Nátěry dřevěných staveb

Dřevo v exteriéru je vystaveno působení povětrnostních podmínek a dalších vlivů, které snižují jeho trvanlivost. Je důležité ošetřit je správným nátěrem a dodržet při tom doporučené postupy.


Kvalitu nátěru ovlivní nejen volba vhodného typu (lazura, lak, olej a jejich barva), ale i jeho správné nanášení na připravený podklad. Vše děláme v zájmu co nejdelší trvanlivosti natíraného dřeva a také proto, aby nebylo nutné obnovovat nátěr příliš často.

Rozdělení lazur

Pro nátěry dřevěných konstrukcí jsou vhodné zejména lazury. Jsou buď vyrobené na bázi alkydové pryskyřice s obsahem ředidla, anebo akrylové, jež jsou ředitelné vodou a ředidlo neobsahují. Venkovní lazury (též impregnační), se nanášejí v tenké vrstvě, chrání zejména před povětrnostními vlivy a obsahují i určitý podíl látek působících proti zamodralosti a napadení houbou či jiným škůdcům.

Co se týká odstínu lazury, tak se opět rozhodujeme podle typu dřeva, který chceme ošetřovat. Dnes již vůbec není problém si v bohaté nabídce vybrat ten správný odstín. Samozřejmě se vyrábějí i bezbarvé lazury. V každém případě doporučujeme zkušební nátěr na malém kousku plochy, teprve tam se totiž ukáže, zda jste při výběru odstínu nesáhli vedle.

Vždy je také třeba důkladně si přečíst instrukce ke konkrétnímu typu lazury. Měly by nás zajímat také informace o zápachu, barevnosti a délce schnutí. Obecně však lze říci, že se dřevo musí téměř vždy před natíráním zbavit nečistot. Zejména mastnota by mohla působit problémy. U staršího dřeva je většinou nutné povrch alespoň částečně zbrousit. Většinu lazur nanášíme ve dvou až třech vrstvách a nevsáknutý nátěr průběžně otíráme hadříkem, což zvýrazní přirozenou strukturu dřeva.

Nátěrové hmoty

Trvanlivost jakéhokoli nátěru závisí na první základní vrstvě. Platí to zvláště v případě prvního natírání dosud neošetřeného dřeva. A velmi důležité je dokonalé vyschnutí dřeva. Pokud budeme natírat na nedostatečně vyschlý podklad, nátěr nebude držet, oprýská a oloupe se. Vlhkost dřeva je možné změřit vlhkoměrem. Pro natírání zvolíme raději suché teplejší počasí, ale ne horko.

Odborníci doporučují ošetřit dřevo impregnací, která často napouští dřevo i fungicidními prostředky proti dřevokaznému hmyzu a houbám, a zároveň sjednotí nasákavost dřevěného podkladu. To je důležité pro dosažení stejnoměrného odstínu. Nátěr se nechá uschnout 24 hodin a pak je možné dřevo přebrousit, aby se odstranily „chlupy“. Po obroušení dřevo důkladně oprášíme a pak natřeme zvoleným ochranným nátěrem. Škála výrobků, které nabízejí specializované obchody, je vskutku nepřeberná.

V souladu s přírodou

K méně obvyklým, ale mezi příznivci ekologicky šetrných dřevěných staveb stále oblíbenějším prostředkem k ošetření dřeva jsou přírodní oleje. Například tungový olej ochrání dřevo proti vodě i otěru a použít ho můžete uvnitř i venku. Má schopnost vytvrzovat napuštěnou vrstvu dřeva. Rychle vysychá a hodí se i na zatěžované plochy kuchyňských pracovních desek či stolových desek, ale i na podlahy.

Chceme-li dřeva ochránit a zároveň co nejvíce zachovat jeho přírodní odstín, bude se hodit světlicový olej. Při použití kaméliového oleje, který navíc dobře chrání proti UV záření a pomalu vysychá, dřevo jen minimálně tmavne. Osvědčený je i levnější lněný olej. Ten se používá i k ředění a konzervaci.

Přírodní oleje povrch dřeva zcela neuzavřou, takže může dýchat. Navíc krásně zvýrazní kresbu dřeva. Musíme však počítat s tím, že dřevo do jisté míry zbarví, takže při požadavku na zachování přírodního odstínu je jistější volbou některý ze zcela bezbarvých laků.


Náš tip

Ochraňme včely

Ne každá barva či lazura je bezpečná pro včely. Pokud tedy včely chováte nebo vám alespoň záleží na jejich bezpečí, zvolte například barevnou lazuru na vodní bázi Allzwecklasur od Remmers. Lze ji použít pro venkovní i vnitřní nátěry na různé typy dřeva. Podle výrobce dobře odolává vlivům klimatických podmínek a reguluje vlhkost. Lazura s hedvábně lesklým povrchem neškodí včelám a splňuje rovněž příslušné normy pro bezpečnost hraček, takže je vhodná třeba i na prolézačky či domečky pro děti.

 

Text: Richard Guryča, Foto autor a archiv firem

Nátěry dřevěných staveb