Současný malovaný nábytek

Rubrika: Interiér

V současnosti vyráběný malovaný nábytek může mít podobu jak „starožitnou“, tak romantickou nebo moderní. Záleží na vás, jakou zvolíte.

Původně jednobarevnou lavici teď zdobí květinové a figurální motivy. Dokonale je vytvořena stará patina. Cena je 21 900 Kč (Snel Furniture)

Malbou zdobený nábytek se i dnes vyrábí převážně jako ručně malované originály. Sériově vyráběný malovaný nábytek se k nám většinou dováží ze zahraničí. Takový prodává například zásilkový obchod Schäfer shop. Ten má v nabídce romanticky pojatý nábytek převážně v bílé barvě, s moderně pojatým květinovým dekorem.

Na „břichatém” korpusu komody se vyjímá obraz „Polibek” malíře Gustava Klimta. Známý motiv je nanesený ručně a překrytý lesklým lakem. Za 13 535 Kč koupíte v Schäfer shop

U většiny našich firem, které se výrobou malovaného nábytku zabývají, si můžete vybrat jak z hotových originálních kusů, tak si ho nechat udělat na zakázku. Zvolíte si typ nábytku, případně i jeho rozměry, určíte barevnost i povrchovou úpravu a především požadovaný motiv. Vybírat lze z předloh připravených firmou nebo si přinést svou vlastní.

Také židle se dá zajímavě pomalovat (Nábytek pro byt)

Některé firmy nabízejí nábytek nově vyrobený, který opatří povrchovou úpravou s patinou a malovanými motivy ve starém stylu (například firma Dudinger ze Sadské).

Jiné firmy zas využívají starý nábytek, který opraví (většinou s pomocí starého dřeva), případně vhodně upraví (například dodělají zásuvku pod skříň), nakonzervují a potom opatří novým nátěrem a malovaným obrázkem.

Malovaný orientální dekor promění noční stolek v originální kus nábytku (Nábytek pro byt)

Například firma Snel Furniture (Loděnice u Berouna) dokáže velmi věrně napodobit starý nátěr s patinou, inspiraci pro malované motivy hledá u starého nábytku, v architektuře, na dobových ilustracích a vytvářejí je zkušení výtvarníci.

Firma Nábytek pro byt (Praha 1, Staré Město) zákazníkům nabízí jak starý upravený, tak nově vyrobený nábytek (většinou ale ze starého dřeva), kterému dává pomocí vhodné povrchové úpravy starý, „opotřebovaný“ vzhled. Malované motivy tu najdete jak klasické – květinové, ale i figurální a různé historické, tak moderní – každý z autorů má svůj rukopis. Menší malované nábytkové kousky tu koupíte už od tři a půl tisíce korun.

Jako barevná vitráž působí geometrické barevné plochy na nízké skříňce (Nábytek pro byt)

Dnes si tedy můžete pořídit i takové druhy malovaného nábytku, jaký se dřív dekorem nezdobil, nebo ho naši předkové vůbec neznali (vinotéka, skříňka na CD apod.). Na rozdíl od dříve převážně tmavšího nábytku převládají u současných replik spíše světlé barvy. Pokud si se štětcem a barvami rozumíte, můžete si i sami zkusit pomalovat nějaký kousek nábytku podle vlastní fantazie.

www.dudinger.cz, www.sobnabytek.cz, www.kare-design.cz, www.schaefer-boutique.cz, www.pro-byt.cz, www.antik-art.wz.cz, www.snel.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ, JAROSLAV HEJZLAR, SCHÄFER SHOP A KARE

Současný malovaný nábytek

Současný malovaný nábytek