Jak na moly

Rubrika: Interiér

Jestli se nám doma třepotá malý motýlek, jde nejspíš o šatního nebo potravinového mola, který možná přiletěl z venku. Případně jsme si jeho vajíčka či larvy přinesli v mouce nebo rýži z obchodu.

Možná, že nezaznamenáme motýlka, ale v bytě se nám pojednou objeví červíci – najdeme je u misky s ořechy, v polici s potravinami. Je potřeba zbystřit, prohlédnout skříně a truhly a prověřit zásoby ve spíži. Mol se objeví všude tam, kde se daří jeho housenkám.

Šatní moli kladou vajíčka do vlněných oděvů, kožešin a peří. Jde o malého motýlka se stříbrnými křidélky. Na rozdíl od něj má potravinový mol křidélka tmavší barvy. Do zásob se nám ovšem dají také housenky jeho dalších příbuzných – molů paprikových, moučných, datlových či skladištních. Po jejich řádění zůstanou vlněné oděvy plné děr a pavučinek po kuklách a v potravinách najdeme trus a vlákna. Nedají se pak konzumovat, protože díky tomu získávají hořkou chuť a nepříjemný pach.

Co pomáhá

Šatní moli potřebují tmu, prašné kouty a vlhko – proti nim proto pomáhá prevence, a tou je pravidelný úklid, větrání, vytírání skříní od prachu a prohlídka textilu. To samé platí pro spíž a potravní skříně, zapomenout nesmíme třeba ani na drobky pod a za sporákem. Máme napadenou mouku, sušené houby, čokoládu, rýži, hrozinky nebo dokonce koření? Obvykle se molů a jejich housenek zbavíme tím, že znehodnocené potraviny vyhodíme a dózy, skříňky nebo police umyjeme saponátem.

Účinnější je roztok vody a čpavku. Vyrobíme jej snadno tak, že litr vody smícháme přibližně se šesti polévkovými lžícemi čpavku a tímto roztokem umyjeme police, zásuvky a vnitřky potravinových skříněk. Pracujeme v gumových rukavicích. Nábytek poté vysušíme a vložíme sem umyté dózy s novými potravinami.

Chemická výzbroj

Na moly si můžeme koupit speciální mololapku (třeba nástraha Orion) napuštěnou feromony, které přilákají samečka mola – ten se přilepí a na pásce uhyne, takže samičky nemají partnera k páření. Další prostředky na hubení molů jsou většinou spreje a rozmanité kolíčky, polštářky, lepicí pásky a přípravky s gely, ale rovněž papíry do zásuvek, které moly odpuzují svou vůní. Na trh je dodávají například značky Raid, Catch, Global, Biolit a další.

Přírodní tipy od babičky

Naše babičky používaly spíše přírodní prostředky, které tento hmyz odpuzovaly. Do skříně vkládaly sáčky s cigaretovým tabákem, sušeným černým bezem, řebříčkem, jalovcem, chmelem, mařinkou vonnou, rozmarýnem, vratičem a pelyňkem. Pomáhalo i ořechové listí a hřebíček, a to samostatně nebo ve směsích.

Dnes rádi spoléháme také na sušenou kůru z pomeranče, levanduli, eukalyptus a cedrové dřevo. Odpuzující vůně se využívají i průmyslově. V obchodech najdeme také vonné sáčky s levandulí, kuličky, figurky a srdíčka z cedrového či jalovcového dřeva. Tyto doplňky můžeme položit do zásuvek nebo zavěsit na ramínka k oděvům.

text: Helena Štětinová
foto: archiv firem a Shutterstock

Jak na moly

Jak na moly