou ředitelné lazury splňují ekologické požadavky a umožňují tak nezávadnou ochranu dřeva. Čím má lazura sytější barevný odstín, tím vyšší UV ochranu zaručuje.

Venkovní (impregnační) lazury se nanášejí v tenké vrstvě, chrání zejména před povětrnostními vlivy a obsahují i menší podíl látek působících proti zamodralosti a napadení houbou či jiným škůdcům.

Existují i speciální olejové lazury tvořené směsí olejů a minerálních pigmentů, které kromě vysokého ochranného faktoru dodají dřevu jemné barevné tónování při zachování kresby. Výhodou olejových lazur je mimo jiné to, že jsou difuzní a umožňují dřevu dýchat. Oproti lakům se neodlupují a nepraskají.

Na čerstvé dřevo jsou vhodnější lazury ředěné rozpouštědly, které díky menšímu povrchovému napětí pronikají do dřeva lépe než lazury ředitelné vodou.

Pokud chcete ošetřit zrekonstruovaný starý štít v co nejekologičtějším duchu, lze se inspirovat například postupem, který při vnější povrchové úpravě dřeva používá Tesařská huť Romana Kloučka z Karlových Varů. Ta na povrchovou úpravu dřeva používá za studena lisovaný lněný olej smíchaný s terpentýnem a případně s přírodním borovým dehtem. Takový nátěr je ekologicky nezávadný a přirozeně chrání dřevo. Lněný olej totiž v reakci se dřevem vytváří přirozený polymer, který se postupně působením slunce, vzdušné vlhkosti a deště odbourává. Po několika letech se může tento přírodní nátěr obnovit bez toho, aby se musely odstraňovat staré nátěrové vrstvy. Dřevo je rovněž vhodné nejdříve napustit prostředky proti dřevokaznému hmyzu a houbám.

Pokud použijete některý z běžně dostupných hotových nátěrů, zvolte například některou z lazur, která přirozený odstín dřeva pouze jemně natónuje při zachování jeho kresby.

Svisle a šikmo bedněné

Chcete-li zachovat a opravit starý štít nebo ho obnovit v tradiční podobě, vycházejte i z konstrukce a způsobu provedení původního štítu. Nejméně práce bude s rekonstrukcí tradičního svisle bedněného štítu. Dělal se z prken na sraz k sobě se spárami překrytými lištami nebo prkny překládanými přes sebe navzájem. Oba způsoby lze bez obav použít i dnes, vypadají dobře i na novostavbách rekreačních domů. Moderními alternativami mohou být prkna spojovaná na pero a drážku nebo palubky s tzv. fasádním profilem tvořeným zešikmenou boční hranou.

Vzhledem k působení povětrnostních podmínek použijte raději hřebíky nebo vruty s antikorozní úpravou. Pro vnitřní podpůrnou konstrukci lze použít standardní trámky a latě. Pokud budete štít zateplovat, postupujte podobně jako při vnitřním zateplování dřevostavby nebo při montáži podstřešní tepelné izolace.

text: Richard Guryča
foto: Martina Lžičařová a archiv firem

Oprava dřevěného štítu

Uložit

Oprava dřevěného štítu na chalupě