Jak hubit mšice

Rubrika: Zahrada

Jedním z nepřátel zahrádkářů jsou mšice. Při jejich hubení nám může pomoci sama příroda.

Mšice jsou na zahradních rostlinách nepříjemným vetřelcem

Zapomeňte na chemické přípravky – jestliže zabíjejí mšice, mohou vadit i jiným živočichům nebo rostlinám. Existuje řada možností, jak mšice likvidovat za pomoci jiného hmyzu. Jen mu musíme vytvořit na zahradě příznivé podmínky k životu a zajistit bezpečný úkryt.

Slunéčka v akci

Velkými jedlíky mšic jsou slunéčka (lidově berušky). Jedna beruška i její larva sní za svůj relativně krátký život až 4000 mšic! Beruška potřebuje úkryt, ve kterém nejen nocuje nebo hledá ochranu za deště, ale i zimuje. Domeček může být dřevěný, s vchodovými kulatými otvory do dutiny, naplněné kousky staré kůry. Dutina musí být chráněna před deštěm.

Beruška likviduje mšice na květině

Domek umísťujeme nejlépe na jižní chráněnou stranu domu nebo kůlny, ideálně poblíž rostlin, které napadají mšice. Berušky dokonce kladou svá vajíčka právě na spodní listy rostlin napadených mšicemi.

Zelenavé komando

Mšice jsou oblíbenou složkou jídelníčku i pro zlatoočka, zelenavá stvoření s velkýma očima. I larvy zlatooček pojídají mšice ve velkém. Samička klade vajíčka přímo do kolonií mšic. Jejich domeček je podobný domečku pro berušky, jen je uvnitř naplněn senem a má podélné vletové štěrbiny. Umístění je stejné jako u berušek.

Společný domeček pro berušky a zlatoočka

Berušky i zlatoočka se spolu snesou, takže je najdeme i ve stejných úkrytech. Je ale lepší, když jsou domky částečně oddělené, třeba přepážkou. Potkávají se málokdy, neboť berušky létají ve dne a zlatoočka v noci.

Do uší nelezou

Dalším postrachem mšic je škvor. Dospělý jich zvládne sníst přes stovku za noc. Není to žádný krasavec, ale pro každou zahradu je nesmírně užitečný. Vyhledává temné úkryty, protože je aktivní v noci. Nacházíme jej nejčastěji v zemi.

Domeček pro škvory

Velmi se ale osvědčily speciální škvoří úkryty, které se nasazují přímo na seříznuté konce větviček. Do každého se vejde až stovka škvorů. Zahrádkáři nevidí škvory rádi, protože okusují pupeny květů, ale škvoři preferují živočišnou potravu – mimo mšic pojídají také vlnatky, svilušky a další drobný hmyz a jeho vajíčka.

A i kdyby všechny mšice vyjedli a začali okusovat rostliny, je možné úkryty se škvory snadno přenést tam, kde je škvorů potřeba, nebo někam mimo zahradu.

Text Iva Tvrzová a Zelená domácnost, foto Zelená domácnost a Shutterstock

Jak hubit mšice