Zuby a parodontóza

Rubrika: Zdraví

Chodíte k zubaři až ve chvíli, kdy vám začnou krvácet dásně nebo začne bolet zub? Pak děláte velkou chybu. Pokud totiž zanedbáte zánět dásní, můžete časem přijít o všechny své zuby.

Patříte k těm, kteří mívají časté potíže s krvácivostí dásní? Nejste žádnou výjimkou, podle statistiky trpí chronickým zánětem dásní (gingivitidou) až 90 % Čechů, tedy téměř většina. Problémy začínají zhruba kolem patnáctého roku. A zánět dásní je první etapa parodontózy, zánětu závěsného aparátu zubu, který vzniká většinou v řádu až desítek let. Zrádné na tom je, že dásně vám sice mohou krvácet, ale zuby vás nebolí.

špatná zubní hygiena a nesprávná technika čištění zubů může způsobit nejen chronický zánět dásní, ale i parodontózu

Kdy a jak parodontóza vzniká?

„Před pár lety jsem zjistil, že se mi začal viklat jeden zub. Velmi dlouho jsem také ignoroval páchnoucí dech z úst. Nakonec jsem se tedy na nátlak manželky objednal k zubaři, který mi řekl, že jde o začínající parodontózu a že mě čeká náročná léčba. Především jsem ale musel začít mnohem víc pečovat o zuby, což jsem dřív nedělal,“ vypráví padesátiletý Zdeněk z Prahy. Zdeněk není jediný, kdo ignoroval příznaky zánětu dásní. Máte-li tedy potíže, jakými jsou nepříjemně páchnoucí dech, který neustupuje ani během dvaceti čtyř hodin, při zavírání úst pociťujete různé polohy úrovně zubů, tvoří se vám mezi zuby a dásněmi tzv. choboty hnisu, nebo se vám zuby dokonce viklají, měli byste se okamžitě objednat k zubnímu lékaři. Podceňování příznaků zánětu dásní může vést až ke ztrátě zubů.

Kdo za nemoc může? My sami!

Hlavní příčinou ztráty zubů, tedy parodontózy, je nedostatečná dentální hygiena, často způsobená špatnou technikou čištění chrupu a nesprávnými návyky.
„Parodontitida bývá spojována s dědičností, ale ta ve skutečnosti důležitou roli nehraje. Pokud si budete správně čistit chrup a starat se o dásně, tak nezáleží, jakou máte genetickou informaci. Parodontitidu může urychlit závažné celkové onemocnění, krátkodobé zhoršení může vzniknout v těhotenství vlivem hormonů,“ vysvětluje MUDr. Václav Manhart z Dentální kliniky Jan Stuchlík.
Ve většině případů, pokud nechodíte na pravidelné preventivní prohlídky u stomatologa, probíhá vše skrytě. „Mezi zubem a dásní se dělají kapsy hluboké až jeden centimetr; zde může dojít k akutnímu zánětu, a tedy ke vzniku velké bolesti,“ dodává stomatolog.
Kromě výše uvedených příčin se na onemocnění podílejí také chronická onemocnění, jako je cukrovka, užívání některých léků (zejména kortikoidů), kouření a stres. Největším nepřítelem je ale zubní plak, který ulpívá na dásních a na zubech a uvolňuje jedovaté látky. Když ho nebudete pravidelně odstraňovat, tělo se vám odvděčí v podobě zánětu, který může postihnout jeden nebo i více zubů. A pokud se zánět nebude včas a správně léčit, dojde k postižení tkáně parodontu a vznikne parodontóza.

Minimálně
dvakrát
do roka
byste měli
navštěvovat
zubního lékaře
a pokud možno
také dentální
hygienistku

Jak se nemoc léčí

Samozřejmě že nejlevnější a nejsnadnější léčbou je prevence, tedy správná zubní hygiena. Jak potvrzuje stomatolog MUDr. Manhart, základem léčby je vždy náprava ústní hygieny, odstranění zubního nedásňového i poddásňového kamene, odstranění míst retence plaku, tedy kazy, převislé výplně, protetiku se spárami. „V některých případech se jako doplněk léčby po odstranění poddásňového kamene nasazují i antibiotika. U kuřáků léčbu výrazně podpoří odstranění tohoto zlozvyku,“ dodává lékař.

K lékaři a dentální hygienistce

Dodržováním některých návyků, potížemi se zuby předejdete. Základem je pravidelné absolvování preventivních prohlídek. Alespoň dvakrát do roka navštivte svého stomatologa. Je to skutečně to nejmenší, co můžete pro své zuby udělat. Lékař vám zkontroluje chrup, odstraní zubní kámen a dostane se i do těžko přístupných míst.
Už jste byli u dentální hygienistky? Tam byste měli chodit dva- až třikrát ročně. Profesionální vyčištění zubů samozřejmě nenahrazuje pravidelné každodenní čištění, ale odborník vyčistí vaše zuby tak, jak vy sami nezvládnete. Dentální hygiena není žádná zkrášlovací, ale léčebná procedura! Dentální hygienik zhodnotí úroveň ústní hygieny, podívá se po kazech a zuby vyčistí. Odstraní veškerý nedásňový zubní kámen (ten se nejčastěji nachází na zadní straně dolních předních zubů), pak provede pískování (pomocí jemného písku se odstraní zbytky kamene), odstraní poddásňový kámen a samozřejmě vám také řekne, jak správně čistit zuby doma.

Další tipy pro zdravé dásně a zuby

Používejte ústní vodu. Proč? Ústní vody slouží jako doplněk k čištění zubů, a přispívají tak k prevenci zubního kazu, plaku a ochraně dásní. Zubní kaz vzniká působením bakterií, které se nacházejí na povrchu zubů. Zubní plak však i po vyčištění zubů zůstává na místech, kam se štětinky kartáčku nedostanou. Plak tedy musí pryč za pomoci všech možných přípravků, tedy i ústních vod. Některé mají takovou koncentraci účinných látek, že umějí efektivně předcházet vzniku zubního kamene.
Vyzkoušejte elektrický zubní kartáček, protože vyčistí zuby rychleji a použití je snadnější. Proto je vhodný pro starší osoby a pro méně šikovné lidi. Podle studií odstraní ale elektrické kartáčky jen o 7 % více plaku než ty klasické. Z toho je vidět, že je v podstatě jedno, čím si budete zuby čistit, rozhodující se správná technika čištění a pravidelnost.
Vyzkoušejte ústní sprchu. Ústní sprcha neboli ústní irigátor nahrazuje v podstatě zubní nit. Pomocí tlaku vody dokáže vyčistit interdentální prostory a zároveň masírovat dáseň pro lepší prokrvení. Přístroj se dá bez problémů koupit, cena se pohybuje od 1 500 do 3 000 Kč.
A nakonec, možná to nebudete chtít slyšet, zkuste přestat kouřit. Kouření vás připravuje o cenné vitaminy a minerály a nepříznivě ovlivňuje stav ústní dutiny. Navíc – když budete hodně kouřit, vaše zuby nebudou tak bílé. Kouření je podle průzkumů významným rizikovým faktorem pro rozvoj parodontitidy! Kuřáci mají až sedmkrát vyšší pravděpodobnost, že dojde k onemocnění dásní.

Text: Gabriela Zelinková
Foto: Shutterstock

Zuby a parodontóza

Zuby a parodontóza