Kolečka místo nožiček

Kolečka u nábytku? Nejspíš se vám asi vybaví servírovací stolek nebo pracovní židle. Ale kolečky může být opatřen téměř jakýkoliv kus nábytku.

Nejde jen o momentální módní trend, ale o praktický prvek. Nenápadnými malými kolečky bývaly zakončeny zadní nohy těžkých zámeckých křesel už v minulých stoletích. Nábytek s kolečky lze buď koupit, nebo můžete na některé kusy nábytku připevnit vhodná kolečka sami.

Stolky v pohybu

Některé kusy nábytku, které potřebujeme v místnosti přesunovat podle momentální potřeby, si o kolečka přímo říkají. Vedle servírovacích stolků to jsou i různé stolky pracovní kuchyňské, odkládací, konferenční, ale i květinové či televizní. Kolečka například dobře ladí s nábytkem vyrobeným z dřevěných bedniček nebo palet.

Pojízdné sezení

Kolečka umožňující snadné přemístění nemusí mít jen pracovní židle či nízká sedátka, ale i velká křesla, nebo dokonce pohovky. Ve velkém obytném prostoru tak může být posezení variabilní, lze ho rychle přeskupovat podle přání.
Samostatnou kapitolou jsou zdravotní lůžka a křesla, kdy jejich převezení na jiné místo značně usnadní péči o staršího nebo handicapovaného člena rodiny.

Jezdicí skříň

Z úložného nábytku mohou být pojízdné především pracovní boxy se zásuvkami, bedny na hračky, menší skříňky, nižší regály, stojany na šaty, různý drobný nábytek do předsíně a do koupelny. A koneckonců proč ne i užší a subtilnější skříň?

Jaká kolečka jsou vhodná?

Nábytková kolečka mohou být instalována jako skrytá nebo jako viditelná designová. Mohou mít tvar kulovitý, válcovitý, diskovitý, jsou jednoduchá nebo dvojitá, pevná nebo otočná, s brzdou nebo bez ní. Materiálem bývá plast, guma, pryž, kov, dřevo a jejich kombinace. Součástí je většinou plocha na upevnění pro horní nebo boční montáž či trn pro nasazení nebo zašroubování. Důležitá je nosnost koleček, volíme ji podle předpokládané zátěže.
Velká železná kola, která můžeme vidět u některých nábytkových kousků, ovšem mohou být spíš jen efektním doplňkem, slouží jen jako nohy.

Dobrá rada

Nezničí kolečka podlahu? Nezničí, budou-li dodrženy některé zásady. Platí pravidlo – na tvrdé podlahy jsou vhodná kolečka měkká (speciální plast, gumová nebo potažená gumou), na měkkou podlahu (především koberce) kolečka tvrdá.

Text: Iva Tvrzová
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Kolečka místo nožiček