Desky OSB Superfinish

Nové materiály pro stavbu a renovace

OSB SUPERFINISH ECO desky lze využít zejména při výstavbě dřevostaveb, nízkoenergetických, pasivních a ekologicky ohleduplných budov.

Desky se vyrábějí z kvalitního jehličnatého dřeva. Převažující dřevinou je smrk, částečně se využívá i borovice. Tenké a velkoplošné třísky se šetrně vysuší a opatří syntetickými pryskyřicemi a stanoveným podílem parafinové emulze. Lisování desek probíhá v nepřetržitém procesu při spolupůsobení vysokých tlaků a teplot. Mimořádně dobrých mechanických vlastností je dosaženo jak výběrem vhodného zdravého dřeva, tak tvarem dřevěných třísek a zejména pak orientovaným vrstvením do tří na sebe navzájem kolmých vrstev. Desky nemají přirozené vady rostlého dřeva (suky, praskliny apod.).

Oproti výrobě klasických OSB desek se používá výhradně pojivo na bázi polyuretanových pryskyřic, které neobsahuje žádný formaldehyd. Obsah této látky v desce se tak redukuje na úroveň obsaženou v dřevní hmotě v přírodě a OSB SUPERFINISH ECO se tak stávají plnohodnotným materiálem vhodným i pro veškeré aplikace v interiérech a nábytkářském průmyslu. Tento materiál obsahuje stejně málo formaldehydu jako mnohem dražší masivní dřevo.

Desky OSB SUPERFINISH ECO jsou všestranným stavebně konstrukčním materiálem s výbornými mechanickými vlastnostmi, zejména vynikajícími hodnotami v pevnosti, v ohybu, tlaku a tahu. Představují tak kombinaci užitných vlastností, která dává stavebníkům k dispozici: ekologický materiál vhodný pro užití v exteriéru i interiéru. Desky lze použít i ve vlhkém prostředí, působí jako přirozený regulátor prostupu atmosférické vlhkosti obvodovou konstrukcí. Mají také dobré tepelně a zvukově izolační vlastnosti ověřené v systémových řešeních, vysokou rozměrovou přesnost a tvarovou stabilitu. Přesné opracování materiálu je možné běžnými dřevoobráběcími nástroji a desky se snadno upevní pomocí klasických spojovacích prostředků.

Kromě již zmíněné výstavby dřevěných a nízkoenergetických domů jsou vhodné i pro bytové nástavby a rekonstrukční práce všeho druhu. Uplatňují se jako: nosné prvky stropních a střešních konstrukcí staveb, vyztužující konstrukce vnějších a vnitřních stěn, nosné a nášlapné vrstvy plovoucích podlah a finální pohledové obložení stěn a stropů. Ekologické desky OSB jsou dále vhodným materiálem na sendvičové panely stěn a stropů, také pro tesařské a bednicí práce a své uplatnění najdou i v nábytkářství, např. jako kostry pro čalouněný nábytek, výplně dveří apod.

TEXT: PETR PETŘÍČEK
FOTO: KRONOSPAN

Desky OSB Superfinish