Hmoždinky pro sádrokarton

Sádrokartonové desky jsou tenkostěnné. Jestliže do nich upevňujeme těžší předměty, musíme použít speciální hmoždinky, které se ze sádrokartonu nevytrhnou.

Stropní svítidlo upevníme do sádrokartonu samořeznými nebo speciálními sklopnými hmoždinkami

Vzhledem k omezené pevnosti desek ze sádrokartonu bývá samozřejmě nejvýhodnější „strefit se“ vrutem nebo háčkem do nosné konstrukce, na níž je sádrokarton upevněn. To jde v případě, pokud je nosná konstrukce tvořena dřevěnými hranoly. Drtivou většinu tvoří však originální ocelové profily, do nichž se fixovat upevňovací prvky příliš nedoporučuje. Šroub či vrut v nich nemá dostatečnou oporu.

Jiným řešením, vhodným v případě, že se příčka dá odkrýt z druhé strany, je vložit do dutiny pod sádrokartonovou desku vhodný dřevěný profil, do něhož pak šroubujeme vruty nebo háčky pro upevňovaný předmět – například kuchyňskou skříňku. Jestliže nepřichází v úvahu žádná z uvedených možností, pak použijeme hmoždinky určené speciálně pro sádrokarton, kterých je na trhu dost.

Nezvyklé tvary hmoždinek

Hmoždinka PD se při dotahování zhroutí sama do sebe, plastový kužel je vtažen do pouzdra a rozevře hmoždinku

Speciální hmoždinky nebo kotvy se cenově od hmoždinek a kotev pro plné materiály nijak neliší a podobná je i práce s nimi. Některé z nich jsou určeny výhradně pro zavěšování do sádrokartonových stropů, většina však může být použita v jakékoli poloze. Aby se hmoždinka zapuštěná do méně pevných materiálů při zatížení nevytrhla, musí být její plocha, kterou se „zevnitř“ o sádrokartonovou desku opírá, dostatečná. Toho lze docílit několika způsoby: plastová hmoždinka se v dutině zdeformuje (zauzluje) nebo rozevře, kovové kotvy se sklopí nebo vytvoří hvězdicovitou dosedací plochu. Pro menší zatížení lze použít i hmoždinky plastové nebo kovové, které jsou kónické a při dotahování se pevně spojí se sádrokartonem. Hmoždinky do sádrokartonu dělíme také na samořezné pro větší zatížení a natloukací, které jsou vhodné pro upevnění menší zátěže.

Hmoždinky z plastu

Plastové „uzlovací“ hmoždinky jsou univerzálně použitelné – nejen pro deskové materiály, ale například i pro duté cihly, v nichž se uzel při dotahování vrutu rovněž vytvoří. Například firma Fischer je vyrábí s označením UX v průměrech od 5 do 14 mm.

Pro připevnění lehkého nástěnného svítidla do sádrokartonu můžeme použít natloukací hmoždinky

Výrazné tvarové změny rovněž vykazuje hmoždinka PD, která se při dotahování „zhroutí sama do sebe“ a pevně se tak opře o sádrokartonovou desku. V tenkých deskách drží hmoždinka tvarovým spojem, v silných deskách rozpěrnou silou. Vyrábí se ve variantách PD 8, 10 a 12.

Do těsného otvoru lze zašroubovat hmoždinku typu GK; otvor pro ni vytvoříte nejlépe zatlučením speciálního trnu, který zároveň sádrokarton zhutní. Nástroj bývá kombinován s křížovým šroubovákem, který po zasunutí do rukojeti nebo sklíčidla vrtačky umožní hmoždinku pevně zašroubovat.

Kovové hmoždinky

Oblíbené jsou galvanicky pozinkované kovové hmoždinky HM s metrickým šroubem. Při dotahování šroubu s metrickým závitem funguje zadní část hmoždinky jako matice: přibližuje se k hlavě šroubu a tím přitiskne k zadní straně desky vějířovitě roztažené segmenty (rozpínací ramena). Antirotační zámek nebo-li charakteristické zuby na hmoždince zabraňují protáčení při montáži. Rozpínací ramena a velký kontaktní dosah zvyšují nosnost a bezpečnost připevnění. Navíc tyto hmoždinky, jako trvale rozepřená kotva lícující s povrchem, umožňují výměnu připevňovaného předmětu.

Galvanicky pozinkované kovové hmoždinky HM s metrickým šroubem, jejichž rozpínací ramena se za deskou roztáhnou

Zajímavou konstrukci mají sklopné hmoždinky KD, KDH a KDR, určené pro montáž zavěšených předmětů, například stropních svítidel. Po prostrčení otvorem se roztáhnou. Všechny tyto hmoždinky jsou celé pozinkované, což představuje dobrou ochranu proti korozi. Dlouhé závitové tyče umožňují i přemostění stěn o větší tloušťce.

Obdobou zmíněné plastové hmoždinky GK je kovová šroubovací hmoždinka pro sádrokarton GKM. Je doplněna vrutem amontážním přípravkem (trnem). Princip montáže je shodný s hmoždinkou GK.

TEXT: KAREL ŠTECH
FOTO: PETR ŽIVNÝ, FISCHER, EGLO

Hmoždinky pro sádrokarton

Hmoždinky pro sádrokarton