Elektronický hlídač

V nabídce elektronických zabezpečovacích systémů najdete alarmy šité přímo na míru chatám a chalupám. V kombinaci s kamerou můžete mít víkendové sídlo pod kontrolou téměř odkudkoli.

Zabezpečovací systémy lze řídit z domácího počítače nebo pomocí chytrého telefonu

Alarmy s příslušenstvím vám umožní zaznamenat nevítaný pohyb na pozemcích i uvnitř domu, ohlásí vám narušení oken či dveří a při propojení s kamerou také zaznamenají zloděje, což pomůže při jeho případné identifikaci. Elektronické zabezpečení upozorní i na požár nebo únik plynu a na dálku můžete včas zjistit i škody, způsobené vodou nebo větrem.

Alarm se zpravidla velmi jednoduše nastavuje pomocí kódů a klávesnice

Investice do chytrých hlídacích krabiček přitom není nijak závratná a často funguje i jako prevence. Zkušený zloděj čidla alarmu či objektiv kamery rychle odhalí a raději včas zmizí, nezkušeného pak může odradit už první zvukový nebo světelný poplach.

Elektronický zabezpečovací systém sestává z různých typů čidel, jejichž signál směřuje k ústředně. Ta zpracovává a vyhodnocuje přijatá data. Její komunikační možnosti mohou zahrnovat i dálkové ovládání topení, ohřevu vody nebo zavlažování.

Bezpečnostní čidla mohou tvořit pohybové senzory či detektory narušení skla. Vhodná je kombinace čidel s kamerou, která může v „narušiteli“ odhalit zvíře nebo špatně dovřené okno a zabránit zbytečné panice.

Elektronika neřeší vše

Bezpečnostní kamera umožní rychlé zjištění situace na vzdáleném místě a předchází planým poplachům

Omezíme-li požadavky jen na základní elektronické zabezpečení, nejde o nijak zvlášť náročné a nákladné systémy. Nejsnazší cestou je objednávka u firmy, která vám podle vašich požadavků doporučí a namontuje vhodný typ zařízení. Jeho výběr souvisí s dalšími bezpečnostními prvky, protože při zabezpečení nepravidelně obývaného domu není dobré spoléhat jen na elektroniku. Roli tedy hraje například plot či zeď kolem domu, kvalita dveří, typy a počet zámků, mříže nebo okenice. A také blízkost sousedů nebo pouliční osvětlení.

Dodavatel doporučí systém rovněž podle kvality internetového připojení nebo signálu pro mobilní telefon (pro obě možnosti existuje řada zařízení) a udělá vám také potřebná nastavení ve vašem počítači nebo telefonu. Jednodušší zařízení je však možné sestavit i svépomocí a ušetřit na nákladech. Ty se při elektronickém zabezpečení menšího domu pohybují zhruba od tří tisíc při pořízení GSM alarmu pro interiéry až po dvě či více desítek tisíc korun podle rozsahu zabezpečení a příslušenství.

www.alarmy.lesovna.eu, www.domacialarm.cz, www.jablotron.cz

text: Richard Guryča
foto: Shutterstock, archiv firem

Elektronický hlídač

Elektronický hlídač